Jak dojechać z Panamy do Kostaryki?

Od razu do Kostaryki – granica w Paso Canoas

Masz już bilet na samolot do Panamy, ale chcesz zobaczyć także Kostarykę? W naszym przypadku to Kostaryka była głównym celem, ale bilet do Panamy był znacznie tańszy niż do stolicy sąsiada – San Jose. Wiemy, że często właśnie tak Polacy trafiają do Kostaryki: kupują bilet z Berlina do Panama City, a następnie kierują się do Kostaryki. Dzięki tej decyzji często można znaleźć bilety za około 1700 zł, co w przypadku kierunku takiego jak Ameryka Centralna jest ceną okazyjną. Żebyście mieli punkt odniesienia, to informujemy, że my za swój lot zapłaciliśmy 2000 zł w obie strony.

W porządku, załóżmy, że będziecie lądować w Panama City i chcecie jechać od razu do San Jose.

Polecamy zawczasu zarezerwować bilet na trasie Panama City – San Jose na stronie przewoźnika, czyli Ticabus. Jeśli podejdziecie do kas (na dworcu Albrook) w dniu wyjazdu, najpewniej okaże się, że nie ma biletów „na już”.

  • Koszt: 40 $

Autobus Ticabus jedzie bezpośrednio do San Jose. W związku z tym jego dużym atutem jest fakt, że unikasz na trasie przesiadek, a także kosztów noclegu, ponieważ jest to autobus nocny. Możecie również poprosić kierowcę o zatrzymanie się dla Was w innym miejscu, które jest na trasie (np. większe miasto, miejscowości przy parkach narodowych). Cena jednak nie będzie niższa, zapłacicie tyle, co przy kursie do San Jose. Jeśli jednak nie musicie jechać do stolicy (np. po wypożyczony samochód), to darujcie sobie to miasto – jest tysiąc innych ciekawszych i przyjemniejszych miejsc w Kostaryce.

Ticabus z Panama City odjeżdża z dworca autobusowego Albrook, który mieści się on na drugim końcu miasta niż lotnisko. Z lotniska Tocumen dojedziecie tam autobusami S480 lub S482 (na autobusie będzie wyświetlał się kierunek Albrook i numer autobusu). By wsiąść do autobusu, musicie kupić na lotnisku kartę Metrobus (przed wyjściem z terminalu stoją dziewczyny, które sprzedają te karty miejskie z automatów). Kartę doładujcie środkami (żeby dojechać na Albrook miejscie załadowany 1$/os. na karcie). Taka karta (sam plastik) kosztuje 2-3 $ i jest bezzwrotna, ale może z niej korzystać nieograniczona liczba osób, która z Wami podróżuje – trzeba mieć tylko na niej wystarczające środki. Możecie zastosować też sztuczkę, nie kupując karty, tylko prosząc współpasażera o odbicie swojej karty, płacąc mu do ręki 1$ od osoby. I Wy, i on będziecie do przodu.

Gdy już dojedziecie na Albrook, to zanim wejdziecie na pokład autokaru, musicie odprawić się w okienku Ticabusu (na prawo od punktu informacji). Trzeba będzie okazać paszport, by dostać kwitek, z którym wpuszczą Was do autobusu.

PS Obok okienka Ticabusu możecie też kupić inne bilety, np. na panamski archipelag na Karaibach Bocas del Toro.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Ticabus i wiele kostarykańskich, jak i panamskich przewoźników (np. Mepe) dramatycznie wychładza autobus przez te kilka-kilkanaście godzin trasy. My czytaliśmy o tym przez wyjazdem, więc wzięliśmy polary. I wiecie co? Nawet polary nie wystarczyły i mocno nas wyziębiło, co skutkowało przelotnym katarem. Także zaopatrzcie się w coś naaaprawdę ciepłego, bo kierowcy nie zmniejszą klimatyzacji nawet, gdy o to poprosicie.

Przejście graniczne w przypadku podróży Ticabusem to Paso Canoas, a więc to po stronie Pacyfiku.

Najpierw trochę Panamy, Kostaryka potem. Granica w Sixaola.

Jeśli swoją podróż zaczynacie od zwiedzania Panamy, na przykład malowniczego Bocas del Toro, to wówczas lepszą opcją będzie wjazd do Kostaryki od strony wybrzeża karaibskiego. Wtedy czeka Was przejście graniczne w Sixaola.

Do granicy w Sixaola możecie dojechać busem z miejscowości Almirante (ok. 1,5$). Bus zawiezie Was na dworzec autobusowy w mieście Changuinola, skąd złapiecie kolejny bus (1$), już do przejścia granicznego w Sixaola.

To dobra opcja dla tych, którzy kostarykańską przygodę chcą rozpocząć od wybrzeża karaibskiego, z Puerto Viejo na czele. Karaiby polecamy, jednakże jest to ta część Kostaryki, po której znajduje się troszkę mniej miejsc do zwiedzania. Dlatego my skusiliśmy się na pierwszą opcję (granica w Paso Canoas) i rozpoczęcie podróży od strony Pacyfiku.

Godziny otwarcia granicy ⏰

Tak! Granice nie są tu czynne 24h. Przekroczycie je od 7.00 – 17.00 wg czasu kostarykańskiego oraz od 8.00 – 18.00 czasu panamskiego. Fakt ten dotyczy zarówno granicy w Paso Canoas, jak i granicy w Sixaola.

Opłata wyjazdowa – granica

Podczas wyjazdu z Panamy (i wjazdu do Kostaryki) nie obowiązują żadne opłaty.

Natomiast, jeśli będziecie wyjeżdżać z Kostaryki (np. z powrotem do Panamy albo dalej do Nikaragui) to będzie trzeba uiścić opłatę wyjazdową. Koszt to 7$ + 1$ za bagaż + 1$ podatku, czyli w sumie 9$ od osoby. Płatność możecie wykonać w dolarach, jak i lokalnych colónes.


granica kostaryka panama

Jak dojechać z Kostaryki do Panamy?

I opcja odwrotna! Wjeżdżamy z Kostaryki do Panamy. Możliwości są tylko dwie, jak powyżej: granica w Paso Canoas lub Sixaola.

Granica Sixaola – Guabito

My właśnie z tego przejścia opuszczaliśmy Kostarykę. Jak dojechaliśmy na granicę?

Pewnie podobnie jak my będziecie spać w Puerto Viejo, co jest dobrym wyborem. Stąd odjeżdża bezpośredni autobus na granicę w Sixaola. Podróż zajmuje ok. 1h, koszt: ok. 3$. Teoretycznie autobus Puerto Viejo – Sixaola jeździ od 6.30 co godzinę. Ale rozkład lubi się zmieniać, więc najlepiej dopytać w kasie (Boletería Puerto Viejo) o dokładną godzinę odjazdu.

Na granicy, jeszcze po stronie kostarykańskiej uiścicie opłatę wyjazdową (9$). Na stronie panamskiej zadbajcie o pieczątkę w paszporcie. Łatwo jest przekroczyć granicę bez wizyty przy okienku straży granicznej i nikt specjalnie nie pilnuje, żebyś trafił do kontroli. My poszliśmy bez stempla i nikt nas nie zatrzymał. Zorientowaliśmy się, że coś jest nie halo, że już zaczyna się trasa wgłąb kraju, a my nie mieliśmy jeszcze kontroli. Więc zawróciliśmy. Krążą legendy o problemach z opuszczeniem Panamy w przypadku braku tej pieczątki. Także rada: gdy otrzymacie stempel w Kostaryce i przejdziecie graniczny most nad rzeką, to za mostem skręćcie w lewo. Tam schowane są okienka kontroli straży granicznej Panamy.

Jak otrzymacie stempel, to łapcie chicken busa (żółty autobus) do Changuinoli (1$). Autobusy zatrzymują się dokładnie po prawej stronie od mostu. Czyli – po stempel skręcaliście z mostu w lewo, a bus zatrzyma się dokładnie na prawo. Jazda trwa ok. 40 minut.

Z Changuinola czeka Was ok. 40 min. jazdy autobusem do Almirante (1,5$). A z Almirante udacie się już wszędzie: łódką na wyspy Bocas del Toro (2$ – 6$), bezpośrednim autobusem do David (10$) albo do Panama City (28$).

Granica Paso Canoas

Opcja dla tych, którzy podróż po Kostaryce rozpoczęli od karaibskich plaż, a następnie udali się pod wulkany, do parków narodowych w głębi kraju i na wybrzeże pacyficzne. I oczywiście mają lot powrotny z Panama City, a nie jadą dalej, do Nikaragui. Bo takich czeka już granica na północy Kostaryki, przy Peñas Blancas.

Do granicy w Paso Canoas dojedziecie bez większych problemów z każdej bardziej znanej miejscowości. Czasami trzeba będzie robić przesiadki, ale nie są one nadto skomplikowane.

Bezpośredni autobus z Kostaryki do Panama City musicie łapać z San Jose (w/w Ticabus).

Jeśli liczycie się z przesiadkami, to bezpośrednie autobusy na samą granicę jadą też z Dominical. Także jeśli na przykład Wasz ostatni przystanek w Kostaryce to Park Narodowy Manuel Antonio, dojazd na granicę będzie wyglądał tak: bus z Quepos do Dominical, potem bus Dominical – granica w Paso Canoas. A z Paso Canoas możecie łapać autobus do David, z którego dojedziecie już prawie wszędzie w Panamie.

Przekraczanie granicy Kostaryka – Panama wynajętym samochodem ?

To była nasza pierwsza myśl i wstępny plan. Nawet nie szukajcie dalej, takie rozwiązanie jest niewykonalne. Brzmiało fajnie, bo wynajęcie samochodu w Panamie jest znacznie tańsze niż w Kostaryce. Jednakże żadne wypożyczalnie (ani międzynarodowe, ani lokalne) nie pozwalają na przekroczenie granicy wynajętym samochodem. W ogóle zaobserwowaliśmy, że jest ona przekraczana głównie przez autokary albo duże ciężarówy, które zajmują się transportem międzynarodowym po Ameryce. Tamtędy właśnie biegnie mała część wielkiej Drogi Panamerykańskiej, która łączy obie Ameryki od Alaski aż po wyspę Chiloe w chilijskiej Patagonii. Wyobraźcie więc sobie, jaki ruch panuje na tej trasie 🙂

W zasadzie jest to komplet informacji, który pomoże Wam sprawnie przemieszczać się po krajach Ameryki Centralnej. Powodzonka i zapraszamy na kolejne wpisy, które ułatwią Wam plan podróży. Adiós! ✌

Wiemy, że organizowanie podróży po Kostaryce jest trudniejsze niż po wielu innych krajach. A jeśli jeszcze goni Cię czas i masz dylematy, to może wydawać się, że ten wieczny research nie ma końca! Czy warto wypożyczyć samochód? Jeśli tak, to jaki? A w ogóle, co oznaczają te wszystkie rodzaje ubezpieczeń w wypożyczalniach i które z nich wybrać? Noclegi potrafią być bardzo drogie, ale które są warte swojej ceny? Jakie atrakcje oraz parki narodowe są najciekawsze i jak to wszystko zmieścić w krótkim urlopie? Którym firmom organizującym wycieczki i lokalnym przewodnikom zaufać? Z kim na nocne safari, gdzie na zipline przez dżunglę? Na ratunek przychodzą nasze konsultacje podróżnicze i spersonalizowane plany podróży po Kostaryce. Odezwij się do nas na hej@podrozewnaturze.pl Chętnie pomożemy Ci tak, żeby jedynym Twoim zmartwieniem było wyrobienie się na samolot 🙂

Kostaryka Panama

2 Komentarze w “Jak dojechać z Panamy do Kostaryki? Granica i autobusy.”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *