Przed wyjazdem na Sycylię nakręcona przeszukiwałam internety według hasła najpiękniejsza sycylijska wioska. Ustawiałam ludka z Google Maps w poszczególnych mieścinkach, licząc, że zawiedzie mnie on do prawdziwie sycylijskiej, pełnej sielanki, dobrego wina i uroczych domostw wsi. Uznałam, że może do Corleone! Ale Corleone szybko odpadło, bo okazało się, że magiczne kadry Ojca Chrzestnego wcale nie tam nagrywano, a w Savoce – miasteczku (uroczym zresztą) blisko zboczy Etny. W końcu znalazłam wymarzoną miejscowość – Marzamemi! ✨

wioska na Sycylii

Zamknijcie na chwilę oczy i wyobraźcie gwar rybaków zarzucających sieci o świcie, a później mieszkańców: jednych truchtających do pracy w przetwórni tuńczyka, a innych kupujących na lokalnym targu rybnym… Czy nie tak powinien zaczynać się stary, dobry film o dawnej Sycylii? Wioska przez stulecia miała rybacki charakter – począwszy od jej założenia przez Arabów w X wieku (gdy nosiła nazwę Marsa al-hamam) aż po wiek XX, kiedy to stara tuńczykarnia przestała funkcjonować. Teraz, chociaż nadal można zjeść tu smaczne ryby, wioska słynie przede wszystkim ze swoich kolorowych domów.


Znacie te południowe wyspy, w których przeważa jeden kolor dachów, okiennic, krzesełek restauracyjnych? Zatem w Marzamemi jest podobnie, tylko że nie dominuje jedna barwa – wszystkie domy w centrum mają swój charakterek: w jednych są niebieskie drzwi, okiennice, krzesła, kolejne zaś ubrały się w czerwień, a jeszcze inne poczuły miętę. Kolorowy zawrót głowy – ale w wysmakowanym stylu. Wioska ta od innych różni się swoim uporządkowaniem – nie ma typowego dla Sycylii rozgardiaszu, wszystko tu jest zgrabne, jakby specjalnie pomalowane i zaprojektowane. Byłe domy rybaków dziś służą za hotele lub urocze restauracje – nie najtańsze. Bo chociaż wydawałoby się, że do tak małej wioski turyści nie lgną, to jednak przybywa ich tu całkiem sporo, plus w sezonie ma tu miejsce festiwal filmowy, podczas którego filmy wyświetla się na ścianach budynków, kościele i tuńczykarni (którą obecnie designersko przerobiono). Stara wioska była bardzo mała, dlatego w ciągu godziny jesteśmy w stanie ją obejść: pokluczyć po kilku wąskich uliczkach, napatrzeć na urocze południowe domostwa i chłonąć wiatr znad morza.


Belle Marzamemi! Bella Sicilia! 💞


DOJAZD:

Marzamemi mieści się w południowo-wschodniej części Sycylii. Najdogodniejszy dojazd to:

▪ trasa SP19 prowadząca z Noto (piękne, barokowe miasteczko – warte zobaczenia!) – 23 km

▪ trasa E45 z Syrakuz – (była kolonia grecka ze zjawiskową wyspą Ortigia) – 55 km

wioska na Sycylii
wioska na Sycylii
wioska na Sycylii
wioska na Sycylii
wioska na Sycylii
wioska na Sycylii

winnica na SycyliiPodróże w Naturze Włochy

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *