Horchata – co to jest?

Horchata to ulubiony napój chłodzący mieszkańców Walencji i okolic. Jak usłyszeliśmy od podwożącej nas autostopem Hiszpanki – koniecznie trzeba go spróbować! Faktycznie, przesmaczny! Co to jest? Pijąc horchatę po raz pierwszy w ogródku jednego z barów w centrum Walencji sami do końca nie wiedzieliśmy. Po złożeniu zamówienia kelner postawił przed nami dwie obiecująco oszronione wysokie szklanki, wypełnione po brzegi bladomlecznym napojem. Do tego podano nam dwie słomki i dwa podłużne, lukrowane pszenne paluchy, zwane fartones… do maczania! Z zaciekawieniem zabraliśmy się do próbowania.

Horchata okazała się być słodkawa, faktycznie przyjemnie chłodna. W ustach przypominająca świeżo wyciskany sok z marchwi, ale różniąca się od niego charakterystycznym migdałowo-kokosowym aromatem. Horchata przyjemnie gasi pragnienie (niezawodna w upalne dni ☺). A obecność lukrowanych fartones daje dużo frajdy i sprawia, że można ją traktować także jako deser.

Horchata de chufa

Z czego robi się horchatę?

Jak później sprawdziliśmy horchata to znany już w starożytnym Egipcie napój, wytwarzany z orzeszków cibory jadalnej (przyjemniej zwanej migdałem ziemnym), który powstaje po roztarciu do pełnej gładkości chufas (czyli migdałków) z wodą i dodatkiem cukru. Przez wieki horchata tratowana była jako napój dodający energii, a nawet posiadający właściwości lecznicze. Potwierdzono, że oryginalna horchata jest bogata w minerały (wapń, magnez, żelazo) i witaminy, których uzupełnianie jest szczególnie ważne w południowym klimacie. Najlepsze chufy udają się podobno na plantacjach w przylegającej od północy do Walencji wiosce Alboraia. Tam też znajdują się najlepsze horchaterie.

W jednej z nich dopytaliśmy kelnera o te nietypowe migdały, z których powstaje smakowita horchata. Był tak sympatyczny, że prosto z kuchni przyniósł nam kilka, by pokazać jak wyglądają. Nasza wieczna kulinarna ciekawość została zaspokojona!

Horchata de chufa

Gdzie wypić horchatę?

1) z marketu – szeroko dostępna, butelkowana podstawowa wersja napoju
zalety: cena zaczynająca się od 1€ za litr, można ją przywieźć z podróży
wady: uproszczony smak, często nieoryginalny skład

2) w barze w centrum Walencji – co do zasady horchaty podawane w barach są smaczne, przyjemnie się je pije w zacienionych ogródkach
zalety: dobry smak, idealnie gasi pragnienie podczas zwiedzania

Rekomendujemy sprawdzoną przez nas Horchaterię el Siglo.

Dobra na początek przygody z horchatą, przyjemny ogródek w klimatycznej uliczce. Traficie tam bez problemu, ponieważ znajduje się w centrum Walencji.

Adres: Plaça de Santa Caterina 11

3) horchaterie przy plantacjach – wyspecjalizowane lokale, zlokalizowane zazwyczaj blisko własnej plantacji, produkujące świeżą horchatę w cenie 3€ za największą szklankę
zalety: najlepsza jakość i niewygórowana cena, zawsze świeże fartones
wady: dojazd/dłuższy spacer na obrzeża miasta

Z pewnością możemy polecić Horchaterię Els Sariers. Duży lokal w sąsiedztwie wioski Alboraia, miejsce odwiedzane przez miejscowych. Spróbujcie wersji na wpół zmrożonej!

Adres: Calle de Sarcet 6

Pychotka! Kto próbował? ☺

Horchata de chufa

Więcej wpisów na blogu z Hiszpanii znajdziecie tutaj

Hiszpania Miejska Dżungla

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *