Jezioro Zelenci

Turkusowe jezioro w rezerwacie przyrody Zelenci, to miejsce tak piękne i tak łatwo dostępne, że podróżując po Słowenii, trzeba je zobaczyć! Oczaruje każdego, innej opcji po prostu nie ma. Mieni się we wszelkich odcieniach niebieskiego i zielonego, czasem trudno określić czy jest bardziej szmaragdowe, lazurowe, błękitne czy turkusowe. Stąd właśnie nazwa jeziora – Zelenci. Jest ono źródłem jednej z wielu bajecznych, również intensywnie błękitnych rzek Słowenii – to tu bierze swój początek Sava Dolinka.

Nad jeziorem są kładki i krótkie pomosty, z których można przyglądać się krystalicznej jeziornej toni i mokradłom. Przy dnie da się zaobserwować bulgoczące bąble – bardzo nietypowe zjawisko w Słowenii! Obok stoi wieża widokowa, z której to polecamy robić zdjęcia, bardzo przyjemna perspektywa! Niesamowity jest widok na strzeliste, wapienne szczyty górskie. Dobrze jest zawitać tu w złotą godzinę, o zachodzie słońca, bo wtedy mienią się one na brzoskwiniowo-czerwone odcienie. W połączeniu z turkusem jeziora gwarantuje to niezapomniany widok! Jezioro jest popularne na Instagramie, mówi się, że to jedno z „bardziej instagramowych miejsc w Słowenii”. Na szczęście nie uświadczyliśmy tu tłumów nawet latem, w sierpniu. W zasadzie była tu tylko nasza rodzinka 🙂

My, jaszczurki, żmije, piękne malinowe ptaszki – dziwonie zwyczajne i podobno nietoperze. Rezerwat Zelenci to ostoja przyrody, część zamieszkujących go gatunków jest zagrożona, ale tu mają doprawdy idyllicznie.

Jak dojechać do rezerwatu przyrody?

Słowenię najlepiej zwiedzać własnym samochodem – nim dojedziecie na spory parking przy rezerwacie Zelenci. To 35 minut drogi od miasta i jeziora Bled, już za miejscowością Kranjska Gora i jeziorem Jasne, które też warto zobaczyć. Parking mieści się przy drodze 202, blisko granicy z Włochami. Od niego do jeziora czeka Cię 600-metrowy spacer przez urokliwy las. Także nie zmęczysz się! Mało tego, osoby z wózkiem z dzieckiem lub osoby niepełnosprawne także będą mogły zobaczyć ten cud natury – ścieżka na tyle wygodna, że przejedziecie 🙂

  • Czas na wizytę: 30 min – 1 h
  • Cena: za darmo, wejście jest bezpłatne
  • Najlepiej wybrać się tu w dni robocze, z samego rana lub o zachodzie słońca

Alternatywnie do rezerwatu Zelenci można dojść pieszo z Kranjska Gora. Zajmie to ok. 1–1,5h, w zależności od wybranej trasy. Wówczas proponujemy wybrać ścieżkę do Podkoren, która biegnie wzdłuż rzeki Sawy.

Transport publiczny nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w pobliżu Zelenci nie ma przystanku. Musisz złapać autobus z Kranjskiej Gory i wyskoczyć albo w Podkoren, albo w Rateče i iść 15 minut pieszo do rezerwatu.

zelenci jezioro słowenia

Jezioro w zimie

Nawet zima, która spowija okolicę śnieżną pierzynką to dobry czas, aby zobaczyć jezioro Zelenci! Nie zamarza, bo przez okrągły rok utrzymuje się w nim dodatnia temperatura około 6°C. Nam marzy się, by przyjechać w Alpy Julijskie także zimą. Widzieliśmy na zdjęciach, że ten region magicznie wygląda także w zimowej szacie!

Miłej podróży, Dzicy Podróżnicy! Jak zawsze – najserdeczniej zapraszamy Was także na nasze social media 🙂

Podróże w Naturze Słowenia

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *