Rok temu o tej porze kluczyliśmy po rozświetlonych słońcem ulicach Kijowa i wielkich placach, nie dających wytchnienia od skwaru. Tamtego lata przesiedziałam w Kijowie dwa miesiące, na koniec mojego pobytu dołączył Michał. I bardzo dobrze, że wraz ze schyłkiem sierpnia, bo dzięki temu mogliśmy obserwować dwa ważne dla Ukrainy święta. Obchodzony 23 sierpnia Dzień Flagi i celebrowany nazajutrz Dzień Niepodległości.

Flaga Ukrainy

W te dni Ukraińcy zakładają wyszywanki – koszule z tradycyjnymi, etnicznymi wzorami, wychodzą na koncerty rodzimych zespołów muzycznych – współczesnych i folkowych, w dłoniach noszą miniaturowe flagi, a na tych wielkich podpisują się, śląc życzenia walczącym na froncie. Na ulicach dzieje się. Obchody nie są nadto huczne, bo i jak, skoro na wschodzie Ukrainy wciąż toczy się walka zbrojna, każdego dnia żołnierze odnoszą rany, bądź giną. Są za to podniosłe, zaduma przeplata się z pełnymi nadziei pieśniami. Jest wielu Ukraińców, którzy wytrwale wierzą, że nadejdzie pokój i powtarzają vse bude dobre (wszystko będzie dobrze).


Ale czy na pewno? Część osób kwestionuje to, mówiąc, że Ukraina będzie targana konfliktami dopóki nie zmieni układu kolorów na fladze. Że to żółta barwa powinna być górą, a błękitna dołem. Flagi z taką kolejnością barw pojawiły się na Majdanie podczas Rewolucji Godności, wówczas też opinia publiczna rozpatrywała temat ewentualnej zmiany. Po co, dlaczego? A no, ze względu na symbolikę przede wszystkim. Pierwszeństwo niebieskiego koloru nad żółtym ma sugerować wyższość materii nad duchem, co nie wróży dobrze. Tym bardziej, że błękit reprezentuje żywioł wody (bierność, chłód), a żółty kolor żywioł ognia (aktywność, ciepło). Dlatego też korzystniejszym układem byłoby umiejscowienie żółtej barwy na górze. Odmienny szyk sprawia, że żywioł wody gasi ogień, powodując katastrofę i burząc harmonię, a także oznacza przewagę bierności nad aktywnością.

Znajdą się też głosy jeszcze głębiej sięgające w symbolikę, twierdzące, że poziome pasy we fladze niekorzystnie wpływają na bieg wydarzeń państwa, i że to wpisanie krzyża w plan sztandaru przynosi pomyślność. Przykłady lecą jak asy w rękawie – Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia czy Wielka Brytania. Ale nie przesadzajmy, Gruzji krzyż jakoś nie uchronił przed konfliktem zbrojnym.

Innym, bardziej przyziemnym argumentem na rzecz zmiany kolejności barw są reguły heraldyki. Wedle nich flagi zwykle powstawały w oparciu o herby. I tak jak polska, biało-czerwona wzięła się od białego orła na tle czerwieni, tak ukraiński żółty tryzub (lub złoty lew jak za czasów Księstwa Halicko-Wołyńskiego) na niebieskim planie, powinien urodzić flagę żółto-niebieską.

Jednak po rozpadzie ZSRR zdecydowano się na niebiesko-żółtą kombinację, motywując ją błękitem ukraińskiego nieba i złocącymi się pod nim łanami pszenicy…
Flaga Ukrainy

Flaga Ukrainy

Udostępnij

Miejska Dżungla Ukraina

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *