Park Narodowy Monteverde – Kostaryka ma swój las mglisty!

Park Narodowy Monteverde to jedna z najczęściej polecanych atrakcji w Kostaryce. Las mglisty, znany też jako las chmurowy lub mgielny, stanowi unikalny na skalę światową ekosystem. Lasy mgliste stanowią zaledwie 1% wszystkich lasów świata. Ich nazwa i niesamowity klimat biorą się ze zjawiska kondensacji pary wodnej. Dlatego utrzymują się tu wręcz kinowe chmury i mgły. Nad Monteverde najwięcej chmur króluje w czasie pory przejściowej, czyli między listopadem a styczniem. Tworzy to fascynujący spektakl, w którym soczyście zielona tropikalna roślinność spowita jest mgłami i szybko sunącymi chmurami.

Monteverde to obszerny park narodowy, którego podwoje udostępniono dla turystów w zaledwie 3%. Jak sama nazwa mówi – „zielone wzgórze” – znajdziemy się tutaj na wyższej wysokości. Wynosi ona około 1600 m n.p.m. Nie jest tu więc za ciepło i warto wziąć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową oraz jakiś sweter lub polar. Średnia temperatura wynosi tu 18,8°C, nie za ciepło jak na Kostarykę, prawda?

Park Narodowy Monteverde – rośliny i zwierzęta

W Monteverde otaczać nas będzie zjawiskowa roślinność lasu chmurowego. Szacuje się, że rośnie tutaj 2500 gatunków roślin, z czego 800 gatunków to epifity, czyli rośliny rosnące na innych roślinach. Sami zobaczycie, jak magicznie to wygląda. Żeby cała nasza planeta mogła tak swobodnie rozrastać się jak dzieje się to w Monteverde! Ba, w całej Kostaryce.

kostaryka monteverde

Co do zwierząt w Parku Narodowym Monteverde, to jest ich tutaj całe mnóstwo. Do tego parku przyjeżdża się jednak przede wszystkim po wędrówkę wśród ptasiego świergotu i mistyczne widoki. Właśnie ptaków można spotkać w Monteverde najwięcej. Ich populację estymuje się na 450 gatunków. Prawie aż sto z nich to ptaki migrujące, tak więc zależnie od pory przyjazdu spotkacie na miejscu nieco inną ptasią ekipę. Za to zawsze możecie liczyć na kolibry, wypatruj więc ich! My widzieliśmy ich tutaj całkiem sporo. Może nie tyle co w parku Corcovado, bo tam wręcz z nami mieszkały, codziennie rano spijając nektar z kwiatów pod bungalowem, podczas gdy my piliśmy przepyszną i intensywną kostarykańską kawę. Oprócz kolibra w parku Monteverde można zobaczyć kwezala, przez wielu uważanego za najpiękniejszego ptaka na świecie. Chociaż na własne oczy nie ujrzeliśmy go, w ogóle nie dziwi nas, że tak się mówi właśnie o kwezalu!

Kwezal – może Ty zobaczysz go w Monteverde!

Kwezal to ptaszek ważny nie tylko przyrodniczo, ale również mitycznie. Dla Majów i Azteków był symbolem piękna i wolności. Jednym z najistotniejszych bogów przedkolumbijskich plemion był Quetzalcoatl, czyli Pierzasty Wąż – wąż o piórach ptaka kwezala. Zobaczcie w Google’u, zarówno bóstwo jak i ptaszek robią wrażenie!

W Monteverde naliczono około tysiąca osobników kwezala. Może przy odrobinie szczęścia dostrzeżesz tę przepiękną istotę. A gdyby nie udało się (co jest prawdopodobne), możesz pokusić się o wycieczkę do Parku Narodowego Los Quetzales. Podobnie jak w przypadku wizyty w parku Manuel Antonio, tak i tu rekomendujemy wziąć ze sobą lornetkę i obiektyw z długą ogniskową, jeśli takie posiadasz. Przydadzą się w wypatrywaniu mniejszych stworzeń i uchwyceniu ich w kadrze.

Monteverde – park wiszących mostów

Nad nami, wśród koron drzew poprowadzony jest sky walk, czyli wiszące mosty pozwalające na obserwację leśnego życia. Spodziewaliśmy się, że tych mostów będzie zdecydowanie więcej. Najbardziej zjawiskowy jest znany z pocztówek, a w obecnych czasach bardziej z Instagrama, czerwony wiszący most. Faktycznie ciekawa sprawa. Z jego perspektywy można przyjrzeć się epifitom i roślinom w wyższych partiach lasu chmurowego. Limit osób na tym moście wynosi 10 osób, więc trzeba mieć to na uwadze, szczególnie, że prawie każdy chce mieć na nim zdjęcie. Aczkolwiek „dzikich tłumów” tutaj nie ma. Wszystko dlatego, że obowiązują limity osób w parku.

Ma to na celu zrównoważone odwiedzanie Monteverde, tak by nie zakłócać tutejszej harmonii. W związku z limitami warto pojawić się w parku możliwie najwcześniej. My, będąc przed 10, czekaliśmy w około godzinnej kolejce na swoje wejście. Natomiast są dni, że przyjeżdżasz i od razu wchodzisz na szlaki.

Park Monteverde – ciekawostka

Znaczna większość tego chronionego terytorium jest wykupiona przez kwakrów. To chrześcijańska wspólnota religijna podkreślająca bezpośredni kontakt z bogiem, czyli bez pośrednictwa w postaci duchownych czy obrzędów. Kwakrzy są pacyfistami, w 1947 r. otrzymali nawet Pokojową Nagrodę Nobla. Jako że nie służą wojskowo, bo leży to w kontrze do ich wiary i poglądów, to aby uniknąć służby, uciekli tutaj ze Stanów Zjednoczonych.

Monteverde – cena biletu wstępu do parku

Ceny parków narodowych w Kostaryce nie należą do tanich. Za wejście do parku Monteverde zapłacisz najwięcej spośród nich. Tym niemniej, w tym kraju, środki te faktycznie idą na ochronę środowiska.

  • Cena biletu dla dorosłych: 25$
  • Cena biletu dla dzieci i studentów: 12$

Bilety możesz kupić też wcześniej online. W kasach otrzymacie mapy szlaków po parku. Przydadzą się!

Jeśli chodzi o czas, to nam spokojnie wystarczyło kilka godzin, nawet nie pół dnia, aby przejść się wszystkimi trasami w obrębie Monteverde.

Park Narodowy Monteverde – jak tu dojechać?

Dojazd do parku Monteverde zależy od tego, czym poruszasz się po Kostaryce: czy autobusami, czy wynajętym samochodem. My przez większą część podróży przemieszczaliśmy się wypożyczonym samochodem 4×4. W przypadku dróg prowadzących do Monteverde bardzo przydał nam się Suzuki Jimny. Część z nich, a w zasadzie większość, jest niewyasfaltowana, a teren często trudny. Biorąc pod uwagę to, że tak naprawdę jedziesz górskimi serpentynami, warto mieć tu samochód terenowy. Aż 49% głównych dróg Kostaryki jest podniszczona lub niewyasfaltowana. Głównych, nie jakichś mniej istotnych! Wg raportów to kraj z najgorszym stanem dróg głównych w całej Ameryce Łacińskiej.

Natomiast wiemy, że da się tu wjechać także samochodem typu ekonomicznego. No, tylko że to jest zawsze większe ryzyko uszkodzeń auta i niebezpieczeństw.

Możliwości dojazdu samochodem do Monteverde przez:

My mieliśmy dotychczas doświadczenie z drogą przez Sardinal oraz Las Juntas. Ta trasa przez Sardinal była wyboista, czasem nas zarzucało. Jechaliśmy po ciemku, na oświetlenie nie licz. Trzeba bardzo uważać, bo za krawędzią drogi jest bodajże… przepaść 🙂 Jeśli odważysz się jechać osobówką, będzie trudno, w takim przypadku zwiększ ostrożność. Ale nawet 4×4 było ostro.

Z kolei z Monteverde wracaliśmy trasą przez Las Juntas. Tutaj mija się więcej wiosek na trasie i jakby asfalt zdarzał się częściej. Był jednak pełen dziur i nie zdarzał się na każdym kilometrze drogi. Ten odcinek na pewno nie nada się, jeśli ktoś chciałby jechać tu rowerem. Szuter jest tak śliski, że my nawet jedno dziecko lokalsów wieźliśmy do szpitala, bo widzieliśmy, że się wywaliło. A to przecież mały człowiek, który zna te drogi. Rowery stanowczo tu odradzamy.

A okolice są przepiękne i pełne zielonych puchatych pagórków.

kostaryka park narodowy monteverde

Zmotoryzowani mogą zaparkować na parkingu, który znajduje się niedaleko wejścia do parku narodowego.

Monteverde – dojazd autobusem:
  • Z San José: autobusy do Monteverde odjeżdżają z San José o 6:30 i 14:30. Przystanek autobusowy „Puntarenas” – znajduje się przy Calle 14 oraz Avenida 11 i 9. Poranny autobus przejeżdża przez Sardinal około 9:00 i dociera do Monteverde o 11:00. Popołudniowy autobus przejeżdża przez Sardinal o 16:45 i dociera do Monteverde o 19:00. Czas podróży wynosi około 4,5 h. Choć w porze deszczowej może potrwać nieco dłużej. Koszt to 5$.
  • Z Puntarenas: jeżdżą dwa autobusy do Monteverde. Autobus o 13:00 (przez Las Juntas) mija La Irma o 14:30 i przyjeżdża do Monteverde o 17:00. Bezpośredni autobus o 14:00 przejeżdża przez Sardinal o 15:00 i dociera do Monteverde o 17:00.
  • Z Guanacaste, Liberii i północnej Kostaryki: jeżdżą dwa autobusy z Nicoya, Santa Cruz, Tamarindo, Flamingo, Playa del Coco, Montezuma, Samara, Hermosa i spod granicy z Nikaraguą oraz z Liberii. Jadąc jednym z tych autobusów, możesz udać się do Lagartos lub La Irma, a następnie przesiąść się do autobusu do Monteverde.
  • Z plaż południowego Pacyfiku: jeśli podróżujesz z Parku Narodowego Ballena, Uvita, Dominical, Matapalo, Quepos, Manuel Antonio, Jacó lub Herradura, jedź autobusem do Puntarenas, a następnie złap inny autobus – do Monteverde.
  • Z La Fortuna (wulkan Arenal): autobus odjeżdża z Tilarán o 13:00 i przyjeżdża do Monteverde o 15:30. Jednak w porze deszczowej trwa to dłużej.
Monteverde – nocleg

My spaliśmy w miejscowości Santa Elena, skąd jest dobry dojazd do parku Monteverde, jak i do parku Santa Elena. W miejscowości Santa Elena ceny noclegu z reguły są nieco niższe niż w miejscowości Monteverde. Nocowaliśmy tutaj oszczędnie, w hostelu Cattleya, który ma dobre opinie, miłych i pomocnych właścicieli i daje radę, jeśli ktoś nie potrzebuje pięciogwiazdkowych luksusów. Więcej o noclegach w Kostaryce pisaliśmy w tym obfitym wpisie na blogu.

Santa Elena czy Monteverde?

Santa Elena to takie mniejsze i rzadziej odwiedzane Monteverde. My poszliśmy za radą jednego z miejscowych i najpierw odwiedziliśmy Monteverde. W następnych wpisach chcemy opisać i ten drugi park. Santa Elena to także taki „ptasi dom”, w którym można spotkać różne zachwycające gatunki.

A jeśli nie zobaczyć, to usłyszeć! Bo okolice Monteverde zwiedzały nie tylko nasze oczy, ale przede wszystkim uszy! Jak dobrze mieć te wszystkie zmysły i móc je wykorzystywać podczas podróży! W Kostaryce, jak nigdzie indziej, można doświadczyć odkrywania wszystkimi zmysłami. Bodźców nie zabraknie!

Zip line Monteverde – Kostaryka

W okolicach Monteverde i Santa Elena roi się od zip line’ów i podniebnych doświadczeń jak spacer wiszącymi mostami czy wspinaczka po wysokich i wiekowych drzewach. Tutaj lista, z której warto wybierać. Zdecydowanie najciekawszą atrakcją będzie zip line wśród dżunglowej roślinności.

Więcej informacji o Kostaryce

Więcej informacji praktycznych o Kostaryce znajdziesz w kolejnych wpisach na naszym blogu. Tematy, które dotychczas poruszyliśmy:

Tak, wiemy, że organizowanie podróży po Kostaryce jest trudniejsze niż po wielu innych krajach. A jeśli jeszcze goni Cię czas i masz dylematy, to może wydawać się, że ten wieczny research nie ma końca! Czy warto wypożyczyć samochód? Jeśli tak, to jaki? A w ogóle, co oznaczają te wszystkie rodzaje ubezpieczeń w wypożyczalniach i które z nich wybrać? Noclegi potrafią być bardzo drogie, ale które są warte swojej ceny? Jakie atrakcje oraz parki narodowe są najciekawsze i jak to wszystko zmieścić w krótkim urlopie? Którym firmom organizującym wycieczki i lokalnym przewodnikom zaufać? Z kim na nocne safari, gdzie na zipline przez dżunglę? Na ratunek przychodzą nasze konsultacje podróżnicze i spersonalizowane plany podróży po Kostaryce. Odezwij się do nas na hej@podrozewnaturze.pl Chętnie pomożemy Ci tak, żeby jedynym Twoim zmartwieniem było wyrobienie się na samolot 🙂

 

Kostaryka Podróże w Naturze

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *