Portugalia wino

Wino – smak Portugalii i pamiątka z podróży

Poczuć ducha miejsca można na wiele sposobów. Jednym z najlepszych pomysłów jest zakup lokalnego wina, a jest to możliwe w prawie połowie państw świata! Nie ma na świecie dwóch takich samych terroir, czyli miejsc, w których zasadzono winogrona, a wraz z nimi kombinacji wpływu gleby, ilości słońca w ciągu dnia, lokalnej przyrody, wysokości i odległości od morza, deszczu, bądź jego braku, zimnego górskiego wiatru lub upałów, a w końcu lokalnego gustu i kultury. Wszystko to, za sprawą ręki dobrego winiarza, może zostać zamknięte w butelce. A tę z kolei możemy zabrać ze sobą do domu jako wspaniały przywoływacz wspomnień lub wypić na miejscu, gdzie podobno smakuje najlepiej. Obie wersje najmocniej polecamy!

Portugalia: jakich win warto spróbować?

Portugalia wino

Vinho Verde

Wymawiane „vinju verd” czyli wino zielone. Dlaczego zielone? Bo pije się je bardzo młode, dzięki czemu zachowuje mnóstwo orzeźwiającej świeżości i czasem leciutkie musowanie. Pochodzi z północy, gdzie jest nieco chłodniej, ale kupić je można bez problemu w całym kraju. Dlaczego warto je pić? Bo jest pyszne, tanie, lekkie (9% – 11%), a dobrze schłodzone (6°C) gasi pragnienie jak nic na świecie. W Portugalii przyjemną butelkę można kupić już od 2 euro! Vinho Verde smakuje najczęściej zielonym jabłkiem i cytrusami. Czasem w przypadku szczepu Alvarinho można wyczuć cenioną przez koneserów mineralność, czyli zapach porównywany do zimnego, górskiego strumienia lub mokrego kamienia. To idealne wino na portugalskie lato, plażę czy wieczór na tarasie. Świetnie smakuje pite samo lub w połączeniu z owocami morza (mule, ośmiornice), świeżymi sałatami i rybami morskimi (sardynki z grilla!). Czy warto przywieźć je z podróży? Niekoniecznie, w Polsce można je dostać w cenie 15 zł – 30 zł, a wypić je trzeba szybko, bo po roku przechowywania traci swoje zalety. 


Porto

Jeśli chcecie przywieźć sobie smaczną pamiątkę lub wręczyć komuś uniwersalny, elegancki prezent, to to słynne portugalskie wino będzie na pewno dobrym pomysłem! Porto to zazwyczaj słodkie lub półsłodkie wino wzmacniane destylatem, osiąga w ten sposób 18% – 22% alkoholu. Kiedyś robiono to przede wszystkim, aby transport dotarł niezepsuty do kupca w Anglii. A dziś dzięki tym właściwościom możemy po pierwsze pić je po trochu przez wiele tygodni, przywołując smak Portugalii. I po drugie trzymać nieotwarte w piwniczce przez wiele lat. Porto dzieli się na Ruby, które jest starzone w butelkach i w smaku przypomina klasyczne czerwone wino oraz na Tawny, starzone w beczkach dębowych, dzięki czemu po lekkim utlenieniu zmienia kolor na bursztynowy i pachnie suszonymi figami, karmelem, orzechami i kandyzowanymi owocami. Ceny przyzwoitego Porto zaczynają się od 7 euro, jednak warto zapłacić nieco więcej, a może nawet kupić za kilkadziesiąt euro butelkę starszą od siebie samego?

Portugalia wino


Madera

Jest winem zbliżonym do Porto z tą różnicą, że w trakcie dojrzewania w beczkach jest podgrzewana przez słońce, co powoduje, że traci owocowy smak, a zyskuje aromaty karmelowe, orzechowe, dębowe i korzenne. Dzięki procesowi podgrzewania jest w stanie przetrwać wszystko, włącznie z podróżą w pełnym słońcu jachtostopem z samej Madery.


Portugalskie wino pijcie regionalnie!

Portugalczycy znani są z tego, że gustują głównie w tym, co jest produkowane w ich regionie, rywalizując często z innymi częściami kraju. Nie ma lepszego pomysłu niż do nich dołączyć! Będąc na południu spróbujcie win z apelacji Alentejo. Czuć w nich słońce i gorący klimat. Czerwone wina będą miały silniejszą strukturę i cięższy smak. Zaś białe uraczą nas nutami pieczonych jabłek, a czasem nawet świeżo wyjętych z pieca ciasteczek. Czerwone wina w apelacji Douro są lżejsze i słyną ze świeżości i mineralności. Z kolei młodszy konkurent Douro, jakim jest Dão, chwali się winami z wyczuwalnymi słodkimi jeżynami, wiśni, a nawet nutami mięsistymi. Nic tylko odkrywać, próbować, a potem wspominać!

Wino zdecydowanie polecamy jako jedna z najlepszych pamiątek z podróży do Portugalii!

Portugalia Winni Podróży

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *