Modica – Sycylia szlakiem czekolady

Sycylia słynie ze swoich słodkich specjałów, dość odmiennych od tych występujących w kontynentalnych Włoszech. Na smakoszy czekolady czekają unikalne receptury z miasta Modica!

Modica znalazła się w TOP 5 naszego rankingu najciekawszych miejsc na Sycylii. To było zupełne zaskoczenie. Spieszymy z wyjaśnieniem dlaczego! Na temat miasta nie ma licznych peanów w przewodnikach turystycznych. Wspomina się, że słynie ono z produkcji niebanalnej czekolady, ale żeby coś więcej to niekoniecznie. Dla nas to najpiękniejsze miasteczko spośród sycylijskiej barokowej trójcy, czyli Noto, Ragusy Ibli i Modiki właśnie.

Sycylia Modica

 

Modica – piękna architektura baroku

Po opłakanym w skutki trzęsieniu ziemi pod koniec XVII wieku miasta zlecono odbudować kilku budowniczym, dlatego w tym południowo-wschodnim regionie Sycylii znajdziemy liczne skupiska podobnych, ale olśniewających perełek baroku. Nie jesteśmy architektami, nie jesteśmy designerami, jednak spośród poprzednich epok to właśnie barokowa finezja i fikuśność nas pociąga. Warto odwiedzić któreś z tych miasteczek. I chociaż to Noto markuje tę barokową trójcę, to nam większa, osadzona wśród skał wąwozu Modica bardziej przypadła do gustu.

Sycylia Modica

 

Modica – dlaczego czekolada tutaj jest taka wyjątkowa?

Jej receptura wywodzi się od mistrzów i wynalazców czekolady – Azteków. Chociaż prowodyrzy wielkich wypraw geograficznych zniszczyli większość dorobku Azteków, Inków i Majów to przynajmniej została po nich receptura produkcji czekolady.  Hiszpanie sprowadzili ją do Europy w szesnastym stuleciu, a Modica podchwyciła jej produkcję 300 lat później. Czym ta czekolada różni się od „naszych”? Przede wszystkim nie zawiera mleka! Zmienia to jej teksturę, intensyfikuje smak, a dodatkowo, aby ziarno zachowało wszelkie właściwości smakowe i odżywcze, wytwarza się ją w stosunkowo niskiej temperaturze. Skutkiem ubocznym tej dbałości są nierozpuszczone ziarenka cukru, które nadają tabliczce ciekawej, lekko chrupiącej w ustach faktury.

My degustowaliśmy czekoladę (i oczywiście kupiliśmy, bo świetnie nadaje się na upominek!) w najstarszej w mieście wytwórni – Antica Dolceria Bonajuto, która od 1880 roku dochowuje wierności unikatowej recepturze i jej historii. W staroświeckim lokalu na ladzie rozstawione są talerzyki z kawałkami czekolady do spróbowania, co pozwala wybrać swoją ulubioną zamiast kupować w ciemno. Można się rozsmakować, bo intensywny smak czekolady pozbawionej mleka sprawia, że jesteśmy syci już po kilku słodko-gorzkich kawałkach. Wiem, co mówię, na ogół zjadam całą wielką tabliczkę czekolady na raz!

Modica czekolada

 

Wachlarz smaków jest szeroki: klasyczne to waniliowa i cynamonowa, ale są również czekolady z solą, skórką pomarańczy, chili, gałką muszkatołową, białym pieprzem, czy kryjąca się pod nazwą „1880” z pozostawionymi kawałkami ziaren kakaowca. Wymieniać można długo, degustować też. Koszt niewielkiej tabliczki to 2,80 – 3,20 €. To doskonały pomysł na to, co warto przywieźć z Sycylii do domu!

 

Modica czekolada fabryka
Modica czekolada

 

 

Sycylia czekolada co przywieźć

 

Modica – inne atrakcje, bo nie samą czekoladą człowiek żyje

Sam fakt, że Modica została zbudowana nie na szczycie wzgórza, a w wąwozie powoduje, że jest ona warta uwagi. Stare miasto to cała osobna dzielnica, oddalona nieco od współczesnej Modiki, co sprawia, że jest to miejsce dużo przyjaźniejsze dla turystów, ale i lokalsów, którzy chętnie ciągną tu, aby spędzić wieczór z przyjaciółmi.

Modica atrakcje
Modica stare miasto

 

 

 

 

 

Zwiedzanie Starego Miasta warto zacząć od głównej ulicy – Corso Umberto I – przy której znajduje się Duomo di San Pietro, ciesząc oko swoim barokowym kunsztem i dając pojęcie na temat stylu całej dzielnicy. Po drugiej stronie ulicy mieści się obowiązkowy punkt, czyli Antica Dolceria Bonajuto, w której kosztowaliśmy czekolady.

 

Modica katedra
Atrakcje Modica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze wspanialej prezentuje się druga (!) katedra w tym mieście – Duomo di San Giorgio. Już sama barokowa fasada swoim wyglądem rekompensuje pokaźną liczbę schodów, które trzeba przemierzyć, żeby się do niej dostać. Przystając na jednym z kwiecistych tarasów przy schodach do katedry, warto zwrócić uwagę na widok na miasto, który można podziwiać bez końca, a przynajmniej do zachodu słońca, kiedy to oświetlona na pomarańczowo Modica prezentuje się najlepiej.

 

Modica co zobaczyć
Modica co zwiedzić

 

katedra Modica
Modica Sycylia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spędźcie trochę czasu w jednym z punktów widokowych podziwiając domy stłoczone na zboczach wąwozu!

Modica czekolada
Modica architektura baroku

 

 

 

 


Cały urok miasta Modica kryje się w jego tarasach, długich schodach i okiennicach okalanych bluszczem. Dlatego najlepszą receptą na zgłębienie tajemnic Modiki jest spacer przypadkowymi uliczkami.

Jeśli szukasz inspiracji na podróż po Sycylii, to w tym miejscu znajdziesz więcej tekstów i zdjęć. Śmiało buszuj na blogu, a potem ruszaj w trasę! Do zobaczenia w drodze i – mamy nadzieję – na naszych social mediach.

Miejska Dżungla Włochy

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *