Gdzie można lecieć z Polski?

Gdzie można lecieć bez testów na koronawirusa oraz gdzie można podróżować bez kwarantanny? To obecnie najczęstsze pytanie, jakie zadają sobie osoby, które podróżują w warunkach pandemii. Panuje chaos informacyjny, a rzetelne informacje na ten temat trudno jest znaleźć. Szkoda, że w polskim internecie nie znajdziemy interaktywnej mapy, która pokazywałaby aktualne przepisy i kraje, do których podróżujący mogą się wybrać. Sprawę ułatwiałoby, gdyby MSZ przy informacji dla podróżujących, którą i tak aktualizuje wraz z kolejnymi rozporządzeniami, pokazywał te dane na mapie, bez konieczności przeklikiwania się przez każdy kraj oddzielnie jak jest to obecnie. To znacznie ułatwiłoby proces śledzenia aktualnych zasad. Postanowiliśmy Wam pomóc i zebrać aktualne informacje w jednym miejscu, dlatego znajdziecie u nas listę oraz tabelę, która ułatwi decyzje podróżnicze w tych niełatwych czasach.

Natomiast pamiętajmy, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Lista krajów, do których możesz polecieć w styczniu 2021

 1. Albania
 2. Bułgaria
 3. Chorwacja
 4. Dominikana
 5. Egipt
 6. Grecja
 7. Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
 8. Luksemburg
 9. Kenia
 10. Kostaryka
 11. Kuba
 12. Malediwy
 13. Malta
 14. Meksyk
 15. Oman
 16. Portugalia i Madera
 17. Szwajcaria
 18. Szwecja
 19. Tunezja
 20. Turcja
 21. Włochy
 22. Wyspy Zielonego Przylądka
 23. Tanzania i Zanzibar
 24. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Poza wymienionymi wyżej państwami można podróżować także do wszystkich krajów w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen. Oczywiście o ile kraje te nie zarządziły inaczej i zezwalają obywatelom Polski na przekraczanie ich granic. Z kolei do 13 stycznia z Polski nie polecimy do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Gdzie można latać z Polski bez testów i bez kwarantanny?

Kraje, do których można lecieć z PolskiCzy obowiązuje kwarantanna po przylocie z Polski?Czy trzeba mieć zrobiony test na COVID-19?Test i kwarantanna –więcej informacji
AlbaniaNIENIE  –
BułgariaNIENIE –
ChorwacjaNIENIE –
DominikanaNIENIE –
EgiptNIE TAKEgipt – test przed wylotem lub po przylocie na lotnisku (koszt 30 $)
Grecja TAK TAKGrecja – test PCR wykonany do 72 h przed wylotem,
7 dni kwarantanny, zakaz przemieszczania się, więc wakacje w Grecji na ten moment
i tak nie mają sensu, nawet jeśli da się tam polecieć
Hiszpania (w tym Wyspy Kanaryjskie)
NIE
 TAKHiszpania wraz z Wyspami Kanaryjskimi – test wykonany przed wylotem
LuksemburgNIENIE –
KeniaNIE TAKKenia – test przed wylotem
KostarykaNIENIE –
KubaNIE TAKKuba – test RT-PCR należy wykonać przed wylotem do 72 h.
Drugi test RT-PCR wykonany zostanie na lotnisku po przylocie na Kubę
(jeśli lecisz z biurem podróży, ten test zwykle będzie w cenie wyjazdu)
MalediwyNIE TAKMalediwy – test przed wylotem
MaltaNIE TAKMalta – test przed wylotem
MeksykNIENIE 
OmanNIE TAKOman – test po przylocie
Portugalia 
(w tym Madera i Azory)
NIEPortugalia kontynentalna
– NIE.
Madera i Azory – TAK.
Portugalia – test obowiązuje tylko na Maderę i Azory. Wykonany musi być 72 h przed wylotem (dot. Azory i Madera) lub bezpłatnie na lotnisku (dot. tylko Madery).
SzwajcariaNIENIE –
SzwecjaNIENIE –
TunezjaNIE (o ile jest to wyjazd z biurem podróży)NIE (o ile jest to wyjazd z biurem podróży)Tunezja – jeśli lecisz tu na własną rękę, wówczas obowiązuje Cię kwarantanna oraz test. Obowiązek poddania się 14 dniowej auto-kwarantannie w miejscu zamieszkania, a w razie braku objawów i negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego po 6 dniach pobytu – kwarantanna skrócona do 7 dni.
TurcjaNIE TAKTurcja – test wykonany do 72 h przed wylotem, wymóg obowiązuje do 1.03.2021
WłochyTAK, 14 dni TAKWłochy – do 15.01 wymagane testy PCR lub antygenowe wykonane 48 h przed wylotem. Test nie znosi kwarantanny. Trzeba wykonać i test, i kwarantannę.
Wyspy Zielonego PrzylądkaNIE TAKWyspy Zielonego Przylądka – test wykonany przed wylotem, akceptowane są testy antygenowe
Tanzania (w tym Zanzibar)NIENIE –
Zjednoczone Emiraty ArabskieNIE (z wyjątkiem Abu Dhabi) TAKZjednoczone Emiraty Arabskie – test PCR należy zrobić do maks. 96 h przed wylotem. W przypadku Abu Dhabi wjazd jest utrudniony i obowiązują tu inne zasady co do testów i kwarantanny.

Gdzie można lecieć bez kwarantanny?

Jak już widzisz na podstawie tabeli, kraje, gdzie możesz lecieć turystycznie bez kwarantanny po przylocie to: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Dominikana, Egipt, Hiszpania (w tym Wyspy Kanaryjskie), Kenia, Kostaryka, Kuba, Luksemburg, Malediwy, Malta, Meksyk, Oman, Portugalia (w tym Madera i Azory), Szwajcaria, Szwecja, Tunezja (z biurem podróży), Turcja, Republika Zielonego Przylądka, Tanzania (w tym Zanzibar), Zjednoczone Emiraty Arabskie (z wyjątkiem Abu Dhabi).

Mimo wszystko niektóre kraje zastrzegają sobie wprowadzenie obowiązku kwarantanny dla osób, które w okresie 14 dni przed przyjazdem przebywały w krajach podwyższonego ryzyka. A te, jak wiemy, często się zmieniają. W tych czasach trzeba być gotowymi na wszystko!

Gdzie można lecieć bez testów na koronawirusa?

Listę tych krajów już wymieniliśmy w tabeli, ale jeśli ktoś woli odpowiedź bezpośrednio pod pytaniem, to już mówimy! Kraje, gdzie można lecieć bez testów na koronawirusa to: Albania, Bułgaria, Chorwacja, Dominikana, Luksemburg, Kostaryka, Meksyk, Portugalia kontynentalna (a więc oprócz Madery i Azorów, gdzie musisz zrobić test), Szwajcaria oraz Szwecja – dobra opcja, jeśli ktoś chce jechać na narty, Tunezja (o ile z biurem podróży to bez testu) oraz Tanzania z Zanzibarem na czele.

Wakacje w czasie COVID-19 – gdzie jechać?

My uważamy, że jeśli nie jest się zaszczepionym albo ozdrowieńcem, to lepiej nie narażać siebie i innych i siedzieć na tyłkach 🙂 Tyle daliśmy radę, to wytrzymamy! Ale jeśli ktoś już nabył odporność, nie będzie zarażał miejscowej ludności, to patrząc na powyższą listę idealnym kierunkiem na egzotyczne wakacje wydają się: Meksyk, Dominikana, Tanzania i rajski Zanzibar oraz Kostaryka. W tych krajach możesz liczyć na dobrą pogodę, ciekawe doświadczenia podróżnicze, najłatwiejsze zasady wjazdu i stosunkowo niedużo obostrzeń na miejscu. Biorąc jednak pod uwagę, że “cała Polska” siedzi na Zanzibarze i w Meksyku, ostatnio proponowaliśmy na taki wyjazd mniej obleganą Kostarykę. Jeśli chcesz uniknąć tłumów, to o Kostaryce przeczytasz na naszym blogu o tutaj. Ciekawym pomysłem wydaje się też wyjazd do kraju, gdzie zakażeń jest procentowo mniej niż w Polsce i sytuacja jest stabilniejsza, aby stamtąd pracować zdalnie. Z dala od ludzi, blisko dżungli, ale z rewelacyjnym wifi można zaszyć się w kostarykańskim Valley of Dreams, które polecamy dla cyfrowych nomadów.

Podróże w czasie COVID-19 – co jeszcze trzeba wiedzieć?

My zawsze uważamy, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego oprócz zapoznania się informacjami dotyczącymi testów PCR oraz kwarantanny, zachęcamy Was do odszukania na tej stronie MSZ-u kraju lub wyspy, gdzie chcecie lecieć i sprawdzić, jakie inne obostrzenia tam obowiązują. Zobaczcie też, czym uwarunkowane są testy oraz kwarantanna – jaki rodzaj testu trzeba przedstawić, ile wcześniej taki test musi być zrobiony, jak długa czeka Cię kwarantanna na miejscu, jeśli test wyjdzie dodatni albo niejasny.

Mamy nadzieję, że informacje te pomogą Wam! Będziemy starali się je aktualizować wraz z kolejnymi rozporządzeniami oraz zmianami zasad w innych krajach. Gdybyście zauważyli, że któraś z zasad zdążyła ulec zmianie, koniecznie dajcie znać w komentarzu i zaktualizujemy dane. I oczywiście pamiętajcie o tym, by dbać o bezpieczeństwo siebie i innych. Osobiście obserwujemy na ulicach znieczulicę, wiele ignorancji i braku szacunku do zdrowia czy bezpieczeństwa innych ludzi. Dlatego uważajcie i nigdzie nie ruszajcie się, jeśli macie jakiekolwiek objawy choroby. My na pewno będziemy tego przestrzegać i zachęcamy do tego samego 💚

Podróże w Naturze

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *