Świadome podróże – patrzmy głębiej!

Bośnia i Hercegowina oczarowała nas swoją naturą i atmosferą miasteczek. Ale że podróżujemy świadomie, to poza rzeczami przyjemnymi zgłębiamy również, co w danym kraju siedzi głębiej. Nie zawsze poznawanie historii miejsca jest łatwe, jednak dopiero posiadając wszystkie puzzle, można ułożyć sobie pełny obrazek. Dzień w Potoćari i opuszczonej bazie holenderskich żołnierzy ONZ był równie fascynujący, co przygnębiający… Z naszej strony ten film to jeden puzzel więcej i mamy nadzieję, że zainspiruje Was do poszukiwania pozostałych.

Pamięć Srebrenicy – to może zdarzyć się wszędzie

Jeśli wybierasz się w podróż do Bośni i Hercegowiny, bardzo zachęcamy do zapoznania się z jej historią i spojrzenia na ten kraj również w kontekście społeczno-kulturowym. Obserwujemy, że podróże często stają się płytkie i polegają na łapaniu „pokemonów”. W takich przypadkach „pokemonami” są instagramowe miejscówki. Wierzymy jednak, że jest spora część osób, która podróżuje również dla wiedzy oraz chętnie wybiera się w podróż już uzbrojona w pewną wiedzę. Nas bardziej satysfakcjonuje wzbogacenie się w podróży właśnie w doświadczenia, informacje, obserwacje społeczne czy nowe inspiracje niż w tysiące zdjęć z modnych miejsc i w modnej pozie 😉 Wiecie, o czym mówimy!

Hołdując tym samym podróżom mądrym, bardzo chcemy Was zachęcić do zajrzenia do wschodniej Bośni, blisko granicy z Serbią. Konkretnie do miasteczka Srebrenica oraz pobliskiej wsi Potoćari. Prawdopodobnie pamiętacie z telewizji doniesienia o wojnie domowej, która przetoczyła się w latach 90. w tym kraju. Mogliście też usłyszeć o tym we współczesnych mediach, gdyż niektóre wspominają Srebrenicę w każdą rocznicę masakry, której tam dokonano. Jeśli, być może, jesteście z rocznika, który nie może pamiętać tych wydarzeń, to bardzo cieszymy się, że tu jesteście i chcielibyście trochę dowiedzieć się o nich.

Srebrenica i opuszczona baza ONZ w Potoćari

Z naszej strony dosłownie jeden puzzel z historii wojny domowej w Bośni. To bardzo skomplikowany epizod, w którym udział miało wiele stron. W końcu byli to mieszkańcy Bośni: Serbowie (prawosławni), Boszniacy (słowiańscy muzułmanie), Chorwaci (katolicy), swój wkład i retorykę miały sąsiednie rozpadające się republiki Jugosławii – m.in. Chorwacja, Serbia, a później strony takie jak społeczność międzynarodowa – ONZ i NATO.

Nasz vlog z opuszczonej bazy wojskowej w Potoćari ma na celu przybliżyć sytuację i zaprosić do ekspolarcji tematu. Powiemy Wam, że choć oboje mamy w sumie na koncie kilka magisterek z dziedzin pokrewnych tego typu tematom, to wraz z każdą kolejną książką głowa potrafi spuchnąć. I choć wiesz niby coraz więcej, to tak naprawdę sprawdza się słynne motto Sokratesa „wiem, że nic nie wiem”…
Bośnia i Hercegowina

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *