Góra Rigi, znana jako Królowa Gór (Queen of the Mountains) w Szwajcarii, wzięła nazwę od łacińskiego wyrażenia Regina montium. Piękna, stożkowa forma Rigi faktycznie przykuwa wzrok i pozwala się nią zachwycać. Przez prawie dwa miesiące mieliśmy przyjemność budzić się z widokiem na nią i obserwować jej majestat. Zakochaliśmy się w tym widoku na tyle, że niedługo wracamy, by znów pomieszkać u jej stóp, tym razem obserwując ją w szacie nie jesiennej i zimowej, ale wiosennej. Chociaż Rigi zdecydowanie zasługuje na miano Królowej Gór, to korzenie nazwy sięgają jeszcze dalej niż do łacińskiego regina, bo do staro-wysoko-niemieckiego rigî. Wedle tej teorii rigî oznacza paski, bruzdy, fałdy i nawiązuje do budowy geologicznej góry. Następnie nazwa ewoluowała do podobnie brzmiącego łacińskiego słowa regina. Choć znaczą one zupełnie co innego, pewne jest, że czy to rigî, czy regina, góra jest jedną z piękniejszych w Alpach Szwajcarskich.
Wskakuj na pokład i sprawdź, co warto robić i co zobaczyć na Rigi!
Szwajcaria – góra Rigi – co robić i co zobaczyć – atrakcje
Góra Rigi otoczona jest aż przez trzy jeziora: Jezioro Czterech Kantonów (Vierwaldstättersee), Jezioro Zug (Zugsee) i Jezioro Lauerz (Lauerzsee). Ich sąsiedztwo sprawia, że panorama ze szczytu (1798 m n.p.m.) jest naprawdę malownicza. Atrakcyjności dodaje jej widok na pobliskie trzytysięczniki, a nawet czterotysięczniki. Kadry z czubka prezentują się ponadprzeciętnie, bo góra jest swoistym przedmurzem i wrotami do wysokich gór. W zasadzie to pierwszy większy i bardziej charakterystyczny masyw, jaki pojawia się na horyzoncie, gdy jedzie się z Zurychu. Dzięki takiemu położeniu góra Rigi stanowi idealny punkt widokowy na inne góry w Szwajcarii.
Nie tylko panorama ze szczytu Rigi jest powodem, dla którego warto ją zobaczyć. To tutaj powstała pierwsza kolej zębata w Europie. Mało tego, była to pierwsza górska kolej zębata! Pionierzy kolei zębatej, czyli szwajcarscy inżynierowie Niklaus Riggenbach, Ferdinand Adolf Naeff i Olivier Zschokke poprowadzili pierwszą trasę właśnie na Królową Gór! Wystartowała ona 21 maja 1871 roku i wiodła z Vitznau na Rigi Staffelhöhe. Trasą możesz przejechać się po dziś dzień. W 1873 roku tory kolejki poprowadzono jeszcze wyżej, dzięki czemu możliwy stał się dojazd na sam szczyt – Rigi Kulm. Sieć kolejek oplatających górę była sukcesywnie rozszerzana. Budowniczy kolei zębatej po osiągnięciach tutaj stali się rozchwytywani w całej Europie i zatrudniani do kolejkowych zadań specjalnych. Współcześnie góra Rigi może poszczycić się łącznie aż dziewięcioma kolejkami zębatymi i linowymi!
Jakie atrakcje jeszcze czekają na Rigi? Jak przystało na szwajcarskie góry, także tutaj znajdziesz rozmaite szlaki piesze, które w sumie liczą aż 120 km. W zimie zaś zastaniesz trasy narciarskie i saneczkarskie. Perłą w koronie Królowej Gór jest Mineralbad & Spa Rigi Kaltbad. Są to źródła mineralne i baseny, w których możesz relaksować się z widokiem na alpejskie krajobrazy. Ale tę miejscówkę opiszemy niżej!
Wycieczka na Rigi – jak dojechać na górę?
To z górnych partii i ze szczytu roztaczają się najpiękniejsze widoki. Dobra wiadomość jest taka, że szlaki na górę Rigi, jak i wjazd kolejką zębatą oraz kolejką linową są otwarte przez cały rok. Oczywiście może zdarzyć się dzień, gdy wiatr będzie zbyt porywisty lub nadejdzie zamieć śnieżna i ze względów bezpieczeństwa transport będzie nieczynny. Dlatego w razie złej pogody warto sprawdzić na oficjalnej stronie Rigi czy atrakcja jest otwarta.
Na szczyt możesz dostać się na kilka sposobów. Najłatwiej będzie wybrać się na jednodniową wycieczkę z Lucerny. Po pierwsze ze względu na sporą liczbę połączeń, po drugie, bo pewnie i tak wybierzesz się na zwiedzanie Lucerny i po trzecie, bo przy okazji doświadczysz rejsu po Jeziorze Czterech Kantonów. Alternatywą jest start z Arth-Goldau. Znamy każdą opcję, więc przedstawimy Ci wszystkie.
Zamów Twój spersonalizowany plan podróży po Szwajcarii
Nadal zastanawiasz się, jak ugryźć podróż po Szwajcarii? Niesamowitych miejsc jest aż tak wiele, że nie wiesz, jak sensownie je połączyć, żeby przypadkiem nie przegapić tych najlepszych? Albo jak zwiedzać, żeby nie przepłacić na biletach na kolejki górskie? I gdzie wynająć samochód, żeby ceny były jak w Unii Europejskiej, a nie jak te szwajcarskie? Podróżowaliśmy tu i mieszkaliśmy, więc znamy odpowiedzi i z przyjemnością stworzymy dla Ciebie plan podróży. Nie szukaj już więcej informacji i planowanie zostaw nam. Brzmi dobrze? Napisz na hej@podrozewnaturze.pl i przejdziemy do działania, tak żeby Twoja podróż po Szwajcarii była wyjątkową przygodą!
Opcja 1 – rejs statkiem z Lucerny do Weggis lub Vitznau + kolejka
Startujesz z Lucerny i płyniesz pod Rigi statkiem, przy okazji napawając się widokami z Jeziora Czterech Kantonów. Wysiadasz albo w Weggis, albo w Vitznau. W Weggis łapiesz kolejkę linową na stację Rigi Kaltbad-First, a następnie przesiadasz w kolej zębatą na szczyt (Rigi Kulm). W Vitznau zaś przesiadasz się do wagonu kolejki zębatej, która zalicza większość najciekawszych przystanków na Rigi, a także dociera na sam szczyt (Rigi Kulm). Zresztą, to ta sama kolejka, którą trzeba złapać, zaczynając z Weggis.
✦ Tip 1: Dopłyń statkiem aż do Vitznau. Dzięki temu rejs będzie dłuższy i bardziej doświadczysz Jeziora Czterech Kantonów. Kolejka zębata Vitznau – Rigi Kulm to najpiękniejsza trasa na Rigi. Jeśli będziesz mieć czas, śmiało możesz potem dla frajdy skorzystać z kolejki linowej Weggis – Rigi Kalbad-First.
✦ Tip 2: Jak wybrać się na wycieczkę statkiem po Jeziorze Czterech Kantonów, a więc i dostać się do Weggis lub Vitznau, szczegółowo opisaliśmy w naszym przewodniku po Lucernie. Potrzebujesz do tego Tell Pass lub Swiss Pass albo dziennego biletu na Rigi z opcją rejsu statkiem. Wszystkie szczegóły w podlinkowanym oraz poniższym tekście!
Opcja 2 – kolejka zębata z Arth-Goldau
Jeśli akurat Lucerna nie będzie na Twojej drodze i logistycznie bardziej przypasuje Ci Arth-Goldau, możesz zacząć z tej strony masywu. Wówczas dojedź samochodem albo pociągiem do stacji Arth-Goldau, a następnie tuż na końcu dworca znajdź kolej zębatą na Rigi. To również ładna przejażdżka, choć ta z Vitznau jest bardziej malownicza. Oczywiście, mając zapas czasu, możesz przejechać się kolejką na obu odcinkach.
✦ Tip: Jeśli rozważasz start z Arth-Goldau i nocleg tutaj, to chętnie podpowiemy lepsze miejsce. Akurat Arth i Goldau nie są najpiękniejszymi miejscowościami w okolicy. Brakuje im alpejskiego uroku i panuje tu wizualny misz-masz podobny do wielu polskich miasteczek. Zdecydowanie piękniejszą opcją po tej stronie góry będzie małe miasteczko Walchwil. To ono gwarantuje centralny i najładniejszy widok na Rigi. To również z tej strony Rigi ma stożkową formę niczym wulkan. Od strony Lucerny masyw jest nieco bardziej rozpłaszczony i mniej charakterystyczny.
Opcja 3 – wejście pieszo
Jeśli chcesz dostać się na Rigi najniższym kosztem, w sezonie letnim można wejść na górę szlakiem pieszym. Jednak w jeden dzień, podczas jednego hikingu nie złapiesz wszystkich możliwych kadrów i punktów widokowych. Tak więc kolejki są świetną atrakcją i pozwalają zwiedzić Rigi wzdłuż i wszerz, doskonale usprawniając przemieszczanie się. Jeśli tylko pozwoli Ci na to budżet, wybierz opcję 1 lub 2.
Trasy oraz stacje kolejki linowej i zębatej na Rigi
Wiesz już, jak się dostać na Rigi. Warto też wiedzieć, jakie dokładnie kolejki górskie zostały tutaj poprowadzone. Dzięki temu łatwo i szybko będziesz przesiadać się z jednej do drugiej, a także nie przegapisz ostatniego zjazdu. Wszystkie kolejki kursują tam i z powrotem. Rozkład jazdy poszczególnych kolejek znajdziesz tutaj.
① Kolejka zębata Vitznau – Rigi Kulm
To najbardziej rekomendowana opcja wjazdu. Dojedziesz nią na sam szczyt na stację Kulm, a także do basenów na stację Kaltbad. Po drodze są również inne przystanki, prowadzące bezpośrednio na szlaki lub punkty widokowe.
② Kolejka zębata Arth-Goldau – Rigi Kulm
To druga najbardziej rekomendowana opcja wjazdu. Dojedziesz nią na sam szczyt na stację Kulm. Tutaj również są przystanki na trasie, na których można wysiąść, jeśli chcesz ruszyć najpierw na szlaki zamiast na wierzchołek góry.
③ Kolejka linowa Weggis – Rigi Kaltbad-First
Prowadzi do spa i basenów Kaltbad. Na trasie nie ma przystanków. Jeśli chcesz dojechać na szczyt, przesiądź się w Kaltbad w kolejkę zębatą.
④ Kolejka linowa Kräbel – Rigi Scheidegg
Startuje ze stacji Kräbel, do której można dojechać samochodem albo kolejką zębatą z Arth-Goldau w kierunku Kulm. Na Scheidegg jest kawiarnia, restauracja, a także szlaki górskie.
✺ Powyższe trasy pokonasz, kupując dzienny bilet na Rigi albo „za darmo” (bez dopłat), jeśli wcześniej wykupisz Tell Pass lub Swiss Pass. To one mają największy sens, jeśli wybierasz się na wycieczkę na Rigi. Dzieci do lat 15 oraz pieski podróżują za free. ✺
✦ Tip: W przypadku zjazdu z góry na dół nie pomyl kolejki do Vitznau z kolejką do Arth-Goldau. Najłatwiej pomylić je, jeśli wsiadasz na stacji Rigi Staffel, gdzie tory się rozwidlają. Skręt w lewo prowadzi do Arth-Goldau, skręt w prawo do Vitznau. Z tą wskazówką dasz radę. Przydaje się, jeśli mierzysz w ostatni kurs ☺
⑤ Kolejka linowa Rigi Burggeist – Obergschwend
Kolejka zaczyna się niedaleko za stacją kolejki Rigi Scheidegg. Prowadzi do Obergschwend, z którego można odbić na szlaki piesze lub zejść do miejscowości Gersau. Co ciekawe, przez Obergschwend przebiega też górski szlak rowerowy. Na tym odcinku za dopłatą 5 CHF możesz przewieźć rower. Jeśli chcesz pojeździć rowerem w ścisłej okolicy Rigi, tutaj znajdziesz listę tras. Kolejka z Burggeist do Obergschwend jest dodatkowo płatna, chyba że masz Tell Pass.
⑥ Kolejka linowa Küssnacht – Seebodenalp
Startuje z miejscowości Küssnacht am Rigi i wjeżdża na stację Seebodenalp. Tutaj można pójść na szlaki piesze, a w zimie na wyciągi narciarskie. Brak połączenia z innymi stacjami. Żeby dojechać na szczyt i tak trzeba dostać się do Weggis, Vitznau albo Arth-Goldau. Ewentualnie można znaleźć piesze połączenie do przystanków kolejek na szczyt. Dodatkowo płatna.
⑦ Kolejka linowa Vitznau – Hinterbergen
Kawałek za miejscowością Vitznau startuje kolejka linowa na Hinterbergen. Nie ma połączeń ze szczytem, za to ze szlakami już owszem. Można też tu zjeść. Kolejka jest czynna 24h na dobę, więc jeśli masz ochotę na wędrówki w pełnię księżyca lub obserwację nocnego nieba, to jest odpowiednie miejsce. Dodatkowo płatna.
⑧ Kolejka linowa Vitznau – Wissifluh
Podobnie jak kolejka na Hinterbergen startuje nieco za Vitznau. Również nie ma połączenia ze szczytem. To mała, czerwona gondolka, która może zawieźć Cię do restauracji Wissifluh.
⑨ Kolejka linowa Brunnen – Urmiberg
Kolejka prowadzi z miasteczka Brunnen na wschodni kraniec masywu Rigi, czyli szczyt Urmiberg. Stąd również rozciąga się wspaniała panorama i można ruszyć na dalsze szlaki po Królowej Gór albo zejść do okolicznych miejscowości. Nie jest to dobre miejsce na start i trudne do zrobienia w jeden dzień razem ze szczytem Rigi Kulm. Potraktuj je jako ciekawostka lub miejsce do zobaczenia, jeśli akurat masz dużo czasu. Kolejka dodatkowo płatna i zdarza się, że bywa tymczasowo zamknięta.
Bilety i cena wjazdu na Rigi
Wspominaliśmy o biletach Swiss Pass i Tell Pass, bo bardzo się przydają i pozwalają podróżować taniej po Szwajcarii. Jeśli je masz, najważniejsze kolejki na Rigi będziesz mieć „za darmo”. Jeśli nimi nie dysponujesz, musisz kupić bilet dedykowany kolejkom na Rigi. Możesz wybrać bilet jednodniowy na same kolejki (78 CHF) lub bilet jednodniowy na kolejki + rejs z Lucerny w jedną stronę (126 CHF) albo w dwie strony (160 CHF). Generalnie najbardziej opłaca się jednak zakup Tell Pass, szczególnie jeśli czeka Cię kilkudniowe zwiedzanie Centralnej Szwajcarii. Każdy z tych biletów pozwala poruszać się kolejkami na trasie ①, ②, ③, ④, które opisaliśmy wyżej. Jeśli wybierzesz się na piesze wędrówki zamiast kolejek, nie są one biletowane, więc nie musisz nic płacić.
✦ Niespodzianka: łap mapę Rigi! Znajdziesz na niej rozrysowane trasy kolejek, stacje, szlaki piesze oraz zimowe trasy na narty.
✦ Tip: A jeśli kochasz kolejki linowe w górach, koniecznie wybierz się też na niedaleką górę Titlis w Engelbergu. Z kolei na przejażdżki panoramicznymi pociągami kieruj się na Andermatt.
Baseny i gorące źródła mineralne Mineralbad & Spa Rigi Kaltbad
Korzenie tradycji kąpielowej na Królowej Gór sięgają aż XVI wieku. W jej masywie początek ma bogate w minerały Źródło Trzech Sióstr (Three Sister Springs). Stało się miejscem pielgrzymek, po tym jak pewien mieszkaniec pobliskiej wsi miał wyzdrowieć po kąpieli w nim. W tamtym czasie stworzono tu jedną z pierwszych kaplic kąpielowych wraz z pustelnią. Kalte Bad, czyli zimna kąpiel / zimna łaźnia odbywała się w lodowatej wodzie. Dziś w miejscu łaźni znajdziesz kaplicę św. Michała (Felsenkapelle St. Michael). Zwyczaj kąpieli wciąż pozostaje żywy, jednak zimne kąpiele zamieniono na ciepłe. Obecnie źródlana woda jest podgrzewana do przyjemnej temperatury 35°C, a cały rytuał przeniesiono z miejsca religijnego do spa. Jeśli chcesz zaznać tej rozkosznej kąpieli, zrobisz to w Mineralbad & Spa Rigi Kaltbad.
Wspaniałym doświadczeniem, jakie daje Mineralbad & Spa Rigi Kaltbad jest to, że możesz cieszyć się kąpielą w basenie zewnętrznym, na powietrzu i jednocześnie podziwiać panoramę na alpejskie szczyty. Mieliśmy przyjemność relaksować się podczas spektakularnego zachodu słońca, w zimie, gdy setki szczytów w zasięgu wzroku były pokryte piękną pierzynką śniegu. Oprócz basenu na powietrzu, z bąbelkami i masującymi dyszami, są też baseny wewnętrzne z mineralną wodą oraz sauna parowa i ziołowa. Wizyta tutaj była idealnym zwieńczeniem mroźnego dnia. W zimie więc wygrzejesz kości, a latem odprężysz mięśnie po wędrówkach. Poza tym cena nie odbiega zbytnio od ośrodków wodnych i spa w Polsce.
- Otwarte: 10.00 – 19.00
- Stacja: Rigi Kaltbad-First
- Cena: 41 CHF (dorośli), 21 CHF (dzieci 7-15 lat), 13 CHF (młodsze dzieci) + pamiętaj o ewentualnej cenie kolejki
- Ciekawostka: raz na jakiś czas baseny organizują nocne kąpiele przy świecach, może uda Ci się załapać na to mistyczne i romantyczne doświadczenie.
✦ Informacja: Chociaż miejsce prosiło się o zdjęcia w basenie na powietrzu z widokiem na Alpy, to niestety pstryknęliśmy je tylko oczami. Na terenie obiektu spa prowadzi politykę zakazu zdjęć, pilnując by nie został upubliczniony wizerunek ludzi w strojach kąpielowych. To miejscówka na cyfrowy detoks i delektowanie się jednymi z najpiękniejszych gór na świecie.
Kąpiel w serwatce w Alp Chäserenholz
Szwajcaria to kraina sera, a jeśli Ty jesteś koneserem, możesz zajrzeć do gospody Alp Chäserenholz. Nie tylko spróbujesz tutaj szwajcarskiego fondue czy raclette, ale też wejdziesz do drewnianej beczki, żeby wykąpać się w… serwatce. Ma ona pozytywnie wpływać na nawilżenie i wygładzenie skóry. My akurat nie zakonserwowaliśmy się, może następnym razem, ale jeśli komuś z Was uda się, dajcie znać jak było! Taką mleczną kąpiel możesz zarezerwować pod nr +41 41 855 02 06.
Nocleg w okolicy Rigi – gdzie spać?
Jeśli Twoja wycieczka na Rigi zaczyna się z Lucerny, rekomendujemy te dwa hotele:
✺ Hotel Goldener Stern – w super lokalizacji na Starym Mieście, nowy i świeży, z bezkontaktowym, wygodnym check-inem.
✺ KoBi Apartments Falkenplatz – przyjemne, jasne i wygodne studio, również w atrakcyjnej lokalizacji na Starym Mieście.
Jeśli chcesz mieć centralny widok na Rigi, zatrzymaj się w malutkim Walchwil.
✺ Gasthaus Engel – nocleg w alpejskiej chacie! Nie spodziewaj się więc tu wind, a raczej lekko trzeszczącego drewna. Najtańsze pokoje są bardzo malutkie, a droższe już bardziej przestrzenne. Masz stąd doskonały widok na stożek Rigi oraz piękne jezioro Zugsee. Baa, w zasadzie prosto z hotelu możesz wskoczyć do jeziora – na kąpiel lub SUP-a.
Gersau to spokojna, sielankowa miejscowość z widokiem na Jezioro Czterech Kantonów, niedaleko Vitznau. Leżąc u podnóża masywu, nie daje najlepszych widoków na Rigi, za to na jezioro i inne szczyty już owszem!
✺ Camenzind – przyjemny, pięknie położony na wysokości hotelik z czynnym w lecie basenem, gwarantujący obłędną panoramę na okolicę.
✺ Gasthaus Tübli – gospoda z alpejską duszą w centrum Gersau, z niezłą restauracją, w zasięgu spaceru do Jeziora Czterech Kantonów.
Kolejnym sensownym i idyllicznym miejscem na nocleg jest Vitznau. Tu zaczyna bieg kolejka na górę Rigi, tu też masz widok na Jezioro Czterech Kantonów i szczyt Pilatus.
✺ See- und Seminarhotel FloraAlpina – hotel na super poziomie z oszałamiającymi widokami, sauną i basenem, położony tuż przy nabrzeżu Jeziora Czterech Kantonów, niedaleko Vitznau.
✺ Park Hotel Vitznau – hotel legenda! Swoje drzwi dla pierwszych zamożnych gości otworzył w 1903 roku. Był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie górą Rigi, które zdeterminowała budowa kolei zębatej. Do dziś zachował sznyt, łącząc przedwojenny design z nowoczesnością. W okolicy nie ma noclegu z lepszymi widokami niż Park Hotel. Przycupnął u podnóża Królowej Gór i brzegu jeziora Vierwaldstättersee, gwarantując niezapomniane widoki. Miejsce drogie, z doskonałą restauracją, salą koncertową, basenami i tarasami widokowymi.
Jeśli czujesz, że pomogliśmy Ci zaplanować wycieczkę na Rigi, będzie nam bardzo miło, jeśli dasz nam o tym znać. Możesz to zrobić, stawiając nam wirtualną kawę. To dla nas sygnał, że warto dzielić się darmową wiedzą i doping, żeby tworzyć kolejne przewodniki z podróży! Dziękujemy pięknie – Ania i Michał ❤
Podobają Ci się miejsca z naszych podróży? Obserwuj Podróże w Naturze w mediach społecznościowych, gdzie odkryjesz z nami jeszcze więcej wyjątkowych atrakcji. Jesteśmy w świecie non-stop, a z podróży uczyniliśmy nasz styl życia. Dzięki temu możesz liczyć na nieustanną dawkę inspiracji.
Ciekawe 🙂 , fotki boskie:))
Dziękujemy 🙂