Kijów – jak dojechać z Polski?

Kijów i dojazd do niego drogą lądową to nie taka skomplikowana sprawa. Zobacz, jakie opcje dojazdu, oprócz lotu samolotem, są możliwe. Podróżując głównie na Zachód nie zawsze mamy pewność, jaki transport wybrać, gdy jedziemy do naszego wschodniego sąsiada. U części osób dodatkowo pojawiają się obawy związane z wyjazdem poza oswojoną Unię i zmierzeniem się z owianymi złą sławą drogami czy odmiennym podejściem do przepisów prawa. Ale nie taki wilk straszny jak go malują! Warto wiedzieć jaki środek transportu będzie dla nas optymalny, bo Ukraina i jego stolica zdecydowanie zasługują na zobaczenie!

Jak dojechać do kijowa

Oto lista różnych opcji dojazdu zależnie od oczekiwanych wrażeń i zasobności portfela:

1. Samolot do Kijowa – szybko i wygodnie

Jeszcze nie tak dawno do Kijowa z Polski spośród tanich linii lotniczych latał wyłącznie Wizz Air. Dziś polecieć możemy także Ryanairem. Loty są dostępne z większości dużych polskich miast. Dobrze się złożyło, bo w związku z większą liczbą graczy na tej trasie, a także emigracją zarobkową obywateli Ukrainy często można trafić na tanie loty i promocje. Słowo daję, że jeszcze kilka lat temu polecieć w sensownej cenie dało się tylko czasem, i tylko z Katowic. Łatwiej więc było nam dostać się do Kijowa samochodem, autobusem lub pociągami.

Oprócz low-cost’owego Ryanaira i WizzAira z Polski do Kijowa loty oferuje rodzimy LOT, a także, na ogół tańszy przewoźnik ukraiński, UIA. Rezerwując w LOT lub UIA z wyprzedzeniem, możesz liczyć na podniebną, a nie kosmiczną cenę.

Kijów: jak dojechać z Boryspola?

LOT, UIA i Ryanair lądują w Boryspolu, 30 km od Kijowa, skąd dojazd do stolicy Ukrainy zajmuje ok. 30-45 minut (SkyBus: 15 – 45 UAH). Polecamy również dojazd Uberem lub Boltem. Cenowo wychodzi bardzo przyzwoicie. Internet (WiFi) złapiecie na lotnisku, nam szybko śmigał. PS O ile poza godzinami szczytu dojazd do Kijowa idzie sprawnie, to uważajcie jak będziecie jechać na lot powrotny, z Kijowa do Boryspola. Zarezerwujcie więcej czasu, gdyż częste są korki. Kijów to ogromna metropolia, a po pracy ludzie jadą w kierunku Boryspola, który m.in. jest “sypialnią” dla wielu pracujących w Kijowie. My któregoś razu ledwo zdążyliśmy na lot z Kijowa do Tajlandii, gdy wyszliśmy z lotniska w czasie przesiadki.

Kijów: jak dojechać z Żulian do centrum?

WizzAir ląduje na Żulianach, czyli na obrzeżach Kijowa, ale jeszcze w ramach miasta. Koszt wydostania się stąd mieści się w przedziale 1,5 – 11 UAH, zależenie od tego, gdzie jedziecie. Do centrum dojedziecie w ok. 50 min. Polecamy skierować się na trolejbus nr 9, który dowiezie Was do stacji metra Palats Sportu. To bardzo dogodne miejsce na wszelkie przesiadki do Waszego noclegu. Pamiętajcie, by w trolejbusach i autobusach kasować bilet. Małe kasowniki mieszczą się na poręczach wewnątrz transportu i kasują bilet trochę jak dziurkacz 🙂

Tak naprawdę, to i z Boryspola, i z Żulian łatwo złapiesz tanią marszrutkę do centrum miasta. Pisząc tanią mamy na myśli naprawdę symboliczną opłatę. To chyba jedyna stolica w Europie, gdzie dojazd z lotniska do centrum często jest liczony w groszach!

2. Bezpośredni pociąg do Kijowa – sporo emocji, ale dość drogo i długo

Kto jeszcze nie przejeżdżał wschodniej granicy pociągiem, może liczyć na niezłą dawkę emocji. Na granicy każdy wagon z pasażerami na pokładzie zostaje uniesiony w górę. Jeśli masz mocny sen, nawet nie poczujesz. Tylko po co podnosić wagon do góry? Cała procedura służy zmianie rozstawu kół, ponieważ tory w strefie poradzieckiej są szersze. I to wszystko przez 8,5 cm. ☺ Jednak sytuacja ta nie jest charakterystyczna wyłącznie dla naszych sąsiadów. Taki sam proces odbywa się na granicy hiszpańsko-francuskiej, gdyż także iberyjski rozstaw kół jest szerszy od tego europejskiego. W ukraińskich wagonach przedziały liczą 4 kuszetki, w polskich 3, co nie znaczy, że zawsze są zajęte. Może się okazać, że będziesz mieć przedział całkowicie dla siebie. Wagonem opiekuje się provadnica, u której można zamówić czaj (herbatę) za niecałe 2 złote, dostać pościel wliczoną w cenę biletu lub poprosić o pobudkę przed stacją docelową.

Na wrażenia możesz liczyć szczególnie w drodze powrotnej przy wykupieniu miejsca w nieco tańszym wagonie ukraińskim. Przed granicą słychać dźwięk oklejania taśmą. To ukraińscy handlarze chowają w schowkach, pod sufitem i za okleiną papierosy, by potem sprzedać je na polskim rynku po konkurencyjnej cenie. Provadnice, ale i pogranicznicy, na ogół przymykają oko na ten nielegalny proceder wiedząc, że to jedyna możliwość zarobku dla tych ludzi.

kijów jak dojechać
pociąg do kijowa

Plusem podróży bezpośrednim pociągiem do Kijowa jest to, że wysiadamy blisko centrum miasta (Vokzal), w świetnym punkcie komunikacyjnym. Nie zapomnijcie rozejrzeć się po dworcu – te poradzieckie są ogromne i pełne splendoru!

Koszt bezpośredniego pociągu: ok. 380 zł (w jedną stronę), ukraiński wagon jest minimalnie tańszy.

Pociąg odjeżdża z Warszawy Centralnej, zatrzymuje na Warszawie Wschodniej i w Lublinie. Kolejne postoje są już w Ukrainie.

Czas podróży: z Warszawy prawie 18 h, z Lublina 15 h.

Nawet jeśli nie jest to sposób, który wybierzecie na dojazd do Kijowa, to serdecznie polecamy pojeździć trochę pociągami już w Ukrainie. Wybierzcie wtedy pociąg z wagonami typu plackarta, czyli z przedziałami bez drzwi. Pozwala na ciekawe obserwacje, a często i znajomości. Inny typ wagonów z zabudowanymi drzwiami przedziałami to tzw. “ku-pe” (kupiejny), gdzie można liczyć na więcej prywatności, ale na trochę mniejszą frajdę. Nigdy nie zapomnę tych doświadczeń podróży ukraińskimi pociągami! Przez kilkanaście lat z rzędu jeździłam nimi na wakacje na Krym. Trochę już się zmienił klimat tych podróży pociągami, ale nadal fascynuje. Spróbujcie!

3. Autobus do Kijowa – tanio, rollercoaster gratis

Jeśli akurat nie ma tanich lotów do Kijowa, to jest to jedna z tańszych opcji dojazdu, dostępna z każdego większego miasta w Polsce. W ciągu doby jest kilka połączeń, więc bez problemu można znaleźć odpowiadającą nam porę. Na rynku działa wielu przewoźników, większość mieliśmy okazję wypróbować. Z doświadczenia polecamy Ecolines i FlixBus, które dysponują nowoczesnymi autokarami z klimatyzacją i wifi. Cena nie różni się od ceny innych przewoźników. Inni przewoźnicy także wchodzą w rachubę, jednak trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze punktualnie przyjeżdżają na miejsce. Ostatnio mieliśmy dojechać na godzinę 9 rano do Kijowa. Faktycznie, o 9. zatrzymaliśmy się na dworcu autobusowym, gotowi wysiadać, ale w Żytomierzu. Całe szczęście poinformował nas o tym Ukrainiec, który wcześniej pytał dokąd jedziemy. Ponadto reszta autobusów kursujących do Ukrainy jest dość oldschoolowa, latem często zawodzi klimatyzacja. Raz zdarzyło nam się nawet jechać przechylonym autobusem – dobrze, że tylko do Lwowa. Minusem podróży autokarem są ukraińskie drogi, choć i polskie wschodnie trasy również pozostawiają wiele do życzenia. Niektóre odcinki przypominają rollercoaster, ale należy potraktować to jako kolejne doświadczenie! Przecież zachodnioeuropejskie standardy to nie uniwersalne standardy. ☺

Koszt biletu autobusowego: 150 zł z Warszawy (autobusy odjeżdżają z Dworca Zachodniego) – cena w jedną stronę

Czas podróży: 14 – 16 h (dotychczas najpunktualniejsze były linie Ecolines)

Nooo, generalnie autobus to jeden z gorszych pomysłów na podróż do Kijowa. Tylko z braku laku. Aczkolwiek kiedyś to tak najczęściej jeździliśmy, bo po prostu nie było sensownych cenowo lotów z Warszawy. Już są 😉

4. BlaBlaCar do Kijowa – niedrogo, przeważnie szybko i z ciekawymi ludźmi

Obok tanich lotów i podróży autokarem to kolejna niskobudżetowa opcja. Szczególnie polecamy osobom ze znajomością języka ukraińskiego lub rosyjskiego, bo na ogół to właśnie obywatele ukraińscy oferują przewóz. Ale i bez tego nie sposób nie porozumieć się, nasze języki są bardzo zbliżone. Wyprawa samochodem trwa trochę krócej niż autokarem, o ile nie utkniemy na granicy. Nasz rekord na trasie Warszawa – Kijów i analogicznie Kijów – Warszawa wyniósł 10 h, ale wtedy nie czekaliśmy na granicy. Pamiętamy jednak sytuacje, gdy trzeba było stać nawet 6 h. Nie wspominając czasów, gdy cały ten proces mógł zabrać nawet dobę… Na szczęście, obecnie trwa to szybciej!

Koszt: od ok. 85 zł w górę – warto do 150 zł, czyli do ceny za autokar

Korzystanie z BlaBlaCar opłaca się w państwach, w których benzyna jest dość tania (w Ukrainie 1 litr to koszt 2,6 zł – 3 zł – stan na kwiecień 2016, 4,30 zł stan na wrzesień 2020, ale zdrożało!). Na zachód Europy zdecydowanie nie będzie korzystne dla naszego portfela udanie się z BlaBla. Wtedy lepiej wybrać samolot, autokar lub autostop.

kijów jak dojechać
transport do kijowa

5. Autostop w Ukrainie – nie najszybciej, ale za darmo i z gwarancją wrażeń

Generalnie uważamy, że autostop to ekspresowy środek lokomocji, zapewniający wspaniałe przeżycia. W przypadku Ukrainy to drugie powinno się sprawdzić, ale z ekspresowością może nie być tak łatwo. Świetnie, jeśli jedziesz solo i uda Ci się zabrać z kierowcą TIR-a, których mnóstwo kursuje na tej trasie. Za to trudniej złapać stopa wśród lokalsów, ponieważ w Ukrainie wciąż popularne są sąsiedzkie podwózki z jednej wsi do drugiej lub pobliskiego miasta. A te nie są bezpłatne. Idea autostopowania nie jest powszechna w tym kraju, niektórzy ludzie dziwią się jak może to funkcjonować u nas (czyli w UE). Dlatego zamiast kciuka warto posłużyć się kartonikiem z kierunkiem podróży. To zdecydowanie odróżni Cię od mieszkańców czekających na sąsiedzką podwózkę, a kierowca MOŻE skojarzy, w jaki sposób się przemieszczasz. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, informować jak podróżujesz i czym jest autostop, ponieważ ze względu na popularność serwisu BlaBlaCar i częstsze niż w UE oczekiwanie zapłaty za „usługi” kierowcy na ogół nie mają pojęcia o tej formie transportu.

Zwykle polecany przez nas autostop tutaj niekoniecznie zadziała… Lepiej mieć przy sobie ekwiwalent w gotówce. Z drugiej strony, Ukraińcy są niezwykle pomocni, otwarci na podróżnych odwiedzających ich kraj, więc jeśli masz czas – śmiało możesz próbować. ☺

Jak dojechać do kijowa

Teraz decyzja należy do Ciebie 🙂

Ukrainę odwiedzamy bardzo często. W sumie spędziłam tam prawie 4 lata, dlatego w oparciu o doświadczenie, wypróbowanie wszystkich dostępnych środków lokomocji polecamy w pierwszej kolejności skorzystanie z połączeń samolotowych, o ile cena na dany termin jest niewygórowana. Następnie proponujemy podróż autokarem (najbardziej komfortowym wyborem będą linie Ecolines lub FlixBus) oraz popularnym w Ukrainie BlaBlaCar. Dobra organizacja pozwoli na zamknięcie się w przedziale 170 – 300 zł za podróż na trasie Warszawa – Kijów – Warszawa. A sam Kijów, pełen niespodzianek zwiedzisz z naszym kompleksowym i kolorowym przewodnikiem.

Atrakcyjna cena transportu do Kijowa:

A żebyście mieli jeszcze punkt odniesienia:

1. samolot – do 350 zł (w obie strony)

2. BlaBlaCar – do 150 zł (w jedną stronę)

 3. autobus – do 150 zł (w jedną stronę; z/do Warszawy)

A jakie są Wasze doświadczenia związane z podróżą do Ukrainy? Jakie przygody mieliście na granicy lub w trasie?


Miejska Dżungla Ukraina

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *