Wodospad Ouzoud – największy wodospad w Maroko

Wodospad Ouzoud znalazł się w naszym planie zwiedzania Maroko, bo w końcu atrakcje przyrodnicze to coś, co najbardziej nas kręci! Nazwa bloga Podróże w Naturze zobowiązuje! Dlatego zabieramy Was pod najwyższy wodospad w Maroko. Proszę Państwa, oto Ouzoud.

Wodospad Ouzoud ma 110 metrów wysokości, składa się z kilku kaskad, które rzęsiście zrzucają tony wody w dół rzeki Wadi al-Abid. Czyni to Ouzoud największym wodospadem w Maroko i dość rzadką atrakcją przyrodniczą w tej suchej części Afryki. Nazwa wodospadu wzięła się od słowa uzud, czyli oliwka, co wiąże się z tym, że w okolicy gęsto rosną gaje oliwne. Przejeżdżaliśmy przez nie i musimy przyznać, że czerwona gleba i gaje aż po horyzont zrobiły na nas wrażenie! Szczególnie sąsiedztwo Parku Narodowego Zachodniego Atlasu Wysokiego w kierunku tamy Bin el Ouidane prezentowało się bardzo malowniczo. Wodospad Ouzoud możecie też znaleźć pod nazwą Szallalat Uzud lub z francuskiego – Cascades d’Ouzoud.

Jak dojechać do wodospadu?

Wodospad znajduje się mniej więcej 150 km drogi samochodem od Marrakeszu. Należy kierować się na miejscowość Azilal. Nawigujcie cały czas na Ouzoud/Szallalat Uzud aż do jakiegoś parkingu. Prawdopodobnie zatrzyma Was pan parkingowy w pomarańczowej kamizelce, u którego trzeba będzie uiścić opłatę kilku dirhamów. Znajdźcie przydrożny zielony znak z francuskim dopiskiem o tej treści: Escaliers menant aux pieds des cascades. To przy nim zaczyna się droga do wodospadu Ouzoud. A w zasadzie: niewinny szlak, bo na pewno nie czeka Cię tu trekking ani trudne dojście. Także miejsce łatwe do zobaczenia!

wodospad ouzoud maroko

Czy Ouzoud to płatna atrakcja?

Wodospad możesz zobaczyć za darmo! Nie ma biletów wstępu, więc jedyną potencjalną opłatą będzie ta dla pana parkingowego. Oczywiście są wycieczki zorganizowane do wodospadu, ale nie ma to sensu, skoro wejście jest bezpłatne. Nawet jeśli po zaparkowaniu auta ktoś będzie Ci proponował wycieczkę, odmów i idź na własną rękę. To atrakcja, która nie wymaga wiedzy przewodnika albo znajomości szlaku. Na zobaczenie wodospadu Ouzoud wymagany czas to ok. 1-1,5 h. Chyba że Twoją uwagę na dłużej przykują… małpy! One również są lokalną atrakcją!

Makaki berberyjskie – atrakcja większa niż wodospad Ouzoud?

Na Saharze atrakcją są wielbłądy, a przy wodospadzie Ouzoud małpy. Konkretnie to makaki berberyjskie, przez które miejsce mocno nam przypomniały nasze przygody z małpami na Gibraltarze. Także już mieliśmy wprawę w kontakcie z nimi, a Michał… uważał, żeby kolejna małpa go nie użarła! Pamiętajcie, żeby nie dokarmiać małp i uważać na swoje rzeczy: plecaki czy aparaty. Szczególnie, że za punktem widokowym, z którego najlepiej widać wodospad Ouzoud i w którym to licznie bytują makaki, jest przepaść, więc skradzionych przez małpę rzeczy możecie nie odzyskać.

Makak berberyjski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i w Maroko znajduje się pod ochroną. Ich populacja w Maroku wynosi ok. 9 – 17 tysięcy i, niestety, aktualnie nie przyrasta. Najbardziej urzekł nas makak, który długo kontemplował widok na kaskady, od których nie mógł oderwać wzroku. Trochę z nim tak posiedziałam! Oczywiście doświadczycie też widoku małpich figli, skakania po drzewach czy iskania się. Szczególnie warto, jeśli jesteście w Maroko z dziećmi. A duże dzieci, takie jak my, też będą zadowolone!

Wodospad Ouzoud – warto czy komercha?

W kraju, gdzie pustynia Sahara przesądza o tym, że krajem rządzi żywioł ognia, chcieliśmy zobaczyć rzadki tu żywioł wody. Wodospad jest naprawdę zjawiskowy, chociaż nie tak jak wodospady w Islandii czy Kostaryce. Ale właśnie ze względu na fakt, że wodospad to rzadkie dobro szczególnie w tej części Afryki, to musieliśmy tu zajrzeć. Klimatu zdecydowanie dodają małpki! W listopadzie mogliśmy też liczyć na piękne widoki w okolicy, więc była ona warta do dodania na trasie roadtripu po Maroko.

Ale… jako że wodospady to tutaj rzadka sprawa, wiele osób chce zobaczyć tę atrakcję! Dlatego możecie spotkać tu spore grupy turystów. Ponadto po zejściu schodkami z punktu widokowego zaczynają się sklepiki z rękodziełem i małe knajpki, z których czuć komercję. Nie są to Krupówki, ale tłum się zdarza. Turystów szczególnie przyciągają też barki, kolorowo zdobione kwiatami, podpływające pod sam wodospad, który na pewno uraczy Cię przyjemnym chłodem drobinek wody w powietrzu. Na nas jednak barki nie zrobiły wrażenia. W związku z tym wszystkim, spróbuj zjawić się w Ouzoud możliwie z rana.

Jest też aspekt, który nas zasmucił, mianowicie nadmierne wykorzystywanie osiołków do targania napojów i żywności do sklepików przy wodospadzie i barkach. Zwierzęta są zbyt przeciążane i aż uginają się od butelek z colą… Dlatego też na dole nie wydaliśmy ani dirhama.

Wnioski: jeśli masz tydzień na podróż po Maroko, możesz odpuścić Ouzoud i spędzić więcej czasu na Saharze. Alternatywą może być też bogata w oazy okolica wąwozu Dades i Todra. Jeśli dysponujesz większą liczbą dni, śmiało możesz zaplanować wizytę w tym miejscu.

Nocleg blisko wodospadu Ouzoud

A żeby zostawić Ci pełen pakiet informacji z Ouzoud, to jeszcze powiemy, gdzie spaliśmy. Bardzo miło zapamiętaliśmy miejsce, bo krajobrazy okolicy są zjawiskowe. Szczególnie w świetle poranka i zachodzącego słońca. Także śniadanie było mocnym punktem naszego noclegu! Zatrzymaliśmy się w Riad Lala Fatima.

Inne dobre noclegi w sąsiedztwie wodospadu Ouzoud to:

Więcej informacji oraz filmów z Maroko znajdziesz na naszym blogu w zakładce Maroko. Poznajmy się też w social mediach!

Maroko Podróże w Naturze

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *