Kostaryka – aktualne przepisy dotyczące wjazdu w związku z COVID-19

Kostaryka to aktualnie jedno z niewielu państw, które zezwala Polakom wjechać bez konieczności wykonywania testów PCR lub kwarantanny. (Stan na luty 2022). Trzeba jednak pamiętać o zakupie *ubezpieczenia zdrowotnego oraz wypełnieniu Health Pass, czyli Karty Zdrowia, którą znajdziecie na tej oficjalnej stronie.

Aktualnie *ubezpieczenie zdrowotne muszą wykupić tylko osoby niezaszczepione (zasady od 1 sierpnia 2021). Podróżni zaszczepieni preparatem Pfizera, Moderny, AstraZeneca lub J&J, którzy ostatnią dawkę przyjęli ponad 14 dni temu, nie muszą kupować ubezpieczenia.

Osoby niezaszczepione muszą jednak takie ubezpieczenie wykupić. Zgodnie z wytycznymi MSZ ubezpieczenie zdrowotne musi być ważne na terytorium Kostaryki przez minimum 22 dni i gwarantować pokrycie kosztów leczenia co najmniej w wysokości 50 tys. USD oraz minimum 2 tys. USD na zakwaterowanie w razie konieczności przebycia kwarantanny. Najlepiej, jeśli zdecydujecie się na ubezpieczenie rekomendowane przez Kostarykę, czyli Sagicor lub Instituto Nacional de Seguros. Międzynarodowe ubezpieczenie medyczne wykupione w Polsce też jest akceptowane, ale pod warunkiem, że podróżujący przedstawi tłumaczenie po angielsku lub hiszpańsku wydane przez ubezpieczyciela.

Należy również posiadać ważny bilet lotniczy albo na powrót do Polski, albo na dalszą podróż poza Kostarykę. Akurat ten przepis o posiadaniu biletu powrotnego (a raczej wyjazdowego) z Kostaryki był aktualny także przed COVID-19. Często na przejściach granicznych Kostaryki były one sprawdzane. Nic więc dziwnego, że i w czasach pandemii ten przepis pozostaje aktualny.

Co ważne, już przy wylocie trzeba sprawdzić czy kraj, do którego lecimy wymaga na wjeździe testów antygenowych lub PCR. Jeśli tak, to trzeba go wykonać przy wylocie z Kostaryki i okazać wynik na lotnisku w Kostaryce.

Kostaryka – obostrzenia w związku z COVID-19

Pomimo tego, że do Kostaryki można aktualnie wjechać bez testów oraz bez konieczności kwarantanny, podróż po kraju nie wygląda „codziennie”. Jest trochę przepisów, które mówią o obostrzeniach. A jakich?

W restauracjach i barach obowiązuje limit gości, który wynosi maksymalnie 25% standardowego obłożenia. Mniej ludzi będzie także w parkach narodowych, gdzie limit został ograniczony do 50%. To akurat sprzyja podróżowaniu po kraju, bo wiele parków narodowych cieszyło się popularnością i niektóre z nich (jak Manuel Antonio) były dość zatłoczone.

Ponadto wstrzymano nocną komunikację zbiorową (autokary, autobusy), a przemieszczać się mogą tylko niektóre pojazdy mieszkańców oraz pojazdy wypożyczone (w tym te przez turystów).

Wprowadzono także ograniczenie dotyczące korzystania z plaż. Są one dostępne tylko do godziny 14:30. W tym przypadku nie ma znaczenia liczba osób przebywających na plaży ani możliwość zachowania dystansu. Na ten moment plaże znów funkcjonują standardowo i można na nich przebywać bez limitu. Zachody słońca na plażach, witajcie ponownie 🙂

kostaryka covid wjazd

Maseczki – czy trzeba je nosić w Kostaryce

Obecnie sytuacja wygląda tak, że maski należy nosić w określonych strefach. Musisz mieć ją założoną na ustach i nosie w pomieszczeniach, a na zewnątrz już nie, o ile zachowasz dystans ok. 2 m. Uszczegóławiając, maski są wymagane w pomieszczeniach zamkniętych (z wyjątkiem domu lub pokoju hotelowego), w supermarkecie, sklepie spożywczym, centrach handlowych, aptekach, klinikach, szpitalach, sklepach, lotniskach, teatrach, kinach, kościołach, bankach, biurach oraz dla wszystkich pracowników publicznych i komercyjnych . Maskę należy również nosić w pociągach, autobusach, autobusach publicznych i taksówkach oraz na przystanku autobusowym. Kostaryka to jednak kraj, gdzie będziecie odkrywać naturę, a nie miasta i miasteczka, więc spokojnie da się większość czasu spędzać bez maseczki.

Sytuacja jest zmienna, ale to oczywiście wiecie 🙂 Na wszelki wypadek zachęcamy także do zweryfikowania przed wyjazdem tej strony oraz tej strony, gdzie władze i organizacje kostarykańskie aktualizują informacje na bieżąco.

Podsumowując, jeśli szukasz kierunku podróży innego niż tanzański Zanzibar czy Meksyk, gdzie obecnie jeżdżą „wszyscy” Polacy 😉 , to Kostaryka wydaje się strzałem w dziesiątkę! Zapoznaj się z tym krajem wraz z przewodnikami po Kostaryce na naszym blogu oraz filmami na YouTube. Dużo zdrówka, Dzicy Podróżnicy!

Kostaryka

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *