Autostop hiszpania

 

 

Hiszpania – trasa podróży (autostopem lub własnym samochodem)

Jeśli marzy Ci się zapadająca w pamięć podróż do słonecznej Hiszpanii, nie czekaj – pakuj plecak, bo niesamowita przygoda gwarantowana! W tym wpisie opowiemy, jaką trasę warto wybrać. Pojawią się też techniczne wskazówki stopowania w Hiszpanii i informacje dla tych, którzy na Półwysep Iberyjski wybierają się własnym samochodem.

 

Autostop hiszpania

 

 

Jaka trasa? Podział na regiony

Wcześniej mieliśmy na swoim koncie kilka wyjazdów do Hiszpanii, ale to wyprawa autostopem była jednym z fajniejszych doświadczeń w naszym życiu. Po kraju podróżowaliśmy przez intensywne, bogate we wrażenia 3 tygodnie, by po drodze udać się jeszcze na tydzień do Portugalii.

Naszą hiszpańską wyprawę podzieliliśmy na wschodnie wybrzeże (Barcelona – Montserrat – Garraf – Walencja – Alicante), Andaluzję (Granada – Tarifa – Kadyks – Sevilla), Galicję i Kraj Basków.

Na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii szukajcie słonecznych plaż, arcydzieł Gaudiego i najlepszych imprezowni. Ta część kraju to dobra baza wypadowa na Majorkę czy Ibizę. Można dopłynąć tam statkiem. Cena w jedną stronę od 160 zł, ale lepiej nastawić się na wyższe kwoty. Rozpiętość cenowa w ciągu dnia i tygodnia jest jednak znaczna, dlatego polujcie, czasem można trafić na tańszy samolot! ☺

Andaluzja to sucha i górzysta kraina, skrywająca wiele niespodzianek, zarówno na szlaku turystycznym jak i poza nim. Mauryjskie pozostałości, powiew egzotyki i pyszne, słodkie arabskie smakołyki. Będąc w tej części Hiszpanii koniecznie trzeba zahaczyć o małpi gaj, jakim jest brytyjski Gibraltar.

Galicja i Kraj Basków to spotkanie wysokich, zielonych klifów z niespokojnie falującym Atlantykiem. Krainy zupełnie odmienne od południowej Hiszpanii, również rzucające urok na podróżnika.

hiszpania autostopem
jak działa autostop w hiszpanii

 

 

Autostop hiszpania

 

W kolejnych postach przedstawimy oddzielnie i szczegółowiej każdy z tych bajecznych regionów, ze wskazaniem miejsc wartych odwiedzenia, doświadczenia i kontemplacji…

Oto nasza uogólniona trasa na mapie:

 

 

 

 

A jak jest z autostopem w Hiszpanii?

Wśród autostopowiczów krążą informacje, że w Europie najtrudniej złapać stopa w Hiszpanii. My nie mieliśmy z tym problemu, przemieszczaliśmy się wręcz ekspresowo. Tylko raz zdarzyła się nam trudna sytuacja, gdy pod Granadą czekaliśmy 5 godzin (!). Niełatwo było cokolwiek zatrzymać przy wjeździe na interesującą nas trasę, bo co charakterystyczne dla Hiszpanii, z gęstej sieci autostrad miejscowi korzystają zazwyczaj tylko po to, żeby przejechać z jednej wioski do drugiej. Na samej autostradzie nie było mowy o jakimkolwiek stopowaniu. Ostatecznie po godzinach w andaluzyjskim słońcu i kilku litrach dokupionej wody wróciliśmy do Granady, skąd wsiedliśmy w autobus na Gibraltar (niestety nie najtańszy).

hiszpania bezpieczeństwo
La Linea Hiszpania

 

 

Autostop hiszpania

 

 

Oto nasze spostrzeżenia i rady do podróży autostopem po Hiszpanii:

 

• By skutecznie złapać stopa, najlepiej wybierać stacje benzynowe czy zajazdy. Najedzeni Hiszpanie jeszcze chętniej biorą stopowiczów ☺

• Bramki przed autostradą niekiedy się sprawdzają, innym razem długo czekasz w skwarnym słońcu, ostatecznie decydując się na mniej ruchliwy kawałek jezdni z dala od nich.

• Hiszpańskie miasta są duże, dlatego do wylotówek też jest daleko. A kiedy już doczłapiesz się dalej od miasta, może się okazać, że droga jest zbyt szybka lub poprzecinana barierkami uniemożliwiającymi swobodne łapanie autostopu. Ale wszystko jest do zrobienia! Wtedy szukaj najbliższego wjazdu na tę drogę lub autostradę. Na pewno sobie poradzisz.

• Co do wyboru kciuk czy kartonik z napisem docelowej podróży, my używaliśmy właśnie kartonów. Ale jeśli przemieszczasz się na małych odległościach lub widzisz, że nikt nie chce się zatrzymać, bo masz zaplanowaną dość długą trasę – spróbuj łapać na kciuka.

• Dbaj o to, by zawsze mieć ze sobą wodę, znika w mig. A kiedy już wyjdziesz na wylotówkę, w okolicy raczej nie będzie sklepów, zaopatruj się wcześniej. To jedna z kluczowych rad w odniesieniu do podróżowania po Hiszpanii.

• I jeszcze jedna kwestia. My stopowaliśmy we dwoje, wcale nie mieliśmy problemu. Jednak autostopowicze wiedzą, że bardzo często to właśnie dwójce łatwiej zatrzymać kierowcę niż jednej osobie.

 

Autostop hiszpania

 

 

Język hiszpański w podróży po Hiszpanii

Ogromnym ułatwieniem przy podróżowaniu po Hiszpanii jest znajomość języka, co często pomagało nam i w autostopie, i w podróży w ogóle. Michał biegle posługujący się hiszpańskim ciągle zjednywał lokalsów, którzy ochoczo stawali się nagle naszymi przewodnikami albo wręcz zapraszali do siebie na noc. Jednak i bez tego można sobie poradzić, dogadując się za pomocą mixu angielskiego z hiszpańskimi wtrętami, które zna cały świat. Ja z kolei po kilku tygodniach obcowania z tym melodyjnym i nietrudnym językiem rozumiałam czasem ¾ rozmów, czasem połowę. Dlatego jeśli marzysz o nauczeniu się hiszpańskiego, dłuższa wizyta w tym kraju zdecydowanie posłuży Ci lepiej niż niektóre kursy językowe.

Hiszpański najbardziej przydaje się w gorącej Andaluzji, gdzie znajomość angielskiego poza wielkimi miastami jest znikoma. Trzeba jednak pamiętać, że zależnie od regionu język ma różne dialekty, co może stanowić językową łamigłówkę, szczególnie w przypadku andaluzyjskiej wersji skracającej słowa. Ale usłyszeć prawdziwy, andaluzyjski akcent to naprawdę piękna sprawa… W połączeniu z żywą gestykulacją i emocjami wypisanymi na twarzy daje prawdziwy obraz hiszpańskiej duszy!

 

 

Autostop hiszpania

 

 

Drogi w Hiszpanii

Jeśli zastanawiasz się nad podróżą na Półwysep Iberyjski na własnych lub wypożyczonych czterech kółkach, jest to znakomity pomysł, ponieważ hiszpańskie drogi są rzeczywiście zadbane i wygodne, a sunięcie po górzystych trasach daje niemałą frajdę. Ponadto możesz dotrzeć do mniejszych, uroczych wiosek lub trudniej dostępnych plaż, co nie zawsze uda Ci się podróżując koleją. A autostopem może zabrać dużo czasu. O ile największe autostrady są płatne, to sieć mniejszych dróg jest równie dobrej jakości i gwarantuje bardziej urozmaiconą podróż.

Kolej w Hiszpanii

Generalnie kolej w Hiszpanii polecamy, ją także sprawdziliśmy. Jest wygodna, szybka, często mknie tuż nad samym brzegiem morza, dzięki czemu warto podziwiać widoki, ale też dość droga. Kolej polecamy autostopowiczom, którzy szukają wylotówek z wielkich aglomeracji. Wtedy warto udać się do podmiejskich miejscowości przez które biegną główne drogi krajowe. Za taki krótki odcinek zapłacimy do 10 zł, a złapanie stopa będzie o stokroć łatwiejsze.

 

La Linea Hiszpania netflix
hiszpania własnym samochodem

 

 

Spanie na dziko w Hiszpanii

W Hiszpanii jest cudowne! Nie ma żadnego problemu, by znaleźć miejscówkę na sen pod gołym niebem. Niemal wszędzie przy trasie rosną gaje oliwne, w których możesz rozbić namiot między skrywającymi Cię drzewami, a rano napawać się zachwycającym wschodem słońca. Bardzo dobrą opcją jest też noc nad brzegiem morza. Generalnie w Hiszpanii nielegalne jest spanie na dziko na plaży (poza plażą można). Czasem zdarza się, że policja sprawdza wybrzeże przeczesując je quadem, ale spokojnie, nam jeszcze nikt z tego powodu problemów nie robił. Gdy nie chciało nam się rozkładać namiotu, bo plaże były puste, to wskakiwaliśmy w śpiwór. Wtedy ewentualnie nawiedzającym policjantom można powiedzieć, że tylko podziwiamy gwiazdy! Co istotne, jeśli śpisz na miejskiej lub przywioskowej plaży, spodziewaj się tam pryszniców. ☺ Na nocleg pod chmurką dobre są też większe stacje benzynowe albo parkingi dla kamperów. I wszystko jest pięknie, dopóki nie zastanie Cię noc na przedmieściach andaluzyjskich miast. Nie nocuj tam, pójdź bądź pojedź dalej, byle uniknąć sąsiedztwa baraków, w których wałęsają się agresywne psy i podejrzani ludzie. Takie baraki widzieliśmy na przykład na wylotówce Sevilli. Jeszcze jedno: nigdy przenigdy nie nocuj na dzikusa w bliskim granicy z Gibraltarem San Roque i La Linea. Tam widzieliśmy podejrzanych ludzi z prostytutkami i uciekaliśmy od wściekłych psów, które później śledziły nas przez kilka kilometrów. Nie ugryzły nas, bo zachowaliśmy spokój i ukradkiem wyjęliśmy naszą broń – latarkę z bardzo mocnym światłem. Chwilowo oślepia agresywnego delikwenta, pozwala Ci się oddalić i nie zabija jak użycie wobec zwierzęcia gazu pieprzowego…

I tu śmieszna ciekawostka. Przez kilka lat, gdy ktoś nas pytał, jak działa autostop w Hiszpanii i bezpieczeństwo, zawsze mówiliśmy: omijaj San Roque i La Linea. A po kilku latach od tej wyprawy Netflix wydaje dokument “La Linea – w cieniu narkobiznesu”. Jak wyświetliło nam się to na Netflixie, to zrozumieliśmy, że mieliśmy cholerną rację co do tych miejsc. I że naprawdę byliśmy “w żopu”, jak to my z rosyjska mówimy 😉 

Co do “normalnych” noclegów to najtańsze ceny w hotelach czy hostelach w sezonie letnim stanowią koszt ok. 120 zł/os.

 

hiszpania trasa
hiszpania trasa podróży

 

hiszpania spanie na dziko
hiszpania trasa zwiedzania
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 


No to teraz calma, calma, jedźcie i Wy do Hiszpanii!

Po Hiszpanii można kluczyć miesiącami odkrywając jej powalający urok. W gestach energicznych Hiszpanów, żywiołowych rytmach flamenco, nocnym biesiadowaniu, miejscowej jakże bogatej kuchni i specyfice niezwykle zróżnicowanych regionów. Zaczynając od dumnej, bogatej Katalonii, przez suchą, nasyconą arabskimi śladami Andaluzję po bogatą w zielone wzgórza północ kraju. Niesamowita kultura, niesamowity styl życia…

A co Wam najbardziej utkwiło w pamięci po wizytach w Hiszpanii? Jakie miejsca skradły Wam serca? Opowiadajcie wrażenia! ☺ A kto nie był – jakie w Was żyją skojarzenia o Hiszpanii? ¡Viva España!

hiszpania trasa
hiszpania drogi

 


Hiszpania Podróże w Naturze

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *