W 2020 r. w Polsce urodziło się najmniej dzieci od czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Nieuchronną konsekwencją spadającej liczby dzieci jest postępujące starzenie się społeczeństwa. Ten proces niesie za sobą szereg skutków związanych z wieloma aspektami życia, m.in. z gospodarką, systemem emerytalnym, wydatkami na ochronę zdrowia, ale także oczekiwaniami społecznymi i stylem życia Polaków.
Przyjmuje się, że młode społeczeństwa zorientowane są bardziej na rozwój, innowację, przedsiębiorczość, a starsze wolniej przyjmują nowe trendy i są bardziej zachowawcze. Gdzie w takim razie szukać na świecie młodzieńczej energii, a w których krajach dominuje spokój seniorów? Ile lat ma przeciętny mieszkaniec Polski i jak wypada na tle innych krajów?
Lista najstarszych i najmłodszych społeczeństw na świecie
Nr. 1 na świecie – Monako
Najstarsze społeczeństwo zamieszkuje Monako. Przeciętny mieszkaniec ma obecnie aż 55,4 lat. Być może młodsi nie uzbierali jeszcze odpowiedniej kwoty, żeby się tam przeprowadzić?
Nr 2 na świecie – Japonia
Mieszkańcy Japonii słyną z długowieczności, a ich społeczeństwo z roku na rok jest starsze. Przeciętny mieszkaniec ma obecnie 48,6 lat. Czy to dlatego gospodarka Japonii ma już najlepsze czasy za sobą?
Nr 3 na świecie – Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi mają przeciętnie 47,8 lat. Wynik ten byłby jeszcze wyższy, gdyby nie imigracja osób w wieku produkcyjnym.
Nr 4 na świecie – Włochy
Włochy to kolejne dojrzałe społeczeństwo Europy. Przeciętny Włoch ma aż 46,5 roku. Z drugiej strony, kto nie chciałby spędzić emerytury we Włoszech?
Nr 5 na świecie – Grecja
Dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale to właśnie Grecy są czwartym najstarszym społeczeństwem w Europie. Przeciętny Grek ma 45,3 lat i jego myśli coraz częściej krążą wokół emerytury na jakiejś wyspie Morza Egejskiego.
Nr 6 na świecie – Słowenia
Słowenia to jedyny kraj byłej Jugosławii, w którym średni wiek jest wyższy niż europejska średnia. Obecnie statystyczny Słoweniec ma 44,9 lat.
Nr 7 na świecie – Portugalia
Portugalia to kolejny kraj seniorów. Przeciętny mieszkaniec kraju wina Porto ma 44,6 lat. Na pewno nie bez wpływu na ten stan rzeczy ma emigracja zarobkowa młodych Portugalczyków do innych europejskich krajów.
Nr 12 na świecie – Hiszpania
Przeskakujemy do słonecznej Hiszpanii, gdzie mieszkaniec kraju tapas i architektury Gaudiego ma przeciętnie 43,9 lat.
Nr 24 na świecie – Szwajcaria
Szwajcaria, która jest zamożnym krajem zachodniej Europy ma niższą medianę wieku niż jej sąsiedzi. Czyżby znowu migracja zarobkowa i marzenia młodych o pensji we frankach? Mieszkaniec Szwajcarii ma średnio 42,7 lat.
Nr 30 na świecie – Polska
Pomimo starzejącej się populacji, Polacy okazują się być wciąż młodsi od sąsiadów z Europy Zachodniej. Obecnie statystyczny Polak ma 41,9 lat.
Nr 33 na świecie – Francja
Dla niektórych to może być zaskoczenie, ale statystyczny mieszkaniec Francji jest młodszy od mieszkańca Polski i ma 41,7 lat.
Nr 35 na świecie – Ukraina
Ze średnią 41,2 lata w rankingu plasuje się Ukraina. Ciekawe czy migracja młodych obywateli Ukrainy do Polski zatrze różnicę średniego wieku między naszymi krajami?
Nr 38 na świecie – Wielka Brytania
Mimo średniej wieku 40,6 lat mieszkańcy wysp, to jedno z najmłodszych społeczeństw Europy. Czy i tym razem sekretem dobrego wyniku jest atrakcyjność dla imigracji zarobkowej?
Nr 45 na świecie – Tajlandia
Przeskakujemy do Azji i od razu średni wiek społeczeństwa spada. Statystyczny mieszkaniec Tajlandii ma równo 39 lat.
Nr 48 na świecie – Chiny
Wszyscy słyszeli o polityce jednego dziecka, która była realizowana w Państwie Środka w celu ograniczenia dzietności. Pomimo tego przeciętny wiek mieszkańca Chin jest wyraźnie niższy niż Europejczyków i wynosi 38,4 lat.
Nr 70 na świecie – Katar
Statystyczny mieszkaniec gospodarza kolejnego piłkarskiego mundialu ma 33,7 lat.
Nr 88 na świecie – Izrael
Izrael to jedno z najmłodszych społeczeństw kulturowego Zachodu. Przeciętny mieszkaniec ma 30,4 lat.
Nr 103 na świecie – Maroko
Płynnie zmierzamy do Afryki i od razu czujemy powiew młodości. Mieszkaniec Maroko ma średnio 29,1 lat.
Nr 129 na świecie – Honduras
Okazuje się, że i Ameryka Środkowa może się poszczycić młodym społeczeństwem. Mieszkańcy Hondurasu mają średnio 24,4 lat.
Nr 144 na świecie – Pakistan
To najmłodsze ze społeczeństw poza kontynentem afrykańskim. Mieszkaniec Pakistanu ma średnio 22 lata.
Nr 193 na świecie – Niger
Niger posiada najmłodsze społeczeństwo na świecie. Przeciętny mieszkaniec ma jedynie 14,5 lat.
Ludność Ziemi się starzeje. W 1950 przeciętny człowiek miał 23,6 lat, a obecnie jest to 30,9 lat. Europa jak nigdy wcześniej okazuje się być „starym kontynentem” ze średnią wieku 42,5 lat. Z kolei Afryka dopiero wchodzi w pełnoletniość ze średnią 19,7 lat.
Źródło danych: CIA World Factbook
Zapraszamy Cię na naszego bloga na inne, typowo podróżnicze teksty, a także na social media. Rozgość się tu! 🙂