Riserva dello Zingaro – najpiękniejsze miejsce i plaże na Sycylii

Riserva dello Zingaro to sycylijski raj i zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Idealny wybór na malownicze piesze wędrówki, dom dla wielu gatunków flory i fauny, rezerwat, w którym się zakochaliśmy i dla widoku którego na Sycylię jeszcze nie raz wracaliśmy!

A gdy mówimy, że gdzieś chętnie wracamy, jest to poważna deklaracja. Bo chociaż chcemy powracać do wielu lokalizacji to nie teraz, gdy jeszcze tylu miejscom na świecie musimy oddać honory. Riserva dello Zingaro to miejsce tak rozbudzające zmysły i atawistyczne instynkty powrotu do natury, że okrzyknęliśmy je naszym numerem 1 na Sycylii!

Riserva dello Zingaro

 

Szlaki trekkingowe w Riserva dello Zingaro – Sycylia

Unikatowy rezerwat Zingaro na Sycylii można przemierzyć dwoma szlakami. Pierwsza opcja w Riserva dello Zingaro to szlak wzdłuż wybrzeża i turkusowych zatok. Opcja druga w Riserva dello Zingaro prowadzi przez ukwiecone (przynajmniej wiosną) przełęcze górskie – stąd oczywiście też widać morskie pejzaże, tyle że z wysoka.

Pierwszy szlak jest łatwiejszy, trochę szybszy i wynosi 10 km w jedną stronę (ok. 2h + postoje, a tych będzie wiele). Drugi pozytywnie zmęczy – najwyższy szczyt ma 914 m, nie musisz jednak udawać się na każdą górę, bowiem w ramach szlaku górskiego jest wiele rozwidleń i możesz wybierać te biegnące niżej. Wędrówka nie jest karkołomna, ale wymaga trochę kondycji i ostrożności. Jeśli obierzesz drogę przez wyższe partie to zależnie od wyborów rozstajów, trasa wyniesie 15-20 km w jedną stronę. My, chociaż wysportowani i wytrzymali – do niedawna nie mieliśmy doświadczenia w trekkingu górskim, ale bez problemu podołaliśmy. (Aktualizacja: po kilku latach od tego szlaku wchodzimy już nawet na 5000 m! 🙂 ) Po przemierzeniu 30 km w dziewiczym Riserva dello Zingaro pokochaliśmy tę formę aktywnego wypoczynku! Potem niemal każdy kolejny dzień na Sycylii urozmaicaliśmy trekkingiem przez górzyste parki krajobrazowe. W Riserva dello Zingaro polecamy więc połączyć ścieżkę prowadzącą przez zatoczki wraz z górskimi partiami. Na wejściu otrzymasz mapę rezerwatu i plaż. Nie jest zbyt precyzyjna, ale przydaje się.

najpiękniejsze plaże na sycylii
sycylia najpiękniejsze plaże

 

 

 

 

 

 

 


Odkąd odwiedziliśmy Sycylię pierwszy raz, zakochaliśmy się w jej czarze. Wracamy tutaj nieustannie, zachwycając się jej targami pełnymi soczystych owoców, maleńkimi miasteczkami, otwartymi ludźmi, winnicami z niepowtarzalnym klimatem i restauracjami, których smaki nie dają o sobie zapomnieć. Mamy swoje ukochane szlaki hikingowe i plaże obmywane turkusową wodą. Wiemy też, że planowanie podróży po Sycylii może zająć dużo czasu. W ogóle nas to nie dziwi, bo to największa wyspa Morza Śródziemnego, a atrakcji jest tu tak wiele! A jeśli jeszcze goni Cię czas i masz dylematy, to może wydawać się, że ten wieczny research nie ma końca! Czy warto wypożyczyć samochód? Jakie atrakcje i miejsca są najciekawsze i jak to wszystko zmieścić w krótkiej podróży? Które noclegi są warte swojej ceny? Jak poczuć ducha Sycylii, a urlop wycisnąć niczym sycylijską cytrynkę? A może chcesz zwiedzić Sycylię szlakiem miejsc z serialu Biały Lotos (White Lotus)? Na ratunek przychodzą nasze konsultacje podróżnicze i spersonalizowane plany podróży po Sycylii. Odezwij się do nas na hej@podrozewnaturze.pl Chętnie pomożemy Ci tak, żeby jedynym Twoim zmartwieniem było wyrobienie się na samolot (lub prom, bo jest i taka opcja!) ?


 

Najpiękniejsze plaże Sycylii w Riserva dello Zingaro

Riserva dello Zingaro to najpiękniejsze plaże na Sycylii – czyste, z przejrzystą turkusową wodą, idealnie nadające się do snorkelingu. Nawet bez maski widać jak pod taflą wody pływają kolorowe rybki. Jeśli zamierzasz spędzić dzień tylko na plaży – możesz pomyśleć o butach do wody, gdzieniegdzie są ostre skałki, ale bez przesady. Spróbuj zobaczyć jak najwięcej plaż w rezerwacie:

  • Tonnarella dell’Uzzo,
  • Torre dell’Uzzo,
  • Ficarella,
  • Marinella,
  • Berretta,
  • Cala della Disa.

Gdy decydujesz się na pieszą wyprawę, miej ze sobą wygodne sportowe buty. Schodź w dół do uroczych, często ukrytych plażyczek i zatok, zajrzyj do jaskini, szczególnie tej największej Grotta dell’Uzzo. Jest ona stanowiskiem archeologicznym, odkryto w niej ślady ludności mezolitycznej (!), czyli żyjącej w okresie między 8 a 5,8 tys. lat p.n.e. Skład szczątek organicznych wskazuje, że ówcześni mieszkańcy Zingaro polowali na ptactwo, jelenie, małe futerkowce, dzikie świnie, zajmowali się połowem waleni, małży czy tuńczyków. Tuńczyki to w ogóle specjalność zachodniej Sycylii, ich połowem trudnili się też późniejsi tubylcy Zingaro, o czym świadczą stare domki i przetwórnie tuńczyka znajdujące się na szlaku, które obecnie spełniają funkcję muzeów.

Podczas wędrówki nie opieraj się o drewniane barierki, są niestabilne, w wielu miejscach złamane i ewidentnie widać, że ktoś im zaufał i ześlizgnął w dół. Ratownikom medycznym trudno tu dotrzeć – albo helikopterem, albo motorówką, ale liczyć się trzeba z tym, że i oni muszą trochę się wspiąć z wybrzeża na górę. Akurat byliśmy świadkiem takiej akcji ratunkowej – otwarte złamanie, ratownicy na noszach kilka długich kilometrów musieli nieść kobietę. Jeśli uważasz, jest bezpiecznie! I niech Cię nie przestraszą wszechobecne tu i ciekawskie jaszczurki, a nawet i węże… 🙂

Riserva dello Zingaro

 

sycylia najpiękniejsze szlaki trekkingowe
sycylia szlaki trekkingowe

 

jaskinia sycylia
sycylia najpiękniejsze miejsca

 

Co ważne przy planowaniu trasy i rozkładu sił – licz się z tym, że musisz wrócić do wejścia, którym wszedłeś… Do wyboru masz start od strony San Vito lo Capo lub Scopello. Dojazd publicznymi środkami transportu jest niemożliwy, musisz wynająć samochód lub poszukać wycieczki w lokalnych biurach turystycznych, choć wypraw do Riserva dello Zingaro nie organizuje się za wiele. Ale to i dobrze, dzięki temu park nie uległ nadmiernej komercjalizacji i chmarze turystów. Nie ma tu straganików z wodą, budek z jedzeniem czy wypożyczalni parasoli. W wodę i prowiant musisz zaopatrzyć się samodzielnie – koniecznie, bo czeka Cię chodzenie i sycylijskie słońce.

Riserva dello Zingaro – cena i dojazd

Normalny bilet wstępu do Riserva dello Zingaro wynosi 5€ (ulgowy 3€). To tylko 5€, bo dostajesz za to nieskazitelną, nieskomercjalizowaną przyrodę! W wielu zdecydowanie mniej atrakcyjnych miejscach na Sycylii musieliśmy zapłacić znacznie więcej. Nam się udało nawet wejść za darmo, bo trafiliśmy na dzień, w którym park świętuje rocznicę założenia.

A założyć się go udało w 1981 r. za cichym przyzwoleniem mafii, która ukryte jaskinie rezerwatu od lat wykorzystywała do przemytu. Lokalne władze chciały wybudować tu drogę między miejscowościami San Vito lo Capo a Scopello. Całe szczęście tej części wybrzeża nie udało się oszpecić!

Przy dojeździe do Riserva dello Zingaro interesują nas dwie powyższe miejscowości. San Vito lo Capo jest wygodniejsze, jeśli jedziemy z Trapani, Scopello zaś jeśli od wschodu wyspy, na przykład z Palermo. W obu tych punktach są bezpłatne parkingi. My dotarliśmy tu wypożyczonym samochodem. Jak i gdzie go wynajęliśmy, piszemy tutaj.

 

 

 

Jako że trzeba zaopatrzyć się uprzednio w prowiant, a w sycylijskich miastach często trudno jest znaleźć w mieście większy supermarket, bo znajdują się one na obrzeżach, to podpowiadamy, że jadąc z Trapani możemy zrobić większe zakupy w Custonaci. Po lewej stronie trasy jest spory market. Z kolei jadąc od wschodu, zaopatrzymy się w miejscowości Castellmmare del Golfo blisko głównej drogi w Coopie (Via Francesco Crispi, 89/A).

Teraz czas na Twoją wizytę w Zingaro!

Zatem udanej wyprawy! Dla nas Riserva dello Zingaro to obowiązkowy punkt podróży po Sycylii, miejsce idylliczne, pozwalające chłonąć naturę, kontemplować istotę podróży i oderwać się od zaganianego, zurbanizowanego świata. Nie podejmujemy się opisywania słowami tego, jak pięknymi widokami naszpikowane jest to miejsce, więc zostawiamy Cię ze zdjęciami.

Riserva dello Zingaro

 

 

Riserva dello Zingaro

 

sycylia piesze szlaki
sycylia najpiękniejsze plaże

 

sycylia piaszczyste i kamieniste plaże
plaże na sycylii

 

 

Riserva dello Zingaro

 

 

 

Riserva dello Zingaro
.

 

riserva dello zingaro czy warto
riserva dello zingaro plaże

 

riserva dello zingaro jak dojechać
zwierzęta riserva dello zingaro sycylia

 

jakie plaże sycylia
punkty widokowe sycylia

 

sycylia czy warto
trekking sycylia

 

 

Riserva dello Zingaro

 

Naszą trasę podróży po Sycylii możesz zobaczyć w tym tekście. A tutaj znajdziesz ich jeszcze więcej. Jeśli jeszcze nie było Cię na Sycylii, zdecydowanie mówimy, że warto! Lubisz Podróże w Naturze? Wskakuj po więcej inspiracji na nasze media społecznościowe 🙂

Jeśli treści na naszym blogu są dla Ciebie pomocne lub oszczędziły Ci czasu albo pieniędzy, będzie nam szalenie miło, jeśli postawisz nam kawę. Dla nas to znak, że to, co robimy ma sens i czas szykować kubek kawy (lub herbaty), żeby stworzyć kolejny wpis, który ułatwi Ci podróże! Dzicy Podróżnicy – za każdą kawę – dziękujemy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Podróże w Naturze Włochy

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *