Kiedy najlepiej jechać do Kirgistanu? Kiedy najlepiej lecieć do Kirgistanu? To pytania, które nurtują tych, którzy marzą o wędrówkach wśród zapierających dech górskich widokach tego kraju. I słusznie! Termin wyjazdu warto przemyśleć, bo ma on znaczenie nie tylko pod kątem pogody, ale także bezpieczeństwa. Lawiny, nieprzejezdne drogi, srogie temperatury – to coś, co raczej chcemy ominąć. Która pora roku jest więc najlepsza na zwiedzanie Kirgistanu?

Kirgistan – pogoda roczna

Kirgistan to klimat kontynentalny, z surowymi zimami i gorącym latem. Poniżej przygotowaliśmy wykaz temperatury i opadów w Kirgistanie, aby pomóc Ci zorientować się, jaka jest tutaj pogoda roczna. Pod grafiką opisaliśmy zaś poszczególne miesiące roku.

Kirgistan – pogoda w zimie – styczeń, luty, marzec

Generalnie czas od stycznia do końca marca to zima na całego, gdy wiele regionów jest odciętych od świata, drogi zamknięte tak, że rodziny, które mieszkają daleko, zobaczą się dopiero w środku wiosny. Śnieg blokuje przełęcze górskie, liczne drogi są oficjalnie zamknięte i absolutnie nieprzejezdne aż do kwietnia/maja, gdy wjedzie tu pług śnieżny i przez kilka tygodni będzie udrażniał drogę. W zimę lepiej więc tu nie przyjeżdżać, bo ani daleko nie dojedziesz, ani to nie jest bezpieczne. No, chyba że jedziesz tu jako profesjonalista/tka z ekspedycją.

kirgistan kiedy najlepiej jechać lecieć

Kirgistan – pogoda wiosną – kwiecień, maj

Kwiecień i maj to czas, gdy Kirgistan powoli budzi się do życia po zimowym śnie. Większość obozów górskich jest wciąż zamknięta, co nie znaczy, że nie da się do nich dojść. W polach powoli pojawiają się ludzie i pierwsze jurty kirgiskich pół-nomadów. Pod koniec kwietnia pierwsze drogi zaczynają się otwierać dzięki pracy ekip od pługów śnieżnych. Może brzmi to surrealistycznie, ale tak jest i byliśmy tego świadkiem. Niekiedy, gdy trafisz na zamkniętą jeszcze drogę objazd może wynieść… 800 km! Tak grubych i wysokich warstw śniegu nie widzieliśmy nigdzie. Bez pracy pługów jeszcze długo drogi byłyby zablokowane przez śnieg. Kwiecień i maj to moment, gdy pięknie zakwitają kwiaty! Na wielu szlakach można się już nieźle zgrzać, a w Biszkeku czy okolicy Issyk-Kul często zdarzają się już gorące dni i letnie, skąpe ciuchy to normalka.

Kirgistan – pogoda latem – czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień

Lato pełną parą to przedział czerwiec – wrzesień. W czerwcu pojawiają się wreszcie ludzie w base camp’ach i jeszcze nie ma wakacyjnych tłumów, szczególnie z Rosji. Lipiec i sierpień to średnia temperatura 27°C, w miastach jest już naprawdę gorąco, bazary tętnią życiem, a w krajobrazie pełno jest jurt, w których można zatrzymać się na wyjątkowy nocleg. Wyższe partie gór są już wolne od śniegu a wiele trekkingów możliwych do bezpieczniejszego i łatwiejszego przejścia. W „średniowysokich partiach gór” (ok. 3000 m n.p.m.) można się wtedy nieźle spocić. Z kolei noce na wysokościach są i tak chłodne i trzeba mieć ciepłe ubrania.

Wrzesień to także dobry termin, aby jechać do Kirgistanu, ale podobnie jak maj, bywa zdradziecki, choć tym nadto byśmy się nie martwili. W letnim okresie najlepiej korzysta się z dobroci jeziora Issyk-Kul, które służy Kirgistanowi za morze. Kraj nie ma dostępu do morza, a jezioro jest drugim największym na świecie jeziorem górskim. Woda w tym czasie jest naprawdę cieplutka.

Kirgistan – pogoda jesienią – październik, listopad, grudzień

Podróże w październiku nadal są możliwe, jeśli jesteś przygotowany/a na deszcz i nieprzewidywalną pogodę. O tej porze roku zobaczysz znacznie mniej zagranicznych turystów. W listopadzie i grudniu zima ponownie opanowuje kraj, przez co podróże pod koniec roku są uciążliwe, a zwykle wręcz niemożliwe. Odradzamy podróż w tym czasie.

Podsumujmy więc, kiedy najlepiej jechać do Kirgistanu!

Kirgistan- kiedy najlepiej jechać do Kirgistanu?

My w Kirgistanie byliśmy pod koniec kwietnia i w I połowie maja. Było to za wcześnie na niektóre trekkingi (np. Ala-Kul) i wyższe partie gór (ponad 4000 m n.p.m.). Aczkolwiek jak ma się raki, to i taka pora będzie w porządku! Natomiast w tym czasie jeszcze niewiele jest w krajobrazie jurt i możliwości noclegu w nich, co także zabiera nieco zabawy. Niektóre drogi są jeszcze odśnieżane i nieprzejezdne – na szczęście cudem udało się bez objazdów 800 km, choć było takie ryzyko. W pierwszej połowie kwietnia na pewno byśmy nie przejechali wielu dróg, szczególnie tych przy jeziorze Song-Kul.

Ale nam się Kirgistan absolutnie spodobał, oczarował nas, zostawił trwały, piękny ślad w sercach i wezwanie do powrotów. Uważamy wyjazd za udany w 100%, nawet jeśli tuż przed podejściem na Ala-Kul musieliśmy zawrócić, nawet jeśli nad Song-Kul jechaliśmy nieco dłuższą trasą niż najpierw podpowiedział GPS. To wszystko tylko dodało charakteru, pokazało potęgę natury. Kirgistan to taki kraj, w którym wiosną i latem można doświadczyć wszystkich czterech pór roku! W Biszkeku mieliśmy prawie 30°C, w Issyk-Kul niektórzy już się kąpali, na 2000 metrów w parku Ala-Archa przeżywaliśmy alpejską wiosnę, a na 4000 m na przełęczy walczyliśmy z zimą i podziwialiśmy błękitny lód jak na Arktyce. To niesamowity kraj, który od lat plasuje się w naszej czołówce. Także, Dzicy Podróżnicy, jeśli kochacie naturę, pokochacie i Kirgistan!

Jeśli nadal zastanawiasz się, kiedy najlepiej jechać Kirgistanu, to my sugerowalibyśmy lecieć maj-czerwiec. To już świetna pogoda, odśnieżone drogi, roztopione śniegi na popularniejszych i ciekawych szlakach, kwitnąca roślinność i wciąż znikoma liczba turystów.

Jeśli wszystko jest jasne, to wskakuj jeszcze zobaczyć inne teksty oraz filmy z Kirgistanu. I… do zobaczenia w mediach społecznościowych – fajnie, jeśli dołączysz do grona Dzikich Podróżników i zaobserwujesz nas po kolejne inspiracje.

Kirgistan Podróże w Naturze

2 Komentarze w “Kirgistan – kiedy najlepiej jechać? Pogoda w Kirgistanie”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *