Jezioro Jasna – jasne, że tak!

Jezioro Jasna to bardzo jasny punkt do zobaczenia w Alpach Julijskich w Słowenii! Ma ono sztuczny rodowód i powstało z dwóch sztucznych jezior. Ale jaka niesamowita natura je otacza! Majestatyczne szczyty alpejskie porośnięte iglastymi drzewami, spowita mgłami rzeka Pišnica, która tworzy klimat trochę jak z Alaski. Wszystko to wygląda dziewiczo i przepięknie. Te okolice zdecydowanie są jednym z najpiękniejszych miejsc w Słowenii, także przybywaj i wpisz jezioro Jasna na swoją podróżniczą listę marzeń!

Przepiękny las iglasty i surowe alpejskie szczyty malowniczo odbijają się w krystalicznej tafli jeziora. Możesz zrobić tu sobie bajkowe zdjęcie, bo sceneria ta będzie towarzyszyć Ci, gdy wejdziesz na molo, a ktoś (lub aparat na statywie!) pyknie Ci fotkę! Jezioro Jasna ma swojego stróża – to legendarny Zlatorog. Ten nieśmiertelny biały koziorożec jest symbolem słoweńskich Alp Julijskich. Koziorożce można spotkać na górskich szlakach w Słowenii! A ten tutaj jest pomnikiem 🙂

jezioro jasna słowenia

Rezerwat Mala Pišnica – szlaki trekkingowe niedaleko jeziora Jasna i Kranjska Gora

Za rzeką Pišnica rozciąga się spory rezerwat Mala Pišnica z przecudownymi szlakami trekkingowymi. To część obłędnego Triglavskiego Parku Narodowego. Są to niełatwe tereny i dające wycisk trasy (w część miejsc mało kto chodzi), ale skrywające prawdziwe perły natury. W trudno dostępnych miejscach znajdują się nawet pozostałości puszczy, gdzie rosną najstarsze i najgrubsze modrzewie świata i mają około 1030 – 1370 lat! Tutaj też można spojrzeć w górę na olśniewający szczyt Robičje albo po prostu na niego wejść i podziwiać słoweńskie widoki z góry. Jednak takie rzeczy to od końca czerwca, chyba że jesteś wprawionym górołazem nawet w śnieżnych warunkach. Jeśli myślisz o Słowenii i jej Alpach na majówkę, wiedz, że wtedy zalega tu jeszcze śnieg.

jasna jezioro słowenia

Niech Twoją uwagę zwróci szlak Sleme nad Tamarjem i Slemenova Spica (1910 m n.p.m). Ten nie jest trudny i długi. Szlak startuje na parkingu słynnej przełęczy Vršič. Następnie prowadzi Cię przez 30-40 min w kierunku przełęczy Vratica – to chyba najtrudniejszy odcinek tej trasy. Następnie znaki skierują Cię w prawo, także spokojnie trafisz do celu wędrówki.

Przełęcz Vršič

Jeśli tak jak my jesteś fanem_ką i gór, i podróży samochodem, to wiesz, że nie ma nic lepszego niż górskie serpentyny! Dają spektakularny widok na majaczące niżej doliny i dostarczają emocji.

Przełęcz Vršič, położona w północno-zachodniej Słowenii, blisko granicy z Włochami, jest jedną z takich majestatycznych alpejskich dróg. I bardzo emocjonujących! Trasa Vršič startuje blisko miejscowości Kranjska Gora, prowadząc przez gęste lasy, zielone górskie łąki i urocze alpejskie chaty pod strzelistymi szczytami. Następnie kończy się w malowniczej dolinie Soča.

Przełęcz Vršič to najwyższa i najpopularniejsza przełęcz w Słowenii. I nic dziwnego, bo zakrętów jest tu aż 50! A widoki z minuty na minutę ewoluują, aby pokazać inny kadr tej niezwykle malowniczej części kraju. Weź poprawkę na to, że w zimie może być… nieprzejezdna.

Jak za wieloma wysokogórskimi trasami i za tą stoi historia. Drogę wybudowano w 1915 r. na cele wojskowe. Miała ułatwiać armii austro-węgierskiej dostęp do frontu w dolinie Sočy podczas I WŚ. Przez okres 2 lat stoczono tam 12 bitew. Do budowy drogi zaciągnięto rosyjskich jeńców wojennych. Dlatego też jakiś czas temu nadano jej drugą nazwę – Ruska Cesta (Russian Road), aby oddać hołd jej budowniczym.

Rosyjscy jeńcy wybudowali nie tylko drogę, ale i piękną Ruską Kaplicę. Stoi ona tu od 1917 r. jako uczczenie pamięci jeńców, którzy zmarli podczas budowy drogi przez przełęcz oraz tych, co zginęli pod lawiną z zimy 1916. Zadaniem więźniów było utrzymanie przejezdności drogi także zimą, także byli narażeni na trudne górskie warunki.

Historia, ale przede wszystkim przepiękne widoki sprawiają, że przejazd przez przełęcz Vršič musi znaleźć się na Twojej słoweńskiej liście miejsc do zobaczenia! Adrenalina i wrażenia gwarantowane.

To co, Dzicy Podróżnicy, piszecie się na te miejsca? 🙂 I jak zawsze – najserdeczniej zapraszamy Was także na nasze social media 🙂

Podróże w Naturze Słowenia

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *