Wybrzeże Pacyfiku czy Karaibów – które wybrać?

Kostaryka ma dostęp aż do dwóch wybrzeży! Do Pacyfiku i Karaibów. Kto wybiera się do tego egzotycznego kraju, zwykle staje przed dylematem: które wybrzeże jest lepsze? My mieliśmy dużo czasu, aby to zbadać, więc przychodzimy z odpowiedziami. Zobacz, co wyróżnia każde z tych wybrzeży.

Kostaryka: wybrzeże Pacyfiku

💧 więcej parków narodowych i rezerwatów wzdłuż linii brzegowej: m.in. Park Narodowy Corcovado, Park Narodowy Manuel Antonio, Park Narodowy Santa Rosa, Park Narodowy Piedras Blancas, Park Narodowy Marino Ballena

💧 dłuższa linia brzegowa i aż 3 ciekawe do zobaczenia półwyspy: dziki Półwysep Osa, genialny na offroad i plażowanie Półwysep Nicoya, malutki acz pełen uroczych plaż Półwysep Papagayo
💧 łatwo tu spotkać żółwie: i duże znoszące jaja, i te małe wykluwające się, by podążyć do oceanu
💧 więcej plaż dla surferów – surfing tu to czysta frajda, a o fale jest dość łatwo
💧 szersze plaże
💧 miejscowości przy Pacyfiku są lepiej skomunikowane z dużymi miastami
💧 idealny offroad – mnóstwo bezdroży i rzek do przejeżdżania
💧 większa baza noclegowa i więcej ekskluzywnych, niesztampowych hoteli

🚫 unikać kurortów: Jaco, Samara, Nosara (ze względu na bezpieczeństwo i fakt, że nie są to najciekawsze miejsca ani najładniejsze plaże w Kostaryce, chociaż jest stąd do nich blisko)

kostaryka wybrzeże pacyfiku


Kostaryka: wybrzeże Karaibów

💧 kultura jamajska – zupełnie inny region, ponieważ mieszkają tu potomkowie Jamajczyków, którzy w przeszłości przybyli na te ziemie. Dzięki temu tutejsze palmy tańczą w rytm reggae, a muzyka dobiega dosłownie z każdego sklepiku.
💧 więcej miejsc z lazurową wodą do snorkelingu
💧 przyjemny karaibsko-chillowy klimacik

💧 więcej kokosów do zrywania z palm

💧 kilka zatopionych statków u wybrzeży

💧 bardziej kapryśna pogoda niż po stronie Pacyfiku, częstsze opady – warto sprawdzić zawczasu pogodę i w razie obfitych deszczów czy huraganu zrewidować plany 🙂


🚫 unikać: Limon (nie ma tu atrakcji turystycznych, to typowo portowo-przemysłowe miasto, klimatycznych miejsc i pięknych plaż szukaj w okolicy, ale nie w samym Limon. To też jedno z miejsc z najwyższym wskaźnikiem przestępczości w Kostaryce. Generalnie: nie ma co, chyba że do sklepu lub przeprowadzać wywiady z lokalnymi mieszkańcami 😉 ).

kostaryka wybrzeże karaibskie

kostaryka wybrzeże karaibów


Pacyfik czy Karaiby – które wybrzeże Kostaryki jest lepsze i ciekawsze według nas?

To różne wybrzeża, jednak plaże są do siebie stosunkowo podobne, nie ma między nimi radykalnej różnicy. A jeśli Karaiby, już z samej nazwy, kojarzą Ci się z turkusową wodą Kuby, Meksyku czy Dominikany, to musimy uprzedzić, że wybrzeże Kostaryki jest dość surowe, mocno oceaniczne, woda nie jest aż tak turkusowa, rośnie tu pełno namorzynów. Za to można mieć pewność, że jest czysto, bo plaże Kostaryki mają status „błękitnych”!

Gdybyśmy byli ograniczeni czasowo, wybralibyśmy wybrzeże Pacyfiku. Decydujący wpływ na nasz wybór ma to, że jest tu więcej ciekawych miejsc, dłuższa linia brzegowa robi swoje. Wybrzeże Oceanu Spokojnego kusi parkami narodowymi, a przede wszystkim trzema fantastycznymi półwyspami. To właśnie doświadczenia, które przeżyliśmy na tych półwyspach przesądzają o większym zauroczeniu zachodnią stroną Kostaryki.

Tak, wiemy, że organizowanie podróży po Kostaryce jest trudniejsze niż po wielu innych krajach. A jeśli jeszcze goni Cię czas i masz dylematy, to może wydawać się, że ten wieczny research nie ma końca! Czy warto wypożyczyć samochód? Jeśli tak, to jaki? A w ogóle, co oznaczają te wszystkie rodzaje ubezpieczeń w wypożyczalniach i które z nich wybrać? Noclegi potrafią być bardzo drogie, ale które są warte swojej ceny? Jakie atrakcje oraz parki narodowe są najciekawsze i jak to wszystko zmieścić w krótkim urlopie? Którym firmom organizującym wycieczki i lokalnym przewodnikom zaufać? Z kim na nocne safari, gdzie na zipline przez dżunglę? Na ratunek przychodzą nasze konsultacje podróżnicze i spersonalizowane plany podróży po Kostaryce. Odezwij się do nas na hej@podrozewnaturze.pl Chętnie pomożemy Ci tak, żeby jedynym Twoim zmartwieniem było wyrobienie się na samolot 🙂

Kostaryka – jakie plaże na snorkeling?

W kraju z tak wysoką bioróżnorodnością, bujne jest także podwodne życie!

Dobre miejsca na snorkeling na Pacyfiku:

 • Park Narodowy Manuel Antonio
 • Golfo Dulce (Zatoka Dulce) przy Półwyspie Osa
 • wyspa Caño przy Półwyspie Osa – jest tu trochę raf koralowych
 • Półwysep Papagayo – też świetne miejsce, plaże są w zatoczkach, nie jest to otwarty ocean, także łatwiej wtedy o morskie stworzonka 

Dobre miejsca na snorkeling na Karaibach:

 • Park Narodowy Cahuita – tak, są tutaj rafy!
 • Gandoca-Manzanillo – i tu też

Zawczasu dobrze jest sprawdzić czy nie ma akurat sztormu i że ten snorkeling wyjdzie. My na karaibskiej stronie trafiliśmy akurat na sztormowo-huraganowe dni, więc ze snorkowaniem było słabo. Ale jeśli tylko macie maski, warto zabrać je ze sobą w podróż!

Kostaryka – jakie plaże na surfing?

Kostaryka, jak i zresztą sąsiednia Panama, to kraje, które chętnie wybierają surferzy. O ile na najlepszą pogodę w Kostaryce możemy liczyć zwykle w okresie grudzień – kwiecień, to najlepsze warunki na surfing panują między majem a listopadem, czyli gdy trwa pora deszczowa. A jakie plaże są dobre na surfing?

Surfing – wybrzeże Pacyfiku:

 • plaża Santa Teresa i okolice Malpais
 • plaża Avellanas
 • plaża Tamarindo
 • plaża Hermosa (tak, ta przy Jaco, za którym nie przepadamy :D)
 • plaża Pavones (tuż przy granicy z Panamą)
 • Matapalo na Półwyspie Osa
 • Zatoka Papagayo (szczególnie Playa Naranjo z Roca Bruja – skałą, na której tle surfing wygląda bardzo malowniczo, szczególnie o zachodzie słońca!)

Surfing – wybrzeże karaibskie:

 • plaża Cocles (dla bardziej wprawionych surferów, za miasteczkiem Puerto Viejo)

Jeśli nie masz ze sobą deski surfingowej, w większości z tych miejsc można wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych.

Teraz decyzja należy do Ciebie, czy ruszysz na wybrzeże Pacyfiku czy Karaiby. Najlepiej, jeśli zasmakujesz w każdym z nich. Przy 3 tygodniowej podróży powinno się udać pogodzić odkrywanie interioru Kostaryki, a także jej plaż po stronie wschodniej i zachodniej. Wtedy znika dylemat: które wybrzeże wybrać 😉 Ale będąc w Kostaryce, koniecznie zwiedzaj parki narodowe i eksploruj interior, bo tam jest… jeszcze ciekawiej niż na wybrzeżach!

Więcej tekstów z Kostaryki i inspiracji na podróż znajdziesz na naszym blogu tutaj. Śmiało buszuj tam i planuj swoją wyprawę! Jeśli lubisz zobaczyć miejsca także w ruchomych kadrach, to serdecznie zapraszamy Cię na nasz kanał na YouTube.

Kostaryka Podróże w Naturze

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *