Kijów, metro – bilety

Bilety do metra w Kijowie to prosta sprawa! Jeszcze do niedawna za bilety służyły niebieskie żetony – klasyk, który intrygował wielu turystów! Obecnie żetonów już nie ma, a najwygodniejszą opcją jest płatność kartą tuż na bramce. Wystarczy, że zbliżysz kartę do terminala i w dwie sekundy jesteś już w metrze „na legalu”. Wszystko szybciej i wygodniej niż w metrze w Warszawie! Cena biletu do metra w Kijowie wynosi 8 UAH (ok. 1,14 zł). Nawet używając polskiej karty bankowej, przelicznik jest bardzo korzystny i nie ma co wymieniać pieniędzy w kantorze w tym celu.

Jeśli jednak nie chcesz korzystać z karty, to bilet kupisz po wejściu do budynku metra, jeszcze przed bramkami w kasach. Musisz powiedzieć kasjerkom, ile chcesz biletów i tyle Ci ich wydadzą. Za bilety służą wydrukowane niczym paragony kody QR, które skanujesz na bramce.

Dobra wiadomość, po przejściu bramki jesteś w metrze legalnie i nie spotkasz „kanara”. Ich w metrze w Kijowie po prostu nie ma. Także jeśli zgubisz bilet z kodem QR w trakcie przejazdu, nic się nie stanie, bo do wyjścia z metra będzie już zbędny.

Jeśli interesuje Cię metro w Kijowie i chcesz zobaczyć filmik, jak wygląda płatność kartą na wejściu, przejrzyj nasze Stories z Kijowa. Pośród rekomendacji miejsc, przewijają się tam też nagrania i zdjęcia z metra.

Plan metra w Kijowie – mapa

Metro w Kijowie to trzy linie: czerwona, niebieska i zielona, które łącznie liczą 52 czynnych stacji. Planowana jest budowa czwartej linii, w ramach której ma powstać stacja przy lotnisku. Na razie metro nie dojeżdża do lotniska! Pamiętajcie też, że stacja Boryspilska wcale nie mieści się przy lotnisku Boryspol! Od lotniska dzieli ją około 16 km. A teraz słowo o tym, jak przesiadać się w metrze w Kijowie. Bo to właśnie przesiadki są czymś, co turystom sprawia najwięcej kłopotów.

Kijów, metro – stacje przesiadkowe

Podczas Twojego zwiedzania Kijowa najważniejsze dla Ciebie będą: stacja metra najbliższa hotelowi, w którym się zatrzymasz oraz stacje przesiadkowe, aby zmienić linię. Przesiadki robi się na stacjach łączących (te, które stykają się na mapie poniżej). Raczej będziesz mieć z nimi do czynienia, bo najwięcej atrakcji jest zlokalizowanych właśnie w okolicy stacji przesiadkowych.

Żeby przejść na inną linię, nie wychodź na powierzchnię – robi się to bez wychodzenia na zewnątrz! To, co musisz zrobić, to znajdując się w korytarzu między peronami, pójść schodkami w górę nad jednym z peronów. Dopiero potem będą krótkie schody ruchome w dół już na docelową stację przesiadkową.

Zatem: po wyjściu z wagonu nie skręcasz w lewo lub prawo na schody ruchome jadące do góry (one prowadzą do wyjścia na miasto, na zewnątrz), tylko idziesz prosto – na wspomniane schodki, a potem na krótkie schody ruchome w dół. Część znaków jest też po angielsku, one również Cię naprowadzią Nawet jeśli teraz ta instrukcja brzmi skomplikowanie, na miejscu powinna zadziałać. Warto zrobić sobie screena tego akapitu, może Ci się przydać 🙂 Mamy nadzieję, że pomogliśmy!

  • Aby zmienić linię czerwoną na zieloną: ze stacji Teatralna przejdź na Zoloti Vorota.
  • Aby zmienić linię niebieską na zieloną: ze stacji Ploscha Lva Tolstoho przejdź na Palats Sportu.
  • Aby zmienić linię zieloną na czerwoną: ze stacji Zoloti Vorota przejdź na Teatralna.
  • Aby zmienić linię niebieską na czerwoną: ze stacji Maidan Nezalezhnosti przejdź na Kchreshchatyk.
  • Aby zmienić linię zieloną na niebieską: ze stacji Palats Sportu przejdź na Ploscha Lva Tolstoho.
  • Aby zmienić linię czerwoną na niebieską: ze stacji Kchreshchatyk przejdź na Maidan Nezalezhnosti.
LiniaStacje przesiadkowe
ZielonaCzerwonaZoloti Vorota – Teatralna
ZielonaNiebieskaPalats Sportu – Ploscha Lwa Tolstoho
NiebieskaCzerwonaMaidan Nezalezhnosti – Khreschchatyk

Kijów – najpiękniejsze i najciekawsze stacje kijowskiego metro

Plan budowy metra w Kijowie powstał już w 1884 roku! Jednak wojenne zawieruchy sprawiły, że pierwsze stacje otworzono dopiero w 1960 roku, już po wojnie, zaraz po metrze w Moskwie oraz Petersburgu. W radzieckich czasach, za zimnej wojny, wiele stacji budowano z funkcją schronu przeciwatomowego. Dodając do tego wysokość skarpy Dniepru, którą trzeba było przekopać, osiągnięto rekordowe głębokości.

Jeśli ciekawi Cię socrealistyczna architektura, zobacz naszą propozycję spaceru po Kijowie szlakiem radzieckich budynków, pomników i stacji metra.

Arsenalna – najgłębsza stacja metra na świecie jest w Kijowie

Stacja Arsenalna ma aż 105 m głębokości, co czyni ją najgłębszą stacją metra na świecie. Dokładnie policzyliśmy i od wejścia do budynku metra aż do peronu minęło 5 min 20 sek! Często więc zjazd na perony trwa dłużej niż przejazd metrem z jednej stacji do następnej.

Zoloti Vorota – najładniejsza stacja

Stacja Złota Brama uznawana jest za najładniejszą stację kijowskiego metro, często też pojawia się w międzynarodowych rankingach. Zdobią ją piękne mozaiki prawosławnych świętych oraz kijowskich zabytków. Charakterystyczne są też potężne żyrandole i doskonała symetria kolumn. Nasz ulubiony Wes Anderson miałby tu doskonały plan filmowy!

kijów metro w kijowie stacje

Stacja Dnipro – świadectwo socrealistycznego ducha

Sporo stacji metra w Kijowie jest naziemnych, a wszystko ze względu na szeroki Dniepr. Takie rozwiązanie było łatwiejsze technologicznie i zdecydowanie tańsze. Przykładem naziemnych stacji jest Dnipro na czerwonej linii. Naszą uwagę zawsze zwraca przez to, że jest do cna radziecka! Na jednym peronie góruje pomnik kobiety, nazywanej Mir (czyli Pokój) i nad którą unoszą się gołębie, a na drugim pan zwany jako Trud (czyli Praca).

Stacja Osokorky – stacja z muralami

Tutaj można zobaczyć kilka murali stworzonych przez międzynarodowych i ukraińskich artystów. Zdecydowanie zwraca uwagę, jeśli jedziemy zieloną linią już na lewym brzegu metra.

A jeśli murale i street art to Twoje klimaty, zobacz również naszą listę murali w Kijowie.

Metro w Kijowie – godziny otwarcia

Metro w Kijowie działa od ok. 5.45 do 24.00. Pociągi metra jeżdżą co 2-5 minut, zależnie od stacji i pory dnia.

Jeśli czeka Cię podróż do Kijowa, na pewno przyda Ci się więcej informacji o Kijowie i Ukrainie. Koniecznie zajrzyj do zakładki Ukraina na naszym blogu.

Miejska Dżungla Ukraina

2 Komentarze w “Metro w Kijowie – mapa, ceny. Najpiękniejsze stacje i najgłębsza Arsenalna.”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *