Rio Celeste – najbardziej niebieska rzeka świata. Skąd ten kolor wody?! ?

Błękit rzeki Rio Celeste to prawdziwe zjawisko. Kolor wody jest tak bardzo charakterystyczny, że tęgie głowy świata, naukowcy, zastanawiali się, skąd ten turkus się bierze. Sądzono, że może chodzić o jej skład chemiczny. Ale nie, błękit wody wynika z kamieni w korycie rzeki, które są pokryte glinokrzemianem. Odbija on światło słoneczne w specyficzny sposób, stąd tak nasze oko widzi rzekę. Brawa dla kamieni i glinokrzemianu.

Może widzieliście wcześniej zdjęcia z Rio Celeste w artykułach National Geographic. Pamiętam, że mnie oczarowały. Dlatego jak kupiliśmy bilety do Kostaryki i olśniło mnie, że błękitna rzeka jest właśnie w tym kraju, to oczywiście podskoczyłam z podekscytowania 🙂 Od razu dopisaliśmy ją na naszą listę miejsc do zobaczenia w Kostaryce!


kostaryka rio celeste

Rio Celeste mieści się w Parku Narodowym Wulkanu Tenorio

Jeśli zakochaliście się w wizji zobaczenia Rio Celeste, jedźcie to Parku Narodowego Wulkanu Tenorio. Wstępując do niego, będziecie mogli ujrzeć tę rzekę i wodospad z błękitną laguną.

Park Tenorio to jedna z piękniejszych dżungli w Kostaryce. Zachwyciła nas bardziej niż słynne Monteverde. Także nie tylko sama Rio Celeste może być powodem przyjazdu tu, ale również i las deszczowy. Rozpływaliśmy się nad napotkanymi liśćmi, ich kształtem, sposobem zwijania się, kolorem i ułożeniem nerwów liściowych. Kostaryka to taki kraj, gdzie czujesz ogromny szacunek do natury i wzruszasz się nad nią.

rio celeste kostaryka
Park Tenorio – bilety wstępu i godziny otwarcia

Park Narodowy Wulkanu Tenorio podobnie jak kilka innych parków Kostaryki zdecydował się na dzienne limity wstępu na teren i szlaki parku. Ma to sprawić, by park nie był zadeptany, zaś jego pracownicy mogli kontrolować czy przypadkiem ludzie w parku nie szkodzą faunie lub florze. (Więcej o działaniach Kostaryki na rzecz ochrony natury posłuchasz w naszym wystąpieniu podczas Outriders Festival Live). Do Tenorio dziennie wpuszcza się 1000 osób, warto więc być wcześniej. Jeśli akurat pada deszcz to spokojnie w limicie się zmieścisz. W dobrą pogodę – spiesz się. Biletu nie da się kupić online, chyba że wybierasz się do Parku Tenorio z agencją organizującą wycieczki.

– Cena biletu do parku Tenorio: 12 $ (możliwa płatność kartą)

– Cena za parking: 2000 colones (spokojnie dojedziesz tu nawet bez samochodu 4×4)

⏰ Godziny otwarcia parku Tenorio: 8-16 (ale najpóźniej na teren parku możesz wejść do 14)

Polecamy Ci zarezerwować minimum pół dnia na wizytę i wejście na możliwie najwięcej szlaków. Przy dobrej pogodzie na eksplorację poświęć cały dzień!

park tenorio cena

Szlaki w Parku Tenorio

Układ parku nie jest skomplikowany, a jego terytorium nie należy do najbardziej rozległych. Dla tych, którzy zawczasu lubią wiedzieć, co na nich na jakim szlaku czeka, podajemy szczegóły:

? Catarata Celeste: 30-metrowy wodospad, który z impetem wpada do naturalnie tworzącego się basenu z turkusową wodą. Dojdziesz do niego schodząc po długich schodach. Zobaczysz je ze szlaku głównego, doprowadzą Cię do punktu widokowego, gdzie tłoczy się najwięcej osób w tym parku.
? Laguna Azul: mała laguna o intensywnym niebieskim kolorze. Widoczna ze szlaku.
? Los Borbollones: miejsce w rzece, w którym bombelkują gorące gazy wulkaniczne.
? El Teñidero: punkt, w którym spotykają się dwie rzeki, tworząc Rio Celeste, bardzo błękitna woda. To także koniec szlaku.


Uwaga! Przy deszczowej pogodzie rzeka może nie być niebieska

Przerobiliśmy to… Ulewa nie zraziła nas przed przyjazdem do parku Tenorio, bo przecież czekał nas błękit wody. Czy deszcz, czy słońce chcieliśmy zobaczyć Rio Celeste. Na wejściu do parku jego pracownicy poinformowali nas, że ze względu na długotrwały w okolicy deszcz rzeka nie jest, niestety, niebieska. Także są bardzo fair i informują o sytuacji turystów, których skusiła sławna barwa Celeste. Nie spodziewaliśmy się, że woda nie zawsze jest niebieska, sądziliśmy, że niezależnie od pogody dane będzie nam ujrzeć ją w pełnej krasie.

Sprawa wygląda tak, że wzburzona woda nie odbija światła w swój charakterystyczny sposób i staje się zwyczajną, mętno-błotnistą cieczą. Dlatego by dojrzeć słynny kolor, nurt musi się nieco uspokoić a deszcz nie padać przez najlepiej kilkanaście godzin.

Byliśmy dość zawiedzeni i jak sępy krążyliśmy dłuższy czas przed wejściem, rozmyślając: iść czy nie iść. Mimo że na horyzoncie nic nie zwiastowało przejaśnień, weszliśmy. I to było jak wejście do tajemniczego ogrodu. Deszcz podkręcił kolory dżungli, wydobył jej świeże zapachy, a zieleń aż błyszczała dzięki porządnemu prysznicowi z nieba. Dżunglę parku Tenorio zapamiętamy jako jedną z najpiękniejszych w Kostaryce zaraz obok tej w parku Corcovado oraz na wulkanie Cerro Chato.

park tenorio kostaryka

park tenorio kostaryka

park tenorio kostaryka

park tenorio kostaryka

park tenorio kostaryka


A poniżej zobaczcie, jak wyglądały rzeka i wodospad podczas ulewy.

park tenorio kostaryka
kostaryka tenorio park
park tenorio kostaryka

Trudno. Chodzenie po szlakach parku też jest przyjemne. Jako że Tenorio to nazwa wulkanu, na którym rozciąga się park, mamy tu do czynienia z aktywnością wulkaniczną. Można więc liczyć na smrodek z bulgoczących źródełek. Sama dżungla parku narodowego Tenorio skradła nasze serca i ani chwili nie żałowaliśmy decyzji o wejściu do parku. Nawet, jeśli to był któryś nasz park w Kostaryce z kolei, a jak wiecie, wstęp do nich do najtańszych nie należy.

Co do widoku rzeki jeszcze. Umiemy w Photoshopy, więc moglibyśmy pokolorować zdjęcia tak, by woda była turkusowa, ale bardzo nie chcemy pokazywać świata tylko w cukierkowym filtrze i wyidealizowanych zdjęć. Akurat ta rzeka faktycznie jest turkusowa (nasz kolega był dzień przed nami i było idealnie błękitnie), także możecie być spokojni, że to nie żadne presety, w jej przypadku działa natura. Chcemy pokazywać świat blisko natury i w jej naturalnym kolorze. Trochę nas szlag trafia, gdy widzimy tysiące zdjęć na Insta, które zostały pokolorowane do nienaturalnych w przyrodzie kolorów. Kiedyś był czas zbyt podkręconych HDR-ów, teraz jest czas na pudrowe presety. Mamy nadzieję, że i on minie i będziemy chętnie oglądać świat takim, jaki on jest. Świat jest wystarczająco piękny bez ulepszeń. Jesteście w tym poglądzie z nami? 🙂

Akurat z Rio Celeste możecie być pewni naturalności błękitu, tylko wybierzcie słoneczny dzień! Możecie też czyhać na dobry moment, gdyż obok parku znaleźliśmy jeden ze wspanialszych noclegów, w jakich byliśmy w Kostaryce! Bajeczny, kojący duszę… ?


Nocleg blisko Rio Celeste (parku Tenorio)

To Las Aves de Tierras Altas. Już sama nazwa brzmi rajsko, bo znaczy tyle co Ptaki ze Wzgórz. I tak było. Na ustroniu od miasteczka Bijagua, na wyżynach urocza emerytowana biolożka Eliette wynajmuje ze swoim mężem dwa urocze apartamenty na palach. Wyglądają więc trochę jak domki na drzewach. Faktycznie to mają one widok na drzewa i ogród, w którym ciągle będziecie obserwować tukany, kolibry i inne kolorowe ptaki ? Nie zdziwcie się, jeśli przemknie coś czarnego i długiego – to tayra, czyli hirara z rodziny łasicowatych. Wypatrujcie też innych zwierzaków, których ściągawkę znajdziecie w postaci wydrukowanego mini-atlasu w swoim domku. Więcej zdjęć z tego noclegu znajdziecie we wpisie o wszystkich noclegach w Kostaryce, które rekomendujemy. Zatrzymajcie się tam, bo tam i czas się zatrzymuje, a miejsce jest takie, że i serce rośnie! ?

park tenorio noclegi

noclegi rio celesteTak, wiemy, że organizowanie podróży po Kostaryce jest trudniejsze niż po wielu innych krajach. A jeśli jeszcze goni Cię czas i masz dylematy, to może wydawać się, że ten wieczny research nie ma końca! Czy warto wypożyczyć samochód? Jeśli tak, to jaki? A w ogóle, co oznaczają te wszystkie rodzaje ubezpieczeń w wypożyczalniach i które z nich wybrać? Noclegi potrafią być bardzo drogie, ale które są warte swojej ceny? Jakie atrakcje oraz parki narodowe są najciekawsze i jak to wszystko zmieścić w krótkim urlopie? Którym firmom organizującym wycieczki i lokalnym przewodnikom zaufać? Z kim na nocne safari, gdzie na zipline przez dżunglę? Na ratunek przychodzą nasze konsultacje podróżnicze i spersonalizowane plany podróży po Kostaryce. Odezwij się do nas na hej@podrozewnaturze.pl Chętnie pomożemy Ci tak, żeby jedynym Twoim zmartwieniem było wyrobienie się na samolot 🙂

Kostaryka Podróże w Naturze

4 Komentarze w “Rio Celeste – najbardziej niebieska rzeka na świecie w Parku Tenorio. Kostaryka.”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *