Dziś będą kolejne piękne miejsca w Szwajcarii! Czeka nas jednodniowa wycieczka w Oberlandzie Berneńskim, a w planie jest: Dolina Lauterbrunnen – okrzyknięta najpiękniejszą doliną w Szwajcarii, przeszklone i wiszące mosty, plenery Jamesa Bonda i szlaki górskie. A wszystkie te atrakcje znajdziemy przy jednym szczycie – Schilthorn. No to w drogę! W góry!

Dolina Lauterbrunnen – 796 m – najpiękniejsza dolina w Szwajcarii

Jadąc od strony bazy wypadowej Interlaken, obserwujemy jak w miarę wjeżdżania coraz wyżej, zmienia się krajobraz. Wciąż jest bardzo zielono, ale co kilka minut termometr gubi po jednym stopniu, a przytykające się uszy potwierdzają zmianę wysokości. Za zielonymi wzgórzami zaczynają wyrastać ośnieżone strome szczyty. Jeden z nich to Schilthorn, z którego czubka (Piz Gloria) już za parę godzin będziemy obserwować okolicę. Zanim jednak dotrzemy do jego stóp, zatrzymujemy się po drodze w Lauterbrunnen. Tę przepiękną alpejską wioseczkę otaczają strome zbocza z tryskającymi wysokimi wodospadami. W sumie w Dolinie Lauterbrunnen jest ich aż 72! My udajemy się pod wodospad Staubbach – jeden z najwyższych w Europie (prawie 300 m). Kilkuminutowa wspinaczka po schodach doprowadza nas do wodospadu – znajdujemy się w skalnej wnęce za nim, mogąc obserwować taniec kropli wody i czuć na sobie wodną mgłę. Orzeźwiające uczucie! Polecamy kurtki z kapturem na tę krótką przechadzkę, chyba że potrzebujecie prysznica 😉

Jest też inna opcja. Na kąpiel, ale i nocleg możecie liczyć na kempingu Jungfrau w Lauterbrunnen – wysoki standard, świetne i czyste łazienki z ciepłą wodą, mnóstwem kontaktów do naładowania baterii w rozładowującym się sprzęcie. A pod nosem dwa wodospady (Staubbach i Spissbach) oraz górski potok emitujące dźwięki natury – lepszej miejscówki na kemping jeszcze nie widzieliśmy. Wstajesz rano i aż się wzruszasz! Dolina Lauterbrunnen robi wrażenie i zdecydowanie jest to miejsce, które warto zobaczyć w Szwajcarii. Zapewnia idylliczne krajobrazy, sielankowy klimat i pełne doświadczenie alpejskiego piękna.

dolina lauterbrunnen

najpiękniejsze miejsca w szwajcarii

szwajcaria jakie góry

wodospad staubbach szwajcaria

.

najpiękniejsze miejsca szwajcaria

 

Kolejka linowa w Stechelberg – 910 m (Dolina Lauterbrunnen, Szwajcaria)

Podróżując dalej Doliną Lauterbrunnen, dotarliśmy do Stechelberg. To tu startuje kolejka linowa, która zabierze nas 1000 m w górę i pozwoli dostrzec ogromny masyw Schilthornu, który znajduje się przed nami. Na razie widzimy tylko stromą ścianę skalną z przypominającym wielki prysznic wodospadem Mürrenbach. Wsiadamy do wagoniku kolejki, która kilkoma szybkimi przesiadkami wzniesie nas na sam wierzchołek szczytu Schilthorn – na stację Piz Gloria, na 2970 m.

 

Piz Gloria – 2970 m – szczyt góry Schilthorn – Szwajcaria

Za radą Szwajcarów zaczynamy od razu od samej góry i wjeżdżamy na Piz Gloria. Najlepiej być tutaj wcześniej, póki pogoda dopisuje. A w górach – jak to na wysokościach – łatwo może się ona zepsuć. Wierzchołek tego alpejskiego szczytu to gwóźdź programu. Stąd roztacza się malownicza panorama na trzytysięczniki (np. Eiger, Breithorn, Wetterhorn) i czterotysięczniki (m.in. Mönch, Schreckhorn, Jungfrau), a w oddali majaczy nawet Mont Blanc (kto go wypatrzy na drugim zdjęciu poniżej?)! Jesteśmy na dachach Europy! Śnieżna biel (o tak, tutaj Chajzer mógłby reklamować Vizir), spektakl tańczących chmur, strome zbocza i przepaście, odczuwalnie rzadsze powietrze. W ciszy tej scenerii po prostu trzeba usiąść i kontemplować.

szwajcaria gdzie w góry

 

szczyt schilthorn

szwajcaria co warto zobaczyć

kolejki linowe szwajcaria

szwajcaria kolejka

alpy z psem

 

Muzeum Bonda na Piz Gloria – atrakcje góry Schilthorn 

A może jesteś fanem/fanką Jamesa Bonda? Bo to tutaj w 1969 r. nagrywano część scen W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości z Georgem Lazenby: sceny z tajnego laboratorium badawczego oraz ucieczki przed lawiną. Dlatego dziś na szczycie Schilthorn możemy zajrzeć do Muzeum Bonda – ciekawie zaaranżowane, miłośnikom Agenta 007 powinno przypaść do gustu. A jeśli chcesz pędzić autem po krętych szwajcarskich drogach, tak jak Bond w filmie Goldfinger (tu w roli głównej Sean Connery), to koniecznie wybierz się na roadtrip malowniczymi trasami – na nich nagrywano sceny szaleńczej ucieczki Astonem Martinem.

 

szlak jamesa bonda szwajcaria
.
podróże śladami jamesa bonda

 

 

Birg, Thrill Walk – 2677 m – przeszklone i wiszące mosty na Schilthorn

Teraz czas na adrenalinę i trochę strachu na Thrill Walk! Z najwyżej położonej stacji kolejki – Piz Gloria zjeżdżamy nieco w dół, na 2677 m do stacji Birg. Tu spotykamy jedną, jedyną atrakcję (ale za to jaką!): ciągnący się wzdłuż stromego zbocza most z różnymi atrakcjami: przeszkleniami, stalową liną nad przepaścią i tunelem z siatki. Wszystko dobrze zabezpieczone! Poskakaliśmy sobie, pobujaliśmy się – przetestowane, droga wolna, więc nie lękajcie się. Thrill Walk jest jak dobry plac zabaw! 

szwajcaria wiszące mosty

.

 

thrill walk szwajcaria

 

Mürren – 1638 m – alpejskie miasteczko na zboczu góry Schilthorn

I znów udajemy się niżej. Sam zjazd kolejką linową to już ciekawe przeżycie – z krainy bieli i chmur wkraczamy w krainę zieleni i alpejskich pastwisk. Lądujemy w Mürren położonym powyżej Doliny Lauterbrunnen. To małe alpejskie miasteczko pełne uroczych drewnianych chat w mocno górskim klimacie. Wyobrażamy sobie, że zimą jest okupowane przez narciarzy rozgrzewających się w okolicznych restauracjach.

Są tu hostele, których koszt wynosi ponad 500 zł za noc, ale da się złapać noclegi i za 300 zł. Są miejsca, by przysiąść – popatrzeć na Alpy i zjeść zapasy. I to jest bardzo ważne – koniecznie trzeba zaopatrzyć się wcześniej w wodę i jedzenie. My wzięliśmy ze sobą puszkę kukurydzy i groszku, sos boloński, a w dyskoncie w Interlaken kupiliśmy chleb. Polecamy w Szwajcarii robić zakupy w Lidlu, da się nie zbankrutować. Naszą potrawkę skropiliśmy sowicie oliwą, żeby jedzenie dłużej się wchłaniało i starczyło nam energii na chodzenie po górach. Mieliśmy też oczywiście czekoladę, która bardzo się przydała przy spadku sił. Także zanim przyjedziecie do Lauterbrunnen i na Schilthorn – zróbcie sobie zakupy, bo tutaj opcją są tylko nie najtańsze restauracje.

Z Mürren wiedzie kilka bardzo ciekawych szlaków. Warto wybrać sobie taki o odpowiedniej skali trudności i ruszyć na wielogodzinny trekking. Szlaki są dobrze oznaczone i prowadzą furtkami przez prywatne posesje, pastwiska z krowami alpejskimi, owcami i osiołkami. Chociaż zmęczymy mięśnie, to na pewno odpocznie tu dusza i umysł. Nieskalana natura, czyste powietrze, cieszące oko zwierzęta, szum potoków i wodospadów, cisza lasu. Idealny odpoczynek od codzienności w miejskiej dżungli.

co warto zobaczyć oberland berneński

co warto zobaczyć oberland berneński

co warto zobaczyć oberland berneński

.

szlaki trekkingowe lauterbrunnen
wodospad lauterbrunnen

 

 

szwajcaria gdzie w góry

.

Wodospad Sprutz – szlak trekkingowy z Mürren

Z Mürren ruszamy w kierunku wodospadu Sprutz – to półtoragodzinny trekking pod górę. Docieramy do wodospadu, który raczy nas drobinkami porządnie chłodzącej wody – doskonałe uczucie po wędrówce górskim szlakiem. By wydostać się dalej na trasę, znów trzeba wejść trochę pod górę. Ale zaraz będzie już tylko z górki – trzeba zacząć schodzić, żeby zdążyć przed zmrokiem. Po drodze zatrzymujemy się jeszcze przy rwącym potoku. Raj dla uszu! I wymarzona sceneria do nagrywania timelapsów.

Jeśli chcielibyście przenocować na dziko na Schilthornie to w tych dzikszych miejscach, na szlakach, w lesie – da radę. Tutaj nie ma kamer ani licznych grup turystów, bo te nie docierają na szlaki, poruszając się wyłącznie kolejką linową. Obawa jest jednak taka, że zwyczajnie ciężko będzie Wam nosić na plecach namiot przez cały dzień – intensywny, pełen wysiłku i wrażeń. My wzięliśmy ze sobą minimum rzeczy, a na nocleg wróciliśmy do Doliny Lauterbrunnen.

Via Ferrata z Mürren

Na Schilthornie jest jedna atrakcja, której nie dane nam było przejść. Via ferrata, czyli szlak poprowadzony na ścianie przepaści, który tworzą wąskie wiszące mosty, metalowe progi wbite w skałę, minimalistyczne drabinki i regularne ścianki wspinaczkowe! Zaczyna się w pobliżu kolejki linowej stacji Mürren – za miejscową pocztą, a kończy w Gimmelwald. My niestety nie załapaliśmy się na nią, ponieważ została chwilowo zamknięta… Akurat urodziły się małe kózki i ich opiekunowie – pracownicy Schilthorna, zadbali o bezpieczne narodziny i spokój matki. Takie uuuurocze, że nie sposób było się złościć z powodu przelatującej koło nosa okazji. 

 

Gimmelwald – 1367 m – stacje kolejki na Schilthorn

Zeszliśmy już na 1367 m do Gimmelwald, które jest jedną z pierwszych stacji przesiadkowych kolejki linowej. Stąd można wsiąść w kolejkę i zjechać w dół do Stechelberg albo wrócić na szczyt na stację Piz Gloria. Albo też ruszyć przed siebie na inne szlaki trekkingowe. Jest grubo po 21.00, nie mamy więc już żadnej opcji oprócz zjechania na 910 m, na miejsce, z którego zaczęliśmy tę górską, ekscytującą przygodę.

Na Schilthornie spędziliśmy cały dzień. I tyle czasu polecamy również Wam. A można nawet dłużej… Zbierzmy wszystkie niezbędne rady i informacje poniżej! Uzbrojeni w tę wiedzę, możecie ruszać eksplorować Alpy w Szwajcarii.

 

Wycieczka na Schilthorn – porady i informacje praktyczne

1. Na Schilthorn, jak i większość szczytów, można dostać się także pieszo, szlakiem górskim.

Piesze wejście jest darmowe i jeśli wejdziecie na górę o własnych nogach to również będziecie mogli skorzystać z atrakcji położonych w wyższych partiach góry: Thrill Walk na poziomie stacji Birg oraz platformy widokowej Piz Gloria na samym wierzchołku oraz Muzeum Bonda. Taka wspinaczka zajmuje ponad 6 godzin. Zanim udacie się na szlak, weźcie w kasach kolejki linowej bezpłatne mapy szczytu i okolicy – niezbędne do wędrówek na własną rękę.

Jeśli chcesz pokonać Schilthorn o własnych siłach, kieruj się tymi szlakami:
ETAP I:
  • szlak nr 17 (Stechelberg – Gimmelwald – Mürren).
ETAP II:
  • szlak 14 (Mürren – Blumental – Kanonenrohr – Engetal – Schilthorn)
  • lub szlak 11 (Mürren – Blumental – Schiltalp – Untere Wasenegg – Grauseli – Birg), który za Birg tak czy siak przejdzie w szlak nr 14

Podane numery szlaków odpowiadają tym na mapie. Możecie zdać się na ten plan i na pewno dotrzecie na szczyt, zaliczając przy okazji obowiązkową wioskę Mürren, Birg i jego wiszące mosty, wierzchołek Schilthornu (poziom Piz Gloria) z widokiem na jedne z najwyższych gór Europy.

2. Koszt w przypadku wjazdu kolejką linową kształtuje się zależnie od połączeń linowych, na które się zdecydujemy.
• wersja pełna wraz z powrotem (Stechelberg – Schilthorn)
  • dorośli: 108 CHF
  • dzieci: 54 CHF
  • Swiss Travel Pass: 42,80 CHF
• wersja z wędrówką do Mürren (1,5 h) i wjazdami kolejką (Mürren – Schilthorn) wraz z powrotem na tej samej trasie
  • dorośli: 85,60 CHF
  • dzieci: 42,80 CHF
  • Swiss Travel Pass: 42,80 CHF
3. Kursy kolejki linowej na Schilthorn:
  • Z dołu – czyli ze stacji Stechelberg – kolejka kursuje co 30 minut. Od 7.25 do 16.25. Zawsze 25 min po i 55 min po każdej godzinie.
  • By zjechać na dół – czyli z Schilthorn – Piz Gloria, musimy zdążyć wsiąść do wagoniku do 17.55. Poza tym ostatnim kursem kolejka kursuje 3 min po i 33 min po każdej godzinie.
  • Kolejka linowa jest nieczynna i konserwowana w okresie: 13.11. – 8.12., 23.04. – 27.04. Zatem najlepiej być tu latem i wędrować po szlakach lub zimą szaleć na stokach.
4. Via ferrata Mürren

Via ferrata Muerren. Czas przejścia trasy to 3 h, długość 2,2 km, z różnicą wysokości 300 m, relatywnie trudna (K3). To przygoda dla zwinniejszych i wytrzymalszych osób, wyposażonych w uprząż do wspinaczki i kask (ten sprzęt można wypożyczyć w Sportzentrum w Mürren). Główną atrakcją jest przejście wąwozu z tyrolką i przez wiszące mosty.

  • Dostępność: od połowy czerwca do końca października.
5. Schilthorn zimą to raj dla narciarzy.

By korzystać z wyciągu oraz kolejki linowej należy wykupić odpowiedni bilet. Na stronie Schilthorna możecie sprawdzić ceny i zakres taryf oraz zagrożenie lawinowe, które jest nieustannie aktualizowane od grudnia do sezonu letniego. Jeśli z kolei zastanawiacie się nad wypożyczeniem sprzętu na miejscu (w Sportzentrum w Mürren), zerknijcie na cennik.

6. Na trekking po Schilthornie trzeba zabrać dużo wody.

Spędzicie tam cały dzień, a wodę będzie można kupić tylko na szczycie. Ceny szwajcarskie + dopasowane do miejsca – w końcu to tu nagrywano Bonda. Warto zaopatrzyć się w wodę w dyskontach w Interlaken. Również jedzenie to must have. Zabierzcie coś pożywnego! Na szlakach można też zjeść, ale tylko w weekendy – wtedy są otwarte chaty, w których serwowane są szwajcarskie potrawy.

7. Życzymy Wam dobrej pogody! Najlepiej zweryfikujcie czy możecie na nią liczyć.

Jeśli jesteście w okolicy przez kilka dni, najlepiej wybrać bezdeszczowy dzień. Sprawdźcie temperaturę, szansę opadów i siłę wiatru. Na stronie obiektu też widnieje pogoda i kamera live, która najlepiej pokaże Ci jaka jest widoczność na szczycie.

8. Na górę Schilthorn można wejść z psem.

Jeśli chcecie wybrać się na Schilthorn z psem – śmiało! Czworonożni są tu mile widziani – zarówno na szlaku górskim, jak i w kolejce, którą podróżują za darmo.

9. Zrób mini-research miejsca

No i przed wyprawą na szczyt zajrzyjcie na stronę Schilthorna. My też zwykle, gdy gdzieś jedziemy oglądamy dane miejsce w różnych social mediach. Zatem łapcie – tutaj Schilthorn na Instagramie, na Facebooku, a tu na Youtubie. Mając już wyobrażenie miejsca, trochę łatwiej planuje się podróż! 🙂

10. Zobacz vlog z góry Schilthorn.

Obejrzyjcie też nasz vlog z tego wspaniałego miejsca. Zakochaliśmy się i w Schilthornie, i w Szwajcarii!

 

 

 

Nocleg w okolicy Schilthorn, Doliny Lauterbrunnen lub Interlaken

Jeśli planujesz wizytę na górze Schilthorn, warto zatrzymać się w sąsiedztwie. Najbliżej będzie z Mürren, rzut beretem jest z Doliny Lauterbrunnen, a całkiem sensownie logistycznie z Interlaken. Zobacz, które noclegi najbardziej sprawdzą się w Twoim planie podróży po Szwajcarii.

Nocleg na Schilthornie: w samym Mürren

Nocleg w bliskiej okolicy, w Lauterbrunnen

Nocleg niedaleko, krótki dojazd, w Interlaken


Twój spersonalizowany plan podróży po Szwajcarii

Nadal zastanawiasz się, jak ugryźć podróż po Szwajcarii? Niesamowitych miejsc jest aż tak wiele, że nie wiesz, jak sensownie je połączyć, żeby przypadkiem nie przegapić tych najlepszych? Albo jak zwiedzać, żeby nie przepłacić na biletach na kolejki górskie? I gdzie wynająć samochód, żeby ceny były jak w Unii Europejskiej, a nie jak te szwajcarskie? Podróżowaliśmy tu i mieszkaliśmy, więc znamy odpowiedzi i z przyjemnością stworzymy dla Ciebie plan podróży. Nie szukaj już więcej informacji i planowanie zostaw nam. Brzmi dobrze? Napisz na hej@podrozewnaturze.pl i przejdziemy do działania, tak żeby Twoja podróż po Szwajcarii była wyjątkową przygodą!


Podobają Ci się miejsca z naszych podróży? Obserwuj Podróże w Naturze w mediach społecznościowych, gdzie odkryjesz z nami jeszcze więcej wyjątkowych atrakcji. Jesteśmy w świecie non-stop, a z podróży uczyniliśmy nasz styl życia. Dzięki temu możesz liczyć na nieustanną dawkę inspiracji.

Jeśli czujesz, że podsunęliśmy Ci pomysł na Twoją podróż po Szwajcarii, będzie nam bardzo miło, jeśli dasz nam o tym znać. Możesz to zrobić, stawiając nam wirtualną kawę. To dla nas sygnał, że warto dzielić się darmową wiedzą i doping, żeby tworzyć kolejne przewodniki z podróży! Dziękujemy pięknie – Ania i Michał.

Postaw mi kawę na buycoffee.to


Podróże w Naturze Szwajcaria

42 Komentarze w “Szwajcaria! Trekking w Alpach: góra Schilthorn i Dolina Lauterbrunnen”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *