Kijowski street art patriotyczny, czyli zwiedzamy Kijów szlakiem murali

Sztuka uliczna, w tym murale, bardzo często jest odpowiedzią, komentarzem do bieżących wydarzeń politycznych, społecznych czy nawet gospodarczych. Świat pokochał Banksy’ego i jego prowokujące do refleksji, z jednej strony zaangażowane społecznie, a z drugiej cieszące oko kunsztem artystycznym dzieła. Sens murali jest prosty: wszyscy współtworzymy to, co nas otacza i mamy zdolność do zmieniania świata. Malarze ulicy swoimi dziełami chcą przeobrażać. Jeśli nie świat, to przynajmniej swoje najbliższe otoczenie.

Spacerując porewolucyjnym Kijowem można zauważyć wzrost tematyki patriotycznej, ukraińskiego folkloru, kulturowych wyróżników w przestrzeni miejskiej. Po wcześniejszym zrywie obywatelskim, czyli Pomarańczowej Rewolucji, tego nie było. Owszem, ludzie nosili koszulki z Julią Tymoszenko, wtedy jeszcze cieszącą się powszechnym uwielbieniem, w domu na lodówkach mieli magnesy jej partii Batkiwszczyna (Ojczyzna), ale patriotyczne przebudzenie nie znalazło jakiegoś szczególnego ujścia. Tym bardziej, że nie było to długotrwałe, powszechne przebudzenie. Dopiero po Rewolucji Godności widać renesans patriotyzmu – próby budowania tożsamości narodowej, uświadomienie polityczne, odcinanie pępowiny od bezwzględnego kojarzenia kultury ukraińskiej z rosyjską.

Kijów po Rewolucji Godności zmienił się

Miasto emanuje tym odrodzeniem. Częściej słychać język ukraiński. W przestrzeni w niebiesko-żółte barwy pomalowane są niektóre kwietniki, ławki, nawet kioski. Przybyło flag ukraińskich. I poruszających murali. Warto zobaczyć je z bliska i zgłębić zarówno wypełnione wschodnią duszą kolorowe, artystyczne detale, jak i historie jakie za sobą niosą.

Oto nasz ranking 8 najbardziej poruszających kijowskich murali:

Zacznijmy od końca, jak z listą przebojów. 

8. Seria murali z etnicznymi motywami ukraińskimi

murale kijów
murale kijów

Projekt United Colours of Ukraine stworzony przez Andriya Yermolenko to seria logotypów z symbolami największych ukraińskich miast, regionów w postaci ich najciekawszych wyróżników. W logo Kijowa znajduje się kasztan, będący symbolem stolicy. Przemysłowe zagłębie, jakim dotychczas był Donbas symbolizuje, jakżeby inaczej, hełm górniczy. Lwów z kolei to miasto lwa… Wszystko oparte na etnicznym wzornictwie. W sprzedaży pojawiły się koszulki z nadrukowanymi pracami z United Colours of Ukraine i mogą być fajną pamiątką z wyjazdu do Ukrainy.

LOKALIZACJA: przejście podziemne przy hotelu Dnipro i Ukraińskim Domie, skrzyżowanie głównych ulic: Khreshchatyk i Hrushevskoho

Aktualizacja: od 2021 roku te murale są już niemalże niewidoczne i zdarte. Niestety w ich miejsce na razie nie pojawiły się nowe, które cieszyłyby oko.

7. Murale, które kozaczą


Kijów murale

kijów szlakiem murali

Nie sposób nie spotkać motywu kozactwa, które również należy do kanonu ukraińskości. Kozak Mamaj, standardowo siedzący pod rozłożystym drzewem. Popularny motyw w malarstwie i popkulturze Ukrainy. Temu akurat brakuje kobzy.

LOKALIZACJA: przejście podziemne przy hotelu Dnipro i Ukraińskim Domie, skrzyżowanie głównych ulic: Khreshchatyk i Hrushevskoho

Aktualizacja: obecnie te murale są dużo mniej widoczne i powoli tracą swój urok


6. Mural Lesyi Ukrainki – ikony ukraińskiej literatury

Kijów murale

Lesya Ukrainka – wybitna ukraińska poetka, niezwykle ważna postać dla tożsamości ukraińskiej. Oczywiście w wyszywance, bogato zdobionej haftami koszuli. Nasi sąsiedzi zakładają wyszywanki w ważne święta, w dni wyborów czy vyhidnye – dni wolne od pracy, weekendy. Jednak po Euromajdanie (Rewolucji Godności) noszenie wyszywanek także na co dzień weszło już do mainstreamu. Mural pięknie prezentuje się, kiedy tuż nad nim góruje słońce!

LOKALIZACJA: ulica Strilecka 12, skrzyżowanie Strilecka i Stritenska, blisko Sofiyskoho Soboru

5. Mural Świętego Jerzego ze smokiem

murale w kijowie

Oto Święty Jerzy. Nie wierzycie? My uwierzyliśmy, gdy wyszukaliśmy, że święty według starej legendy pokonał smoka. Na innym budynku można zobaczyć podobny mural, bo tego samego autora, na którym przedstawiony jest wąż z głową Putina. W fazie jej odcinania.

LOKALIZACJA: ulica Velyka Zhytomyrska 38, idąc od muralu Lesii Ukrainki ulicą Stritenską wyjdziemy naprzeciw budynku ze Świętym Jerzym

4. Mural Ukrainy w kajdanach

Kijów murale

Tu spętana Ukraina. Ale też pełna wiary, z różańcem w dłoni – tylko zamiast krzyża godło państwowe.

LOKALIZACJA: ulica Olhynska 5, okolice Majdanu – w górę za hotelem Ukraina ulica w prawo

3. Mural proekologiczny

Kijów murale

Ten ogromny mural z pięknym jeleniem jest wołaniem o ochronę środowiska. Zarządzanie tym sektorem na Ukrainie wymaga ogromnej poprawy i działań władz. Niemniej istotny jest też wzrost świadomości ze strony społeczeństwa. Dobrze, że są artyści, którzy potrafią przemienić szpecący budynek w coś tak imponującego!

LOKALIZACJA: ulica Voloska 19, okolice metra Kontraktova Ploshcha

2. Mural odradzającej się Ukrainy


Odrodzenie Ukrainy – spersonifikowana Ukraina z tradycyjnym wiankiem na głowie, białą koszulą w etniczny wyszywany wzór. Otacza opieką domy swoich mieszkańców, z małym chłopcem na dłoni wpatrzonym w „jej” lico. To sugeruje, że odrodzenie ukraińskości powinno się rozpocząć od najmłodszego pokolenia. Na muralu także dwa komponenty ukraińskiej kultury – Kozacy i prawosławna cerkiew. Zachwyca kolorami!

LOKALIZACJA: ulica Andriivskiy Uzviz 4, skrzyżowanie z ulicą Borychiv Tik

1. Mural pamięci wydarzeń Euromajdanu

Kijów murale

Spoglądający z wysoka Sergiy Nigoyan. Zastrzelony przez snajpera, był pierwszą śmiertelną ofiarą Euromajdanu. Wspaniałe dzieło wydrapane w białym tynku można podziwiać z położonego pod nim niewielkiego parku. Miejsce niezwykle poruszające, medytacyjne. Można odnieść wrażenie, że oczy młodego Sergiya cały czas śledzą nasze ruchy i myśli.

LOKALIZACJA: ulica Mykhailyvska 24-26, ulica odchodząca od Majdanu oraz w sąsiedztwie Mykhailyvskoho Soboru

Więcej szlaków tematycznych do zwiedzania Kijowa i Ukrainy znajdziecie na naszym blogu tutaj. Zapraszamy pięknie, bo tekstów o Ukrainie jest sporo 🙂 

Spotkajmy się też w mediach społecznościowych!


Miejska Dżungla Ukraina

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *