Twoi znajomi właśnie zaczynają pakować się i chwalić zbliżającymi się wyjazdami? Niektórzy już nawet wygrzewają się gdzieś na plaży albo są na szlaku… A Ty dopiero zdajesz sobie sprawę, że dłuższy weekend tuż-tuż? Czasem wystarczy jeden dzień urlopu, by ruszyć na zasłużony odpoczynek. A że to tylko kilka dni, to najlepszą opcją jest wybranie się do sąsiadów! Lwów, Berlin, Wilno, Praga czy nawet Kijów to bliskie i niedrogie kierunki.

No to w drogę! Trzeba tylko jeszcze wybrać, gdzie te kilka dni spędzić: intensywnie, niedrogo, smacznie i najlepiej niebanalnie 🙂

weekend we Lwowie

Idealna opcja na dłuższy weekend, jeśli chcesz poznać wielokulturowe miasto, zasmakować w przepysznym jedzeniu i ciekawych trunkach. Niemal każda knajpa jest unikatowa i na swój sposób zwariowana: w Mazoch Cafe możesz wypić alkohol z probówki spomiędzy piersi kelnerki, w Domu Legend zostać obsłużonym przez karły i posiedzieć na dachu w starym trabancie, w Gasovej Lampie spróbować dziwnych alkoholi (benzynówki, naftówki czy gazówki) w słusznych ilościach i w bardzo niskiej cenie. W należącej do lwowskich Ormian Virmence skosztować kawy – zgodnie z ormiańską recepturą – parzonej w rozgrzanym piasku. A u Baczewskich stołować się po królewsku w lokalu stylizowanym na międzywojenny, w którym śpiewają kanarki i leci stara, dobra polska muzyka. Lwów jest tak przepełniony wyjątkowymi restauracjami, że można by tam jechać nawet tylko na kulinarną wyprawę. Ale kto by nie chciał oprócz wyżerki pospacerować leciwym Cmentarzem Łyczakowskim, którego pokryte mchem nagrobki pamiętają lata świetności Lwowa, odwiedzić pałacyki należące kiedyś do polskiej inteligencji i posłuchać podniosłej mszy w przepięknie kolorowej katedrze ormiańskiej? Najlepiej połączcie degustację kuchni galicyjskiej ze zwiedzaniem tego oswojonego z wieloma kulturami miasta! O tym, co zwiedzić we Lwowie i jak tam dojechać pisaliśmy tutaj, a o niesamowitych knajpach, ich specyfice i menu – tu.

co zwiedzić Lwów
najlepsze knajpy we Lwowie
co zwiedzić we Lwowie
cmentarz łyczakowski lwów

co warto zobaczyć w Berlinie

A jeśli nie na wschód, to wybierzcie się na zachód! Do Berlina, który nigdy nie zamiera i potrafi dostarczyć bodźców zarówno miłośnikom historii, jak i fascynatom technologii jutra. Miasto w swojej ofercie ma porządną lekcję historii: wyprawę szlakiem Muru Berlińskiego do East Side Gallery i Checkpoint Charlie, wizyty w muzeach i przy wymownie zaprojektowanych pomnikach. Potrafi także zaspokoić tych, co wybiegają w przyszłość. Bo Berlin cudownie chłonie trendy i często sam je wyznacza – dlatego można tu liczyć na inspiracje: technologiczne, biznesowe, kulinarne, modowe, muzyczne. Jedźcie! I jedzcie. Bo zjeść można tu porządnie. Zadowoleni będą roślinożercy i mięsożercy. Pełno jest przyjemnych wegańskich knajpek, ale prawdziwy raj czeka na mięsożerców. Je się tu tłusto. I popija zimnym piwem. Oprócz nadziei na pełnowartościowy posiłek zostawiamy Wam jeszcze pełnowartościowy przewodnik po Berlinie.

co warto zobaczyć w Berlinie
przewodnik po Berlinie
berlin co warto zwiedzić

co warto zobaczyć w Kijowie

To namiastka Bizancjum! Miasto złotych kopuł, natchnionych cerkwi i soborów pamiętających czasy świetności Rusi Kijowskiej. Kijowską Lavrę, Myhailivskij Sobor i Sofiję trzeba po prostu zobaczyć. I udać się na Majdan, na którym nudzić się nie da – pełno tu atrakcji dla turystów i ulicznych artystów. A kto śledził wydarzenia Rewolucji Godności może pójść na przymajdanową ulicę Instytucką (dziś przemianowaną na Bohaterów Niebiańskiej Sotni) i tam zobaczyć ślady walk i miejsca pamięci ofiar. Kijów to też konserwa komunizmu – pełno tu zaskakującej socrealistycznej architektury i blokowisk. Pomnika Lenina już nie ma, bo zniszczono go podczas rewolucyjnego leninopadu, ale Batkiwszczyna Maty (Matka Ojczyzna) wciąż stoi niewzruszona, i straszy. Jeden dzień można przeznaczyć na wyprawę do Czarnobyla lub byłej posiadłości Janukowycza. Jest co robić! Kijów to ogromne i dość chaotyczne miasto, ale warte doświadczenia, serio. Dlatego by było prościej i przyjemniej je zwiedzać zostawiamy też tutaj przewodnik po Kijowie. Z perspektywy osoby, która jeździ tam od dziecka i jak zsumować – spędziła w nim 4 lata. Czyli z mojej perspektywy 🙂

kijów co zobaczyć
przewodnik po kijowie
przewodnik po kijowie
kijów co zwiedzić

co warto zobaczyć w Wilnie

Wilno nas wychłostało zimnem, ale jesteśmy pewni, że o wiele bardziej byśmy się z nim zaprzyjaźnili odkrywając je letnią porą. No bo jak nie spróbować tamtejszych cepelinów w towarzystwie wyśmienitego portera bałtyckiego, jak nie powłóczyć się po artystycznym Uzupisie – wyspie hojraku. Hojraku, bo wyspa ogłosiła swoją własną konstytucję! Państwo w mieście, państwo w państwie! Koniecznie też trzeba zarezerwować sobie czas na spacer Cmentarzem Bernardyńskim i wizytę w Muzeum KGB. I tym razem oczywiście podrzucamy Wam przewodnik po Wilnie + po litewskich smakach, których podniebienie nie pożałuje.

wilno co warto zobaczyć

wilno co warto zobaczyć
co warto zobaczyć w Pradze

To teraz czas na południowego sąsiada! Najbliżej będą miały osoby ze Śląska – zawsze nas fascynowało, że stąd się częściej jeździ do Pragi niż do Warszawy. I nie dziwne, bo Praga jest naprawdę przyjemnym miastem. Kampa – wyspa na której króluje duch wolności, hipisów i artystów, Hradczany z zachwycającymi zaułkami, Złotą Uliczką (wahaliśmy się ze względu na cenę, ale było warto! po 17 można też wejść za darmo), wzgórze Petrin wiosną i latem zaścielone miłą do wylegiwania się zielenią i niedrogą wieżą widokową, Most Karola o nieśmiałym świcie i romantycznym zmierzchu. Ach, i ten zapach cynamonowego trdelnika unoszący się na Starym Mieście. Miłośnicy groźnych budowli, brutalizmu w sztuce i śladów komunizmu powinni zobaczyć też wieżę telewizyjną! Za droga na wjazd, za ciekawa żeby jej nie sfotografować. Praga to jedno z najbardziej obleganych przez turystów miast świata, ale nie jest tam ultradrogo – nasza ówcześnie studencka kieszeń poradziła sobie z nim bez zgrzytu. No! Bo w drugiej kieszeni mieliśmy Studentską – ale czekoladę. Pyszności. Delektujcie się Pragą i dajcie znać jak było!

przewodnik po pradze

praga co warto

 

gdzie jechać na długi weekend

Bez kategorii Miejska Dżungla

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *