Jak korzystnie zaplanować urlop 2022? Wszystko to sprawdziliśmy w kalendarzu 2022 i obliczyliśmy, kiedy najlepiej wziąć urlop w 2022! Koniec roku zbliża się wielkimi krokami i nim się obejrzymy, będzie styczeń. Wiele osób właśnie wtedy zaczyna snuć podróżnicze plany na cały rok. A gdyby tak wyprzedzić kolegów z pracy i już zająć najlepsze terminy w kalendarzu urlopowym? Oto lista świąt i daty, w których opłaca się wziąć urlop, aby był jak najdłuższy!

Przy mądrym planowaniu możesz spędzić nawet 54 dni w podróży. To aż 15% roku! A do tego zostają jeszcze weekendy. Co roku na naszym Instagramie i Facebooku publikujemy najlepsze daty na urlop. Obserwuj nas, żeby zawsze być z tym i podobnymi inspiracjami na bieżąco.

Urlop 2022 – kiedy najlepiej wziąć wolne?

Najsprytniejszym sposobem na jak najdłuższy urlop jest łączenie go ze świętami i dniami wolnymi od pracy. Na środkowej grafice przedstawiamy korzystne daty, zaś skalą serduszek oceniamy ich potencjał na dłuższy wyjazd. Dopasuj te daty pod to, ile dni wolnych masz Ty. Niezależnie czy to 20, 26 czy 36 dni (jeśli ze względów zdrowotnych masz niepełnosprawność stopnia umiarkowanego lub znacznego) albo zaległy urlop. Pamiętaj, że wolne należy Ci się jak pieskowi ukochany pluszak a kotu smyranko za uchem. Wykorzystuj je na maksa, bo w tej kwestii prawo pracy jest po Twojej stronie.

Kalendarz 2022 – najlepsze dni na urlop i gdzie jechać?

Z powyższej grafiki już wiesz, kiedy najlepiej wziąć urlop, natomiast chcemy Ci jeszcze podpowiedzieć ewentualne kierunki podróży. Warto pamiętać, że nawet najdłuższy urlop może zamienić się w posiadówę w hotelu, jeśli niepoprawnie skorelujesz termin wyjazdu z porą roku w danym miejscu. Zawsze pamiętaj, by sprawdzić pory suche i deszczowe w razie egzotycznych podróży. Bo w Polsce, to wiadomo, czasem słońce, czasem deszcz – niezależnie od pory roku. Chociaż gdy wypada urlop, to tak się składa, że akurat często… pada ?

Styczeń (1.01 – 9.01) – gdzie na urlop w styczniu?

 • 3 dni urlopu
 • 9 dni na podróż

Jako że to urlop, który zacząłby się wraz z pierwszym dniem nowego roku, musisz go zaplanować już teraz. A wypada bardzo przyjemnie! Wystarczy wziąć trzy dni urlopu oraz odebrać jeden dzień za święto w sobotę 1.01., aby zyskać dziewięć dni na podróż i wypoczynek. Tyle czasu na urlop to dobry pomysł na zwiedzenie Wysp Kanaryjskich, Izraela albo Jordanii, gdzie uciekniesz w poszukiwaniu ciepła. Brzmi dobrze? Kolejny termin będzie jeszcze lepszy!

Kwiecień/Maj (16.04 – 8.05) – gdzie na urlop w kwietniu i na majówkę?

 • 12 dni urlopu
 • 23 dni na podróż

Wielkanoc pięknie łączy się z majówką 2022! Bierzesz 12 dni urlopu, a możesz zyskać drugie tyle na podróż. Ponad trzy tygodnie urlopu pozwalają już zrealizować dłuższy roadtrip przez Europę albo ruszyć na inny kontynent. Może by tak wybrać się do najbardziej bioróżnorodnych dżungli świata w Kostaryce, zwiedzić Wietnam motocyklem wśród pól ryżowych albo udać się do Tajlandii na rajskie plaże? Jeśli wybierzesz ten przedział czasu na podróż, spokojnie starczy ci czasu na te egzotyczne przeżycia!

Czerwiec (11.06 – 19.06) – gdzie jechać na urlop w czerwcu?

 • 4 dni urlopu
 • 9 dni na podróż

Tydzień, gdy wypada Boże Ciało, także brzmi obiecująco. Szczególnie dla tych, którzy lubią podróże z dala od wakacyjnych tłumów, ale gdy jest już ciepło. Czerwcowe dni to świetne temperatury na południu Europy. Na północy to już spekulacja – zdarzają się bardzo ciepłe dni, a bywają i deszczowe. To czas jeszcze przed końcem roku szkolnego, więc zdecydowanie termin dla tych, którzy cenią niezatłoczone miejsca i szlaki. W czerwcu bardzo polecamy odwiedzić Sardynię na własną rękę i jej piękne plaże oraz norweskie Lofoty, już za kołem podbiegunowym, które w czerwcu wyglądają magicznie, gdyż wszystko kwitnie, ścieląc łąki kwiecistym dywanem. A poza tym trwają tam wówczas białe noce! Tylko że pogoda może być w kratkę. Jeśli ktoś docenia i słoneczne klimaty, i kinowe mgły, odnajdzie się tu perfekcyjnie. Czerwiec to także świetny termin na podróż przez Szwajcarię pełną malowniczych dolin, górskich tras widokowych i turkusowych jezior.

Sierpień (13.08 – 21.08) – dokąd na urlop w sierpniu?

 • 4 dni urlopu
 • 9 dni na podróż

Tyle samo dni co w czerwcu możecie zyskać za sprawą Święta Wojska Polskiego. Sierpień to już wyższa temperatura wody, ale bardzo często i wakacyjny ścisk. Jego można uniknąć, jeśli lubicie podróże blisko natury. Wiele parków narodowych i szlaków pozwala na samotne wędrówki. Jeśli marzysz o śródziemnomorskim klimacie, możesz udać się na jedną z wielu greckich wysp albo na te włoskie, jak Sycylia czy wspomniana już Sardynia. Miłośnicy Skandynawii mogą pomyśleć o wyprawie do Laponii, na Lofoty lub o roadtripie wśród szwedzkich krajobrazów. Jeśli kochasz i wysokie góry, i ciepłe morze, to Słowenia jest maleństwem, które zachwyci zarówno wysokimi alpejskimi szczytami, jak i uroczymi plażami.

Październik/listopad (29.10 – 13.11) – gdzie na urlop w listopadzie?

 • 8 dni urlopu
 • 16 dni podróży

Przełom października i listopada to dobry moment, aby wyjechać w dłuższą podróż. Święto Zmarłych oraz Dzień Niepodległości pozwalają połączyć okalające je dni w długi urlop. To czas, gdy w Polsce szybko robi się ciemno, łatwo tęskni się za latem i chce uciec od szarych i deszczowych dni. Dlatego warto rozejrzeć się za podróżą w dalsze rejony świata. Tutaj trzeba mieć na uwadze, że niektóre regiony przechodzą wtedy porę deszczową. Początek listopada to sensowny czas na odwiedzenie świątyń i plaż Tajlandii, wygrzewanie się na rajskich plażach Zanzibaru albo ruszenie w samochodową podróż przez Maroko – pełne zjawiskowych miast i z Saharą, która może być jednym z najpiękniejszych podróżniczych przeżyć.

Grudzień/styczeń (24.12 – 8.01.2023) – gdzie na urlop w grudniu?

 • opcja 1 (24.12 – 1.01.2023) – 4 dni urlopu, 9 dni podróży
 • opcja 2 (24.12 – 8.01.2023) – 8 dni urlopu, 16 dni podróży

Chciałoby się też wymienić w zestawieniu grudzień i czas Świąt oraz Sylwestra, ale tak się składa, że w 2022 r. świąteczne dni wypadają w niedziele. Tak więc branie wolnego w te dni ma mniejszy sens, jeśli zależy wam na możliwie najdłuższym rozciągnięciu urlopu. Ale uwaga! Jeśli jednak weźmiecie wtedy urlop i połączycie go z pulą urlopów już z 2023 roku, to wtedy z 8 dni urlopu robi się 16 dni w podróży, tak więc całkiem w porządku! I jeszcze informacja: 27 grudnia nie jest dniem wolnym od pracy! Niedawno ustanowiono nowe święto państwowe na ten dzień – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – jednak nie mamy wtedy wolnego. Jeśli zdecydujesz się na dłuższą opcję, możesz pokusić się o wyjazd do Kostaryki, do Panamy, do Sri Lanki, Dominikany albo do Meksyku. Pula państw, które mają wtedy dobrą pogodę, jest całkiem obfita!

I jak, która opcja na urlop najbardziej Tobie się podoba? U nas zdecydowanie wygrywa połączenie Wielkanocy z majówką, bo daje szansę na długi i niezapomniany wyjazd! A jeśli chcesz być w podróży niemal cały czas i pracować skąd chcesz, obserwuj nasze social media, bo pewnie gdy to czytasz, jesteśmy już w naszej wyprawie z biletem w jedną stronę 🙂 Będziemy dzielić się informacjami jak też możesz to zrobić, tak że dołączaj do grona Dzikich Podróżników!

Bez kategorii

2 Komentarze w “Urlop 2022: kiedy najlepiej, jak korzystnie zaplanować kalendarz”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *