Rok temu o tej porze kluczyliśmy po rozświetlonych słońcem ulicach Kijowa i wielkich placach, nie dających wytchnienia od skwaru. Tamtego lata przesiedziałam w Kijowie dwa miesiące, na koniec mojego pobytu dołączył Michał. I bardzo dobrze, że wraz ze schyłkiem sierpnia, bo dzięki temu mogliśmy obserwować dwa ważne dla Ukrainy święta. Obchodzony 23 sierpnia Dzień Flagi i celebrowany nazajutrz Dzień Niepodległości.
Dzień Flagi i Dzień Niepodległości Ukrainy
W te dni Ukraińcy zakładają wyszywanki – koszule z tradycyjnymi, etnicznymi wzorami, wychodzą na koncerty rodzimych zespołów muzycznych – współczesnych i folkowych, w dłoniach noszą miniaturowe flagi, a na tych wielkich podpisują się, śląc życzenia walczącym na froncie. Na ulicach dzieje się. Obchody nie są nadto huczne, bo i jak, skoro na wschodzie Ukrainy wciąż toczy się walka zbrojna, każdego dnia żołnierze odnoszą rany, bądź giną. Są za to podniosłe, zaduma przeplata się z pełnymi nadziei pieśniami. Jest wielu Ukraińców, którzy wytrwale wierzą, że nadejdzie pokój i powtarzają vse bude dobre (wszystko będzie dobrze).
Flaga Ukrainy – kolory, znaczenie i dlaczego niektórzy chcą ją zmienić?
Ale czy na pewno będzie dobrze? Część osób kwestionuje to, mówiąc, że Ukraina będzie targana konfliktami dopóki nie zmieni układu kolorów na fladze. Że to żółta barwa powinna być górą, a błękitna dołem. Flagi z taką kolejnością barw pojawiły się na Majdanie podczas Rewolucji Godności, wówczas też opinia publiczna rozpatrywała temat ewentualnej zmiany. Po co, dlaczego? A no, ze względu na symbolikę przede wszystkim.
Pierwszeństwo niebieskiego koloru nad żółtym ma sugerować wyższość materii nad duchem, co nie wróży dobrze. Tym bardziej, że błękit reprezentuje żywioł wody (bierność, chłód), a żółty kolor żywioł ognia (aktywność, ciepło). Dlatego też korzystniejszym układem byłoby umiejscowienie żółtej barwy na górze. Odmienny szyk sprawia, że żywioł wody gasi ogień, powodując katastrofę i burząc harmonię, a także oznacza przewagę bierności nad aktywnością.
Znajdą się też głosy jeszcze głębiej sięgające w symbolikę, twierdzące, że poziome pasy we fladze niekorzystnie wpływają na bieg wydarzeń państwa, i że to wpisanie krzyża w plan sztandaru przynosi pomyślność. Przykłady lecą jak asy w rękawie – Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia czy Wielka Brytania. Ale nie przesadzajmy, Gruzji krzyż jakoś nie uchronił przed konfliktem zbrojnym.
Innym, bardziej przyziemnym argumentem na rzecz zmiany kolejności barw są reguły heraldyki. Wedle nich flagi zwykle powstawały w oparciu o herby. I tak jak polska biało-czerwona wzięła się od białego orła na tle czerwieni, tak ukraiński żółty tryzub (lub złoty lew jak za czasów Księstwa Halicko-Wołyńskiego) na niebieskim planie, powinien urodzić flagę żółto-niebieską.
Jednak po rozpadzie ZSRR zdecydowano się na niebiesko-żółtą kombinację, motywując ją błękitem ukraińskiego nieba i złocącymi się pod nim łanami pszenicy…
A teksty z podróży po Ukrainie i przewodniki znajdziesz na blogu tutaj. Śmiało buszuj tu i zajrzyj na nasze social media 🙂
Kiedyś zastanawiałam się, czemu ukraińska flaga ma takie nietypowe kolory, ale jakoś nigdy tego nie sprawdziłam. Nie wiedziałam z kolei, że były plany jej zmiany 🙂
🙂 Czy nietypowe to nie wiem, bo flag tyle, że każda inna mogłaby być bardziej nietypowa (szczególnie te, które mają jakieś drobne elementy, typu włócznia), ale tak – zastanawiać mogą. Ja w dzieciństwie właśnie miałam atlas flag, znałam je swego czasu na pamięć i zawsze mnie ciekawiła ich kolorystyka i symbolika. Swoją drogą – heraldyka i weksylologia (ojeju, właśnie sprawdziłam, że tak się nazywa nauka o flagach :O ) to bardzo ciekawa dziedzina dla pasjonatów.
Jest coś takiego jak nauka o flagach? Nie miałam pojęcia!
Niezłe „podziemie”, co nie? 😀 Ja wiedziałam, że jest, ale myślałam, że wpisuje się to w heraldykę, tymczasem jest oddzielna nazwa właśnie 😀 Też jej nie znałam, myślę, że w „Milionerach” byłoby to pytanie za wysoką sumę 😀
No prosze-nie mialam pojecia o tym sporze kolorowym!
ps.Co Ty 2 miechy tam robilaś ? 😉
Hej! 🙂 2 miechy to i tak niedużo, kiedyś i po 4 się siedziało nawet (wtedy turystycznie plus do znajomych) 😀 Często jeżdżę zawodowo, a wtedy akurat byłam na stażu w polskich placówkach dyplomatycznych i przedstawicielstwach 😉
nie jestem pewna czy to na pewno zaczęło się od koloru flagi?
W sensie, że co się zaczęło? 🙂 Jeśli chodzi o dyskusje nad flagą – to raczej tak, bo w ’91 trzeba było ustanowić swoją flagę zamiast radzieckiej wersji (czerwona na górze i mały niebieski pas na dole właśnie). Wtedy to prezydent Krawczuk miał zatwierdzić flagę – raczej przesądzone było, że będą to aktualne barwy, ale zastanawiano się nad kolejnością. To jego doradcy właśnie stwierdzili, że niebieski to niebo, a żółty pszenica ukraińskich pól. Czyli wybór inny niż heraldyka sugeruje. A jeśli chodzi Ci może o niepowodzenia ukraińskie to tylko przesądni mogą twierdzić, że przez flagę 😉 Jeśli nie zrozumiałam pytania – śmiało proszę, pisz 🙂
Ciekawa sprawa, mało chyba kto o tym słyszał u nas.
Zdecydowanie!
Nie wiem czy Wiecie, ale kolory narodowe Ukraincy zawdzieczaja Piastom Slaskim. Poczytajcie historié Wladyslawa Opolczyka, namiestnika rusi halickiej.