Jak Szwajcaria, to gdzie?! Doskonale rozumiemy tę rozterkę, bo to bajeczny kraj, obfitujący w ciekawe atrakcje i piękne miejsca, więc wybór jest trudny. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Szwajcarii, chętnie podpowiemy Ci region znany jako Szwajcaria Centralna (Zentralschweiz). Tutaj skoncentrowane są największe atrakcje przyrodnicze, najpiękniejsze szlaki górskie i trasy samochodowe, a także najciekawsze zabytki Szwajcarii. W skład regionu wchodzą takie kantony jak Uri, Schwyz, Obwalden, Nidwalden, Lucerne i Zug, ale ściśle graniczą z Oberlandem Berneńskim i Zurychem. To tereny, które spokojnie można proklamować jako najpiękniejsze miejsca w Szwajcarii. Oznacza to, że wybierając ten obszar, możesz liczyć na naprawdę sprytny plan podróży, a Twoja wycieczka objazdowa po Szwajcarii będzie po brzegi wypełniona zachwytami!

Szwajcaria Centralna – zwiedzanie – przewodnik i trasa podróży

Zobacz, jak fajnie składa się podróż po tym regionie. Najpierw możesz zajrzeć do Zurychu i Lucerny, żeby poczuć klimat szwajcarskich miast. Łączą one najlepsze tradycje kulturalne i architektoniczne swoich sąsiadów: Niemiec, Austrii, Francji i Włoch. Na pewno zauważysz te wpływy, gdy będziesz spacerować klimatycznymi uliczkami lub odwiedzać restauracje. Następnie możesz wybrać się na górę Pilatus oraz na Rigi. Widoki z nich zapierają dech w piersi. Nie dość, że stanowią one idealne punkty widokowe na Jezioro Czterech Kantonów i szwajcarskie Alpy, to jeszcze możesz wsiąść w kolejki linowe i zębate, aby przeżyć przygodę na wysokości. Jeśli zamarzy Ci się pływanie w jeziorze lub SUP, możesz udać się do malutkiego Walchwil nad jezioro Zug. Wodząc dalej palcem po mapach Szwajcarii, widać, że jako następne miejsce warto obrać Engelberg z górą Titlis. Engelberg to miejsce kultowe ze względu na zawody narciarskie. Zaś góra Titlis skrywa lodowiec, do którego wnętrza możesz wejść, a także najwyżej wiszący most linowy w Europie.

Kolejne atrakcje takiej podróży po Szwajcarii to widokowe trasy samochodowe przez przełęcze Furkapass, Sustenpass i Grimselpass. Po drodze czeka Cię mnóstwo przystanków nad błękitnymi jeziorami i przy wodospadach. To, co warto zobaczyć jeszcze, będąc w tej okolicy, to Przełęcz Świętego Gotarda. Dobrą bazą wypadową do niej jest Andermatt. Tutaj też rozgałęziają się liczne szlaki trekkingowe. Następne piękne miejsce z naszej propozycji trasy zwiedzania stanowi Dolina Lauterbrunnen i szczyt Schilthorn. Stąd już będzie rzut beretem do Interlaken, skąd wygodnie jest eksplorować okolice jeziora Thunersee i Brienzersee. A jeśli jesteś fanem jezior tak jak my, polecamy udać się też nad jezioro Lungern, w którym kąpiel jest bardzo przyjemna! Obierając taki plan podróży, możesz zatoczyć pętelkę i skończyć w Lucernie lub Zurychu. Znając Szwajcarię, możemy powiedzieć, że taka trasa zwiedzania brzmi rewelacyjnie i pozwala zobaczyć „najpiękniejsze miejsca”. Generalnie, to taka Szwajcaria w pigułce.

Lucerna – Szwajcaria – najciekawsze atrakcje turystyczne

Lucerna została okrzyknięta jako najpiękniejsze miasto w Szwajcarii. W ogóle nas to nie dziwi, bo miasto otulają śliczne alpejskie szczyty, a także oblewają wody Jeziora Czterech Kantonów (Lake Lucerne). O jego urodzie świadczą także liczne zabytki. Drewniany most Kapellbrücke oraz Most Plewny na rzece Reuss to zdecydowanie najpopularniejsze atrakcje turystyczne. Na ich tle tworzą się poetyckie wręcz pocztówki, i to nie tylko z Lucerny, ale Szwajcarii w ogóle. Szwajcaria naturą stoi, ale jeśli zwiedzać jakieś większe miasto, to definitywnie niech będzie to Lucerna!

Tip: kliknij tutaj, żeby zobaczyć nasz szczegółowy przewodnik po Lucernie

Ile czasu trzeba na zwiedzanie Lucerny?: 1 dzień lub 2 dni

Zurych – Szwajcaria – największe atrakcje

Zurych (Zürich) to miasto często mylone ze stolicą Szwajcarii. A tak się składa, że stolicy jako takiej, przynajmniej de iure, Szwajcaria nie ma. Jednak de facto jest nią Berno, w którym mieści się większość instytucji państwowych i ambasad. Zurych zaś jest centrum finansowym, a także posiada najbardziej ruchliwe lotnisko. Jest to miasto dość podobne wizualnie do Lucerny, bo również leży nad jeziorem i przepływa przez niego rzeka, tworząc zgrabną promenadę i kanał. Ale są to już inne akweny niż te w Lucernie! Zurych bowiem leży nad Jeziorem Zuryskim oraz rzeką Limmat. A co warto zobaczyć w Zurychu? Przede wszystkim Altstadt, czyli Stare Miasto pełne brukowanych ulic oraz wiekowej architektury. Polecamy przejść się nabrzeżem wzdłuż rzeki Limmat, a także podziwiać panoramę na miasto ze wzgórza Lindenhof. W zwiedzanie Zurychu warto wpleść takie zabytki jak Sankt Peterkirche (kościół św. Piotra), Kirche Fraumünster czy katedra Grossmünster, w której nauczał reformator Zwingli.

Ile czasu trzeba na zwiedzanie Zurychu?: 1 dzień lub 2 dni

Góra Pilatus – największe atrakcje w Szwajcarii

Góra Pilatus stanowi charakterystyczną dominantę w krajobrazie Centralnej Szwajcarii. Widać ją z wielu miejsc, m.in. z pobliskiej Lucerny. Na sam szczyt można wjechać kolejką linową lub kolejką zębatą. Ale to nie byle jaka kolejka zębata, bo ta na Pilatus jest najbardziej stroma na świecie! Jej nachylenie wynosi aż 48%! Sama wysokość Pilatusa to z kolei 2137 m n.p.m. Tak że na szczycie można zaśpiewać Barkę! 😜 Ewentualnie na brzegu, u podnóża góry, bo Pilatus przegląda się w wodach Jeziora Czterech Kantonów. Jakby nawiązań okołoreligijnych było mało, to nazwa szczytu wzięła się od Poncjusza Piłata. Legenda głosi, że zwłoki Piłata, rzymskiego prefekta Judei, zostały wrzucone do niewielkiego jeziora na tej niegdyś dzikiej i niedostępnej górze. Przez wiele wieków uważano ją za nawiedzoną i zakazywano eskapad nad nią! Dziś oczywiście można to zrobić, i to całkiem łatwo. A warto, bo na szczycie czekają piękne widoki.

Ile czasu trzeba na górę Pilatus?: ½ dnia

Góra Rigi – Szwajcaria i jej atrakcje – przewodnik

Góra Rigi nazywana jest Królową Gór w Szwajcarii. Roztaczają się z niej malownicze panoramy na rozległe Alpy Szwajcarskie i okoliczne jeziora. Spojrzysz stąd na Jezioro Czterech Kantonów, Zugersee, Lauerzersee, Ägerisee, Sempachersee i wiele innych majaczących gdzieś dalej. Na zboczach Rigi mieszczą się przyjemne, nieduże baseny Mineralbad & Spa Rigi Kaltbad. Z zewnętrznego basenu rozciąga się zjawiskowy widok na alpejskie szczyty. Szczególnie wyjątkowo jest znaleźć się w nim w zimie, gdy woda przyjemnie rozgrzewa, a tylko rześkie powietrze i bielusieńkie góry przypominają o porze roku. Rigi jest szczególna, bo to na nią poprowadzono pierwszą górską kolej zębatą na naszym kontynencie. Współcześnie na szczycie czekają na nas i kolejki zębate z wagonikami, i te linowe z gondolami. Rigi to też super miejscówka na piesze wędrówki górskie!

Tip: kliknij tutaj, żeby zobaczyć przewodnik po górze Rigi

Ile czasu trzeba na górę Rigi?: ½ dnia lub nawet cały dzień (szczególnie w krótkie, zimowe dni)

Jezioro Zugsee – Szwajcaria – kąpiele w jeziorze

Szwajcaria jeziorami stoi! Jest ich ponad 1500, jedne większe, drugie mniejsze, są rozrzucone niczym diamenty po całym kraju. Jednym z bardziej malowniczych jezior jest jezioro Zug, leżące u stóp Rigi. Jeśli tylko zechcesz, możesz wybrać się tutaj na SUP-a lub orzeźwiającą kąpiel. Podpowiemy też, że piękne kadry na jezioro rozciągają się z malowniczej wioseczki Walchwil, w której mieliśmy przyjemność pomieszkać przez kilka miesięcy. Jeśli faktycznie chcesz dać tu nura do wody, dobrze jest się zorientować, gdzie możliwe jest zejście do jeziora. Ale tę pracę zrobiliśmy za Ciebie my, więc dzielimy się łatwym zejściem, przy którym możesz rozłożyć koc i zostawić rzeczy.

Tip: kliknij tutaj, żeby zobaczyć przewodnik po jeziorze Zug i Walchwil

Engelberg i szczyt Titlis – co zobaczyć w Szwajcarii

Miasteczko Engelberg słynie na cały świat ze swojej skoczni narciarskiej i rozgrywającego się tu Pucharu Świata w skokach. Ma ono prawdziwie alpejski klimat. Nie każdy jednak wie, że również masyw Titlis, górujący nad Engelbergiem obfituje w atrakcje. Jego najwyższe partie pokrywa wieczna zmarzlina. Dzięki temu wciąż, a raczej „jeszcze” możemy zobaczyć tam lodowiec na własne oczy. Ba, a nawet go dotknąć! Na szczycie czeka nas również najwyższy most wiszący w Europie oraz kilka wyjątkowych kolejek linowych. Warto wiedzieć, że jedna z kolejek na górę to pierwsza na świecie… obrotowa kolejka linowa! Podczas wjazdu delikatnie, wręcz niezauważalnie dla ciała kręci się, dając widok na wszystkie strony świata. Titlis to całoroczny winter wonderland, co oznacza, że na samym szczycie na śnieg możesz liczyć nawet latem. W zimie za to, wiadomo, jest go tu na potęgę, dlatego to doskonałe miejsce na wyjazd na narty.

Tip: kliknij tutaj, żeby zobaczyć szczegółowy przewodnik po Engelbergu i Titlis

Ile czasu trzeba na zwiedzanie Engelbergu i Titlis?: Na Titlis przeznacz zdecydowanie cały dzień. Na Engelberg, na szybki obchód wystarczy nawet 1h.

Przełęcze Furkapass, Sustenpass i Grimselpass – co robić w Szwajcarii

Jak podróż po Szwajcarii, to zdecydowanie warto zwiedzać ją samochodem. To kraj idealny na roadtrip. Pośród gór i przez przełęcze poprowadzone są serpentyny. Może się na nich nieźle zakręcić w głowie, także od tego całego piękna dookoła! Najsłynniejsze trasy widokowe to Furkapass, Sustenpass i Grimselpass. Ciągną się przez wiele kilometrów, wgrywając w pamięć przepiękne kadry, których nie da się zapomnieć. No, nie da się! Po dobrych kilku latach od pierwszej podróży do Szwajcarii wciąż pamiętamy wiele migawek i emocji. To, co warto robić podczas takiej widokowej jazdy, to zatrzymywać się przy jeziorach, wodospadach, a także ruszać na szlaki trekkingowe w góry. Zdecydowanie warto zagospodarować na to kilka dni, żeby nie tylko przejechać te drogi, ale również zobaczyć ich okolicę.

Na trasie przez przełęcze znajdą się takie atrakcje przyrodnicze jak jezioro Räterichsboden, Grimsel, Toten, Stein, Trift czy Gelmer. Można też się szykować na wejście na wiszący most Trift Brücke. Jeszcze do niedawna był to najdłuższy wiszący most w Alpach (170 m), dziś zdeklasowany przez most Charles’a Kuonena (494 m) na południu Szwajcarii przy Zermatt. Raczej też nie przegapisz pocztówkowego widoku hotelu na zakręcie. Możemy zdradzić Ci, że przy parkingu w jego okolicy rezydują świstaki. Nie są nawet takie nieśmiałe, do nas nawet podeszły! Sekretem jest zwabienie ich soczystym mleczem, które kochają zajadać.

Tip: kliknij tutaj, żeby zobaczyć szczegółowy przewodnik na trasy widokowe w Szwajcarii

Ile czasu trzeba na te trasy widokowe?: Im więcej, tym lepiej, bo z każdej rozchodzą się szlaki piesze. Minimum to 4 dni. Te drogi są zbyt piękne, by zobaczyć je tylko przelotem. Polecamy usiąść z mapami Maps.me i wybrać atrakcje, które chcesz wpleść w zwiedzanie, a następnie oszacować liczbę dni.

Przełęcz Świętego Gotarda – St. Gotthard Pass – Szwajcaria – co warto zobaczyć

Opisana wyżej trasa Furkapass (Furkastrasse), płynnie przechodzi w St. Gotthardpass, czyli drogę przez Przełęcz św. Gotarda. To również ciekawe miejsce do przejechania, choć za każdym razem mamy wrażenie, że szybko je mijamy. Wszystko przez mosty i zbudowane tutaj tunele. W przeszłości była to jedna z najtrudniejszych przełęczy do pokonania w ogóle w Europie. Przystosowanie jej do ruchu umożliwiło bardziej dynamiczny handel z Włoch na północ Europy. Na trasie przez przełęcz św. Gotarda, nad wąwozem Schöllenen znajduje się jeszcze spektakularny, kamienny most Teufelsbrücke (Diabelski Most). Jest on jednym z bardziej emblematycznych kadrów ze Szwajcarii. Jadąc samochodem, dość łatwo umyka. Dlatego polecamy przystanek w Andermatt, z którego można wybrać się, żeby zobaczyć most z bliska. Ale nie tylko!

Z Andermatt bowiem możesz udać się na Szlak Czterech Źródeł, popularny szlak górski wzdłuż źródeł czterech najważniejszych rzek w Szwajcarii. Podczas wędrówki spotykać będziesz również lodowce i jeziora. Zdecydowanie można nazwać ją prawdziwą alpejską przygodą! Oprócz tego w okolicy miasteczka jest kilka zacnych via ferrat, jeśli tak jak my lubisz trochę więcej adrenaliny. Z kolei na relaks polecamy przejażdżkę panoramicznym pociągiem, który dostarczy widoków na alpejskie łąki i krajobrazy.

Tip: kliknij tutaj, żeby zobaczyć szczegółowy przewodnik po okolicy Przełęczy św. Gotarda (Andermatt, pociągi, szlaki)

Ile czasu trzeba na Przełęcz św. Gotarda?: Jeśli tylko widok mostu, to krótki postój. Jeśli również szlaki i pociąg, to 3-5 dni.

Dolina Lauterbrunnen i góra Schilthorn – najpiękniejsze miejsca w Szwajcarii

Jak zwiedzać Szwajcarię porządnie, to Twoja lista miejsc do zobaczenia musi obejmować Dolinę Lauterbrunnen! Lauterbrunnental, czyli Dolina Lauterbrunnen określana jest często jako najpiękniejsza dolina w Europie. Musimy przyznać, że tytuł ten śmiało może należeć właśnie do niej! Jej czar dosłownie określa już sama nazwa, bo Lauter Brunnen oznacza głośne fontanny. Tak w istocie jest, bo można w niej doliczyć się aż 72 wodospadów! Wyobraź więc sobie ten kojący dźwięk natury, który towarzyszy spacerowi. W lecie powala również soczystość traw i ukwiecone łąki.

Dolina Lauterbrunnen pięknie prezentuje się też z wysokości. Tak się składa, że możesz wybrać się na pobliskie szlaki Mürren lub aż na sam szczyt Schilthorn, który wznosi się nad doliną. Ciekawą opcją i atrakcją samą w sobie są też kolejki linowe na Schilthorn. Pozwalają oszczędzić czas na wejście, żeby mieć go więcej na górze. A jest tam, co robić, bo mamy Muzeum Jamesa Bonda, jako że kręcono tu niektóre sceny, a także przeszklone mosty Thrill Walk.

Tip: kliknij tutaj, żeby zobaczyć szczegółowy przewodnik po Dolinie Lauterbrunnen i Schilthorn

Ile czasu trzeba na Lauterbrunnen i Schilthorn?: 1 dzień

Interlaken – jezioro Thuner i Brienzer – Szwajcaria – zwiedzanie

Miasteczka Interlaken oraz Bönigen są urzekająco położone między dwoma jeziorami: Thunersee i Brienzersee. Zdecydowanie warto je zobaczyć, a jeśli masz taką możliwość, to nawet kilka razy, w różnych odsłonach. Wyglądają one inaczej wieczorem, inaczej za dnia, inaczej gdy świeci słońce lub gdy unoszą się mgły. Thunersee wydaje się nieco spokojniejsze, zaś Brienzersee zlokalizowane jest przy trochę bardziej ruchliwych turystycznie miejscowościach. Ale nie ujmuje mu to uroku! Wszystko ma tu klimat uroczych alpejskich kurorcików. Polecamy spacery ścieżkami wzdłuż jezior, posiedzenie na pomostach, a także objechanie jezior autem dookoła. Dzięki temu można złapać różne punkty widokowe i zróżnicowane kadry. Warto też zahaczyć o wioseczkę Brienz, gdzie sporo domków pozostaje wciąż drewnianych i tradycyjnych.

Inne atrakcje w okolicy Interlaken to wodospad Giessbach (Giessbachfälle), który kaskadami spływa w dół prosto do jeziora Brienzersee. Drugim interesującym wodospadem w pobliżu jest Oltschibachfall. Fanów punktów widokowych może zainteresować Harder Kulm. Pełno tu też szlaków trekkingowych, na które nie starczy jednego urlopu! Spośród tych bardziej malowniczych można wybrać szlaki przy Axalphorn, Reeti, Spitz, First. Ogólnie warto zwrócić uwagę na szlaki między Interlaken – Lauterbrunnen – Grindelwald. To plastyczne krajobrazy, które zawsze zostawiają pewien niedosyt. Ale nie dlatego, że czegoś zabrakło, tylko dlatego, że chciałoby się tu pobyć dłużej. Bądź na to gotowy_a, bo Szwajcaria robi ludziom takie rzeczy!

Jezioro Lungernsee – najpiękniejsze jeziora – Szwajcaria

Przy odpowiednim świetle jezioro Lungern przybiera oszałamiająco szmaragdowy kolor. To piękna przypadłość alpejskich jezior, że bardzo często, choć zwykle letnią porą, można obserwować ich wyjątkowe barwy. Tak samo jest z Lungernsee, które mieni się raz na ciemny błękit, raz na szmaragdowo. Nasze dwa ulubione miejsca na kontemplację nad tym jeziorem to Inseli Lungern oraz Photopoint, znajdziecie je na Google Maps. Szalenie polecamy dać tu przy okazji nura do wody. Nawet latem temperatura wody pozostaje alpejska, ale jest to uczucie uwalniające i wręcz atawistyczne. Szwajcaria idealnie nadaje się do jednoczenia z naturą! To, co jest spoko, to że jezioro Lungernsee nie jest w najwyższych górach, dzięki czemu i tak jest jednym z cieplejszych.

Zainspirowani do podróży po Szwajcarii?

Mamy nadzieję, że udało nam się Ciebie nieco zainspirować i przybliżyć to, co warto zobaczyć w Szwajcarii. Atrakcje turystyczne w tym kraju nigdy się nie kończą! Jesteśmy pewni, że można tu spędzić całe życie, a i tak mieć liczne miejsca do zwiedzania nadal przed sobą. W końcu większość z nich to atrakcje przyrodnicze, a natura – nie muzea, jest niemal bezkresna i niepoliczalna. Być może punkt, w którym akurat staniesz w górach, przy potoku lub nad jeziorem w ogóle nie jest oznaczony na mapach, a dla Ciebie będzie to najpiękniejsze miejsce podczas całej podróży. Mało tego, ta sama miejscówka w naturze może być ogrywana kilka razy i się nie znudzi. Bo inna pogoda, bo inna pora roku i szata roślinna. Gorąco zachęcamy do tego, żeby w Szwajcarii postawić na dzikie przygody i wyprawy w naturę. Muzea i zabytki < Natura.

Trasa zwiedzania, którą zaproponowaliśmy w naszym blogowym przewodniku po Szwajcarii to super pomysł na podróż. Nie ma w niej miejsca na kompromisy! Opracowaliśmy ją tak, żeby Twój urlop był magiczny, dał poczucie wolności i jedności z Naturą. Nawet, jeśli to nie będzie Twój pierwszy raz ze Szwajcarią! A jeśli chcesz więcej smaczków i perełek lub potrzebujesz profesjonalistów do uporządkowania Twojej koncepcji, napisz do nas w sprawie planu zwiedzania.


Twój spersonalizowany plan podróży

Nadal zastanawiasz się, jak ugryźć podróż po Szwajcarii? Niesamowitych miejsc jest aż tak wiele, że nie wiesz, jak sensownie je połączyć, żeby przypadkiem nie przegapić tych najlepszych? Albo jak zwiedzać, żeby nie przepłacić na biletach na kolejki górskie? I gdzie wynająć samochód, żeby ceny były jak w Unii Europejskiej, a nie jak te szwajcarskie? Podróżowaliśmy tu i mieszkaliśmy, więc znamy odpowiedzi i z przyjemnością stworzymy dla Ciebie plan podróży. Nie szukaj już więcej informacji i planowanie zostaw nam. Brzmi dobrze? Napisz na hej@podrozewnaturze.pl i przejdziemy do działania, tak żeby Twoja podróż po Szwajcarii była wyjątkową przygodą!


Podobają Ci się nasze darmowe treści? Jeśli czujesz, że dzięki nim Twoja wycieczka po Szwajcarii będzie bogatsza, zawsze możesz dać nam o tym znać, stawiając wirtualną kawę. Dzięki temu wiemy, że to, co robimy, ma sens, a ktoś dopinguje nas i wspiera rozwój bloga. Życzymy Ci super podróży przez Szwajcarię! Ania i Michał
Postaw mi kawę na buycoffee.to


Podobają Ci się miejsca z naszych podróży? Obserwuj Podróże w Naturze w mediach społecznościowych, gdzie odkryjesz z nami jeszcze więcej wyjątkowych atrakcji. Jesteśmy w świecie non-stop, a z podróży uczyniliśmy nasz styl życia. Dzięki temu możesz liczyć na nieustanną dawkę inspiracji.

Szwajcaria

1 Komentarz do “Przewodnik – Szwajcaria Centralna. Zwiedzanie, atrakcje – co warto zobaczyć?”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *