Gdy pytamy ludzi o skojarzenia z Sycylią to zazwyczaj, pod parasolem śmiechu, pada słowo „mafia”. A Sycylia to przecież prawdziwy róg obfitości i pierwszą konotacją zamiast mafii może być bogata historia antyczna czy nieziemskie desery. My wyspę zapamiętamy przez pryzmat winnic, soczystych owoców i szlaków trekkingowych! Skojarzenia z mafią u niektórych rodzą oczekiwania, że Sycylia jest niebezpieczna i że lepiej nie podróżować tam na własną rękę. Tak nie jest i zdecydowanie warto wybrać się tutaj właśnie na własną rękę, co da dużo wolności i pozwoli zobaczyć najpiękniejsze miejsca na Sycylii – i te znane, i bardziej ukryte atrakcje.
Sycylia – kiedy najlepiej jechać? Przewodnik po Sycylii
Nasze sycylijskie wyprawy (zawsze na własną rękę) zwykle przypadają na maj, bodaj najlepszą porę, ponieważ wszystko tu wtedy kwitnie, a wzgórza, jeszcze nie wypalone letnim słońcem są zielone i niczym wianuszek okalają malutkie wioseczki położone na zboczach i szczytach gór. Jeśli jednak zależy Ci na wodzie cieplejszej niż w Bałtyku, to Sycylia stoi przed Tobą otworem latem i jesienią, gdy woda zdąży się nagrzać.
Sycylia – język – przewodnik
Sycylia to przemili ludzie, wszyscy są bardzo pomocni, zakochani w swojej ziemi. Po angielsku ciężko tu się porozumieć, więc jeśli nie zna się włoskiego, to pomaga znajomość hiszpańskiego czy francuskiego, łatwo wtedy przerabiać słowa i w ten sposób można się porozumieć. Miejscowy rolnik wziął nas za Anglików tylko dlatego, że zagadywaliśmy go po angielsku: Anglik przyjechał i nie wie jak tu zapłacić na stacji benzynowej, wytłumacz mu – krzyczał do obsługi stacji. Młodzi też mają problem z językiem angielskim. Zresztą, wielu wyjechało do Rzymu lub Mediolanu. Jeśli nie mają biznesu turystycznego lub winnicy, wyjeżdżają na północ Włoch.
Sycylia – co warto zobaczyć? Przewodnik po Sycylii
Trinacria to starsza nazwa Sycylii. Jedna z hipotez mówi, że może ona nawiązywać do trójkątnego kształtu wyspy. Trzeba wiedzieć, w której jej części warto się znaleźć, gdy planujesz podróż na własną rękę!
Gdzie więc wylądować na Sycylii: Trapani czy Katania?
Nie jak dojechać, tylko gdzie wylądować? jest właściwym pytaniem, bo to właśnie lot najbardziej się opłaci. Owszem, Sycylia ma wiele połączeń promowych z wielu włoskich miast, ale nie jest to zbyt tania i najwygodniejsza opcja. Wybór miejsca docelowego zależy od tego, co zdecydujemy się zobaczyć.
Jeśli mamy czas na zwiedzenie „całej” wyspy, warto wybrać lot do Trapani i następnie przemieszczać się zgodnie ze wskazówkami zegara, głównie wzdłuż linii wybrzeża. Nam odkrywanie sycylijskich skarbów podczas pierwszej podróży na Sycylię zajęło 11 dni, a i tak mieliśmy dość ekspresowe tempo. Zdecydowanie pomógł też wypożyczony samochód, dzięki któremu docieraliśmy do miasteczek położonych wysoko w górach, poza szlakiem komunikacji publicznej.
Zarówno wschodnia, jak i zachodnia część wyspy skrywają prawdziwe perełki, bez odwiedzenia których nie wyobrażamy sobie wizyty na Sycylii. Trzeba pamiętać, że Sycylia to duża wyspa, największa na Morzu Śródziemnym! Dlatego aby nie mieć dylematu, które regiony eksplorujemy, a z których musimy zrezygnować z powodów logistycznych, warto po prostu zostać tu dłużej niż tydzień.
Jeśli jednak zdecydujesz się na krótki, kilkudniowy wypad, oto nasza minimalistyczna propozycja zależnie od miejsca lądowania:
- Trapani: Erice, Riserva dello Zingaro, jak się uda – Cefalù. Warto też zdecydować się na enogastronomiczną wycieczkę do jednej z pobliskich starych posiadłości z winnicą.
- Katania: uciekać z Katanii! Na Etnę, do Syrakuz i któregoś z trzech barokowych miasteczek: Modica, Noto, Ragusa Ibla.
- Palermo: lądując w Palermo nie wiadomo, gdzie udać się na poszukiwanie skarbów! Zatem trzeba zrobić mix i jadąc na zachód udać do Riserva dello Zingaro, a na wschód do Cefalù.
A to nasza trasa pierwszej podróży przez Sycylię. I zdjęcia! Może one pomogą Ci zdecydować, gdzie najchętniej się wybierzesz ☺ Są w kolejności, w jakiej zwiedzaliśmy Sycylię.
Trapani – Erice – lokalna winnica – Monte Cofano – Riserva dello Zingaro – Palermo – Cefalu – Tindari – Piscina di Venere – Savoca – Gole dell’Alcantara – Gurne dell’Alcantara – Etna – Taormina – Syrakuzy – Noto – Marzamemi – Modica – Ragusa Ibla – Scala dei Turchi – i zamknięcie pętli w Trapani
Co warto zobaczyć na Sycylii? Przewodnik i nasza trasa podróży
Trapani | Sycylia
Trapani to jedno z większych miast na Sycylii, które zachowuje swój sycylijski klimat. Roi się tu od smakowitych restauracji, z pizzerii dobiegają kuszące zapachy, a kawiarnie na rogu zachęcają, by usiąść na niespieszne capuccino. Trapani to też doskonały targ rybny i targi z owocami. Koniecznie spróbuj sycylijskich czerwonych pomarańczy! Uliczki Trapani zachwycają, wąskie, często kończące schodami wychodzącymi na nabrzeże, magicznie podświetlone nocą. Bardzo polubiliśmy się z Trapani i zazwyczaj to tutaj wybieramy loty zamiast do Palermo czy Katanii. Miasto Trapani to także wygodna baza wypadowa do cudownego rezerwatu – Riserva dello Zingaro, miasteczka Erice na szczycie góry, Marsali słynącej z wina czy naszej ukochanej winnicy.
Erice | Sycylia
Erice to bogate w historię i architektoniczne spadkobierstwo miasteczko na zachodzie Sycylii. Droga, która tu prowadzi jest bardzo malownicza. Z samego Erice rozciągają się bajeczne, sycylijskie panoramy, jako że miasteczko gnieździ się na szczycie góry. Warto spróbować tutaj lokalnych słodyczy i spacerować kamiennymi uliczkami. Koniecznie przeczytaj nasz mini-przewodnik po Erice.
Lokalna winnica | Sycylia
Kuchnia sycylijska rozpieszcza kubki smakowe i sama w sobie jest wystarczającym powodem, dla którego wracamy na Sycylię, gdy tylko możemy. Ta wyspa ulegała licznym wpływom – nie tylko włoskim, ale również hiszpańskim i arabskim, co odbiło się (pozytywnie!) na kuchni. Sycylia to sery, Sycylia to wina, rozmaite soczyste owoce i liczne desery. Prawdziwą ucztę mieliśmy w naszej ukochanej winnicy niedaleko Trapani, o której szeroko napisaliśmy tutaj. Z kolei tutaj prezentujemy jej uroki we vlogu. Oprócz dorodnej sycylijskiej uczty, skosztujesz wina tutejszej produkcji i poznasz proces produkcji wina.
Monte Cofano | Sycylia
Monte Cofano i okolica tej góry to taka sielankowa przestrzeń, gdzie góry spotykają się z morzem. Czy to nie brzmi jak połączenie doskonałe? Dodaj do tego zachód słońca i życie staje się jeszcze piękniejsze! To doskonałe miejsce na malowniczy przystanek na trasie, spot na zachód słońca, jak również miejsce na nocleg na dziko – w namiocie, w kamperze lub w aucie.
Riserva dello Zingaro | Sycylia
Riserva dello Zingaro to nasze ulubione miejsce w naturze na Sycylii. W ogóle, uważamy, że jest jednym z piękniejszych miejsc w całej Europie. Szlaki wiodą tutaj przez zielone, pełne roślinności i zapachów niewysokie góry, a także wzdłuż wybrzeża i plaż obmywanych turkusową wodą. To świetne miejsce na Sycylii na snorkeling oraz plażowanie. Lubisz hiking? Połącz go z plażowaniem. Nie chce Ci się chodzić po szlakach, wtedy wybierz sobie plażę bliżej wejścia do Riserva dello Zingaro i rozkoszuj się piękną wodą. O Riserva dello Zingaro napisaliśmy obfity tekst tutaj – znajdziesz tam wiele wskazówek co do tego parku!
Palermo | Sycylia
Palermo to stolica Sycylii, tutaj czuć, że jesteśmy w wielkim mieście. Znajdziesz tu najważniejsze atrakcje architektoniczne Sycylii. Nie zapomnij zobaczyć Katedrę (Cattedrale di Palermo), szczególnie, że wejście tu jest darmowe, następnie przejdź do położonego nieopodal placu Quattro Canti oraz pod Fontanna Pretoria, znanej też pod nazwą Fontanna Wstydu, jako że zdobią ją nagie postaci z mitologii. Chcąc spróbować street foodu udaj się na Targ Vucciria, który szczególnie ożywa nocą. Lokalne specjały kupisz też na targu Ballarò lub Mercato di Capo. Jeśli lubisz zwiedzać wnętrza kościołów, mogą spodobać Ci się te w Chiesa Santa Maria dell’Ammiraglio. Podczas zwiedzania Palermo nie pomiń wizyty w San Giovanni degli Eremiti, który my cenimy za mauretański klimat i wpływy architektoniczne. Czytaj ten przewodnik dalej, żeby zobaczyć, które miasto na Sycylii spodobało nam się znacznie bardziej niż Palermo.
Cefalu | Sycylia
Cefalu to prawdziwa perełka Sycylii! Bajecznie położona, z górującą nad miasteczkiem skałą La Rocca, z której rozpościera się zjawiskowa panorama na cztery strony świata z zatokami i zielonymi wzgórzami Cefalu. Miasteczko Cefalu jest romantyczne, pełne kotów, ma malownicze domki przy plaży i cudowne uliczki rozbrzmiewające włoskimi rozmowami lub melodiami sączącymi z restauracji. Uwielbiamy klimat Cefalu! Oddzielny wpis o miasteczku znajdziesz tutaj.
Tindari | Sycylia
Tindari w starożytności zwane Tyndaris to małe miasteczko, gdzie można zobaczyć wykopaliska i starożytne ruiny. Rozciąga się tu też widok na kolorowe jeziorka rezerwatu Laghetti of Marinello. W Tindari mieści się też kościół, który jest miejscem kultu pielgrzymkowego. Atmosfera jest dość przaśno, jarmarczna i spokojnie możecie ominąć Tindari podczas Waszej podróży po Sycylii.
Piscina di Venere | Sycylia
Na trasie między Messyną a Cefalu znajdują się Baseny Wenery (czyli Wenus i Afrodyty). W zagłębieniach wśród skał powstały naturalne baseny, w których można pływać. Miejsce dość mało znane, pozwala się przyjemnie schłodzić i odpocząć z dala od zgiełku.
Savoca | Sycylia
Miasteczko, w którym nagrywano sceny do „Ojca Chrzestnego”. Jest bardzo malutkie, klimatyczne, z wąskimi uliczkami i ładnym kościołem, który również był bohaterem kultowego filmu. Savoca mieści się w górach, wiodą do niej dość kręte drogi, nie trzeba zatrzymywać się tutaj na długo, ale warto zajrzeć.
Gole dell’ Alcantara | Sycylia
Wąwóz rzeki Alcantara to jedna z tych przyrodniczych atrakcji, którą warto zobaczyć podczas zwiedzania Sycylii. Bazaltowe ściany wąwozu robią niesamowite wrażenie. Wyrzeźbiła go rwąca rzeka Alcantara, z której nurtem możesz udać się nawet na rafting. Szukając na Sycylii atrakcji z adrenaliną, przyjrzyj się temu pomysłowi! Rezerwat jest też parkiem geologicznym, gdzie po części szlak jest uregulowany i stworzono atrakcje dla dzieci – są dość kiczowate, radzimy więc jak najszybciej zejść z utartych ścieżek i podziwiać wąwóz z dołu i od góry wśród ładniejszych punktów widokowych. Miejsce w ostatnich latach zyskało na popularności i w wysokim, letnim sezonie może być dość tłoczne. Wtedy dobrym pomysłem na uniknięcie wakacyjnych tłumów będzie właśnie wycieczka raftingowa.
Gurne dell’ Alcantara | Sycylia
Przy miejscowości Francavilla di Sicilia, która swoją drogą jest urocza, mieści się dalsza część Wąwozu Alcantara – dziksza i nieograniczona płatnym wejściem. Ściany wąwozu nie są tu tak imponujące jak w płatnej części, ale warto było zobaczyć kaskady i ciekawe formy skalne od innej strony. Okolica jest również sielankowa.
Etna | Sycylia
Największy, czynny wulkan w Europie – starutka signora Etna, która czasem lubi puścić dymka! Jeśli będziesz zwiedzać wschodnią Sycylię, nie ma opcji, żeby odpuścić wizytę na Etnie. To największa atrakcja Sycylii, jedna z największych atrakcji we Włoszech i po prostu trzeba zobaczyć ten księżycowy, wulkaniczny krajobraz. Jak wygląda wycieczka na Etnę na własną rękę, jak to zorganizować – o tym szczegółowo przeczytasz w tym miejscu na blogu.
Taormina | Sycylia
Taormina to malowniczo położone miasteczko, z którego można patrzeć i na Etnę, i na Morze Tyrreńskie jednocześnie. Taormina ma liczne typowo sycylijskie uliczki, gustowne i drogie restauracje oraz butiki – szczególnie wzdłuż Corso Umberto, liczne skarby architektury, jak chociażby grecki amfiteatr Teatro Antico. Koniecznie zajrzyj na malowniczy plac Piazza IX Aprile w sercu miasteczka. Kultowym kadrem jest też mała wyspa Isola Bella. Taormina ostatnio stała się jeszcze bardziej popularna, a wszystko to za sprawą serialu Biały Lotos (White Lotus), swoją drogą rewelacyjnego, który powinien trafić w gust podróżników. Naszym zdaniem Taormina jest przereklamowana i ultraturystyczna, znamy o wiele więcej innych miejsc, gdzie panuje autentyczny duch Sycylii bez turystycznego napompowania.
Syrakuzy | Sycylia
Syrakuzy to właśnie to duże miasto na Sycylii, które jak dla nas zdecydowanie wygrywa z Palermo! Zakochaliśmy się w kameralnej aurze wyspy Ortigia, która jest historycznym centrum i na której znajduje się wiele zabytków miasta. Tutaj też warto rozpieszczać kubki smakowe: owoce morza, canollo pełne pistacji, prawdziwe włoskie lody i… nie można pominąć najpyszniejszych kanapek świata w Caseificio Borderi! Ten smak pamięta się nawet po latach, a swoje w kolejce warto wystać! Atrakcje Syrakuz, które warto zobaczyć to: Plac Archimedesa, Katedra Syrakuz, Kościół Świętej Łucji, Pałac Montalto, Źródło Aretuzy
Noto | Sycylia
Noto to barokowe, sycylijskie miasteczko niedaleko od Syrakuz i Katanii, które wpisano na listę UNESCO. Są tu klimatyczne kamienice, urocze zaułki, prawdziwie włoski klimat i architektura. Palazzo Ducezio, Kościół San Francesco, Kościół San Carlo i San Domenico to ikoniczne zabytki, które warto zobaczyć w Noto.
Marzamemi | Sycylia
Rybacka, niezwykle kolorowa wioseczka na Sycylii to właśnie Marzamemi. Miejscowość okalają turkusowe wody, co sprawia, że okolica to też piękne plaże do pływania i relaksu. W Marzamemi można zwiedzać wiele zabytków i atrakcji turystycznych, takich jak Stara Tonnara, czyli dawna tuńczykarnia, która jest obecnie centrum kulturalnym. W miejscowości znajduje się również kilka kościołów i katedr, w tym Kościół Świętego Piotra, który jest jednym z najstarszych na Sycylii. Marzamemi zasłużyło na oddzielny wpis na blogu, przeczytasz go tutaj.
Modica | Sycylia
Modica jest barokowym miasteczkiem z zabytkami wpisanymi na listę UNESCO, a słynie przede wszystkim z… czekolady o doskonałej, azteckiej recepturze. Miasto położone jest w wąwozie, a więc dość oryginalnie jak na Sycylię, bo większość miasteczek leży albo na wybrzeżu, albo w górach. Modica zrobiła na nas wrażenie, a dlaczego i co warto tu zobaczyć, sprawdzisz w tym tekście dedykowanym Modice.
Ragusa Ibla | Sycylia
Ragusa Ibla to dzielnica miasta Ragusa na Sycylii, która słynie z pięknych zabudowań barokowych i architektury. Ragusa Ibla to część Starego Miasta i jest uważana za jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych miast baroku na Sycylii. Ragusa Ibla jest znana z licznych kościołów i katedr, w tym Kościoła Świętego Georga, który jest jednym z najbardziej znanych zabytków w mieście. Wiele budynków w Ragusa Ibla jest również ozdobione pięknymi balkonami i wykuszami, co dodaje im jeszcze więcej uroku.
Scala dei Turchi | Sycylia
Scala dei Turchi to piękne miejsce na południowym wybrzeżu Sycylii, które słynie z białych, wapiennych skał i turkusowego morza. Scala dei Turchi (Schody Tureckie) znajduje się w miejscowości Realmonte i jest uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc na wybrzeżu Sycylii. Scala dei Turchi to formacja skalną, która tworzy białą, gładką powierzchnię, która wystaje ponad morze. To wyjątkowo urodziwe miejsce na kąpiele, opalanie się lub po prostu przystanek na zdjęcia. Robi wrażenie!
Więcej tekstów z Sycylii i Włoch znajdziesz na naszym blogu w tej zakładce.
Odkąd odwiedziliśmy Sycylię pierwszy raz, zakochaliśmy się w jej czarze. Wracamy tutaj nieustannie, zachwycając się jej targami pełnymi soczystych owoców, maleńkimi miasteczkami, otwartymi ludźmi, winnicami z niepowtarzalnym klimatem i restauracjami, których smaki nie dają o sobie zapomnieć. Mamy swoje ukochane szlaki hikingowe i plaże obmywane turkusową wodą. Wiemy też, że planowanie podróży po Sycylii może zająć dużo czasu. W ogóle nas to nie dziwi, bo to największa wyspa Morza Śródziemnego, a atrakcji jest tu tak wiele! A jeśli jeszcze goni Cię czas i masz dylematy, to może wydawać się, że ten wieczny research nie ma końca! Czy warto wypożyczyć samochód? Jakie atrakcje i miejsca są najciekawsze i jak to wszystko zmieścić w krótkiej podróży? Które noclegi są warte swojej ceny? Jak poczuć ducha Sycylii, a urlop wycisnąć niczym sycylijską cytrynkę? A może chcesz zwiedzić Sycylię szlakiem miejsc z serialu Biały Lotos (White Lotus)? Na ratunek przychodzą nasze konsultacje podróżnicze i spersonalizowane plany podróży po Sycylii. Odezwij się do nas na hej@podrozewnaturze.pl Chętnie pomożemy Ci tak, żeby jedynym Twoim zmartwieniem było wyrobienie się na samolot (lub prom, bo jest i taka opcja!).
Jeśli treści na naszym blogu są dla Ciebie pomocne lub oszczędziły Ci czasu albo pieniędzy, będzie nam szalenie miło, jeśli postawisz nam kawę. Dla nas to znak, że to, co robimy ma sens i czas szykować kubek kawy (lub herbaty), żeby stworzyć kolejny wpis, który ułatwi Ci podróże! Dzicy Podróżnicy – za każdą kawę – dziękujemy.
Wskakuj na pokład Dzikich Podróżników i obserwuj nasze podróże w social mediach. Najpewniej nadajemy z naszej wielkiej podróży z biletem w jedną stronę.
Ja liczyłam, że Sycylię dam radę zobaczyć w tydzień, ale widzę, że i dwóch tygodni mogłoby zabraknąć. Pięknie tam.
Tak… 2 tygodnie to tak optymalnie 🙂 Tydzień w sam raz na pół wyspy – trzeba się zdecydować, którą część wybierzemy wtedy. Dylemat! Ja osobiście wolę zachodnią (+ Cefalu z centrum wyspy i Etna ze wschodu).
Pozazdrościć 😉
Nie spodziewałam się, że jest tam tak pięknie. Zapiszę Twojego posta, bo zauroczyłaś mnie tymi zdjęciami 🙂 Zawsze odrzucałam Sycylię, w sumie nie wiem czemu. Następnym razem wezmę ją pod uwagę jako pierwszą 🙂
🙂 Na blogu jeszcze więcej znajdziesz informacji o niej, a pojawi się ich drugie tyle. Wiesz, przyznam, że ja przed wyjazdem myślałam, że już jestem znudzona Europą Południową, że wszystko się powtarza i dosadnie mnie nie zaskoczy. A jednak 🙂 Naprawdę warto, jedna z najfajniejszych destynacji południowych kontynentu.
Aż mi się przypomniała moja wyprawa do Włoch 🙂
Chociaż Emilia-Romania nie jest chyba aż tak piękna, to i tak zachwyca 😉
Ale pięknie! Następnym razem jak będę miała okazję gdzieś pojechać w Europie zastanowię się nad Sycylią. Cudowne zdjęcia.
Nie mogę patrzeć na takie wpisy, bo mam ochotę wszystko rzucić i jechać!
Piękne, cudowne i malownicze zdjęcia, a na nich kraj do którego mam wyjątkową słabość… Obiecałam sobie, że na Sycylię wybiorę się jeszcze w tym roku, a patrząc na te cudeńka powyżej to już nie mam najmniejszych wątpliwości!!
Sycylia od dłuższego czasu jest w moich planach, w końcu się tam wybiorę 🙂 Powiem szczerze, że większości miejsc, które zobaczyłam na Twoich zdjęciach nie widziałam jeszcze nigdy gdy czytałam o Sycylii. Bardzo mnie to mobilizuje!
Powodzenia, bo warto! 🙂 Tak, zawsze przed podróżą robię solidny research, przewodniki to za mało, przybliżam więc ukształtowanie terenu, szukając malowniczych miejsc, szukam lokalnych stron, podpytuję autostopowiczów, których zwykle niesie poza utarty szlak. Dlatego obok ważnych turystycznie miejsc, staram się przemycić te mniej znane – są nawet urokliwsze 😉
Jakie piękne zdjęcia! Sycylia jest cały czas na naszej liście marzeń, a teraz nabrałam jeszcze większą ochotę by tam polecieć. Pozdrawiam 🙂
Przecudny ten Wasz blog!! Masa ciekawych porad i inspiracji do podróży 😀
A Sycylia cudna! Nie byłam ale mam nadzieję nadrobić.
Film- mistrz! 😀
Dziękujemy! <3 <3
Sycylia okazała się być super! Różni się od kontynentalnych Włoch, a natura i rozliczne obce wpływy sprawiły, że wyspa ma dużo do zaoferowania. Ja początkowo myślałam 'aha, znów południe Europy, znam to za dobrze'. Jednak było bardzo warto i każdemu polecam! Miłośnikom ciekawych smaków, w tym słodyczy (canollo!), wielbicielom dziewiczej przyrody, ale i uroczych, małych miasteczek 🙂
Byłam na Sycylii na Erasmusie i był to najlepszy wybór jakiego mogłam dokonać. Mieszkałam w Catanii i… dziwi mnie to, że ludzie tak mało pozytywnie się o niej wypowiadają. Najczęściej jest ona przystankiem osób udających się na Etnę albo lądujących na pobliskim lotnisku. U Ciebie też trafiłam na komentarz „uciekać z Catanii”. Nie podobała Ci w ogóle czy może całkowicie wykreśliłaś ją z listy, bo nie interesowała Cię niczym specjalnym?
Zdjęcia – cudo!
Wszyscy, których znam i byli na Erasmusie na Sycylii są zachwyceni! 🙂 Ja zawsze chciałam do Catanii, bo tak mnie partner nazywa (od imienia i miłości do kotów i podróży :D), ale jak zaczęłam robić research to uznałam, że sobie darujemy… że jednak Palermo, czy Syrakuzy i barokowa trójca nam wystarczy. Najbardziej mnie w Catanii urzekł główny plac (po zdjęciach), a reszta opinii własnie była mało pochlebna, uznałam, że takie place ma każde z miast i miasteczek. Poza tym bardziej nastawiłam się na krajobrazy, rezerwaty. Nie żałuję, bo od Sycylii otrzymaliśmy dużo dobrego, to naprawdę wspaniałe miejsce na ziemi, ale gdybym miała 1 dzień dłużej – zajrzałabym i do Catanii…! Jestem pewna, że wrócimy na Sycylię, więc wtedy chętnie zajrzymy i do tego miasta. Jeśli masz z niego swoje smaczki i urzekające miejsca – będzie nam bardzo przyjemnie skorzystać z rad!
Ufff, kamień z serca 😉 już się bałam, że Catanii nie da się lubić. Co do moich miejsc – mam ich dużo i tęsknie za nimi przeokropnie. W tym roku jadę na Sycylię na święta i mam zamiar odwiedzić je ponownie, a następnie zrobić cykl z podróży na blogu. Przelać moje wspomnienia, opowiedzieć trochę o mojej Sycylii i polecić kilka miejsc, które trzeba zobaczyć.
Wspaniale! Czekamy więc na wpis, porównać odczucia i zobaczyć Catanię! Magicznej podróży! 🙂
Tyle wspaniałych zdjęć. Jestem wniebowzięta!
Nie miałam okazji być ale trzeba sie kiedyś wybrać.
Pozdrawiam
Już od samych zdjęć można się zakochać. Przepiękne! Niestety nie byłam nigdy ka okazje na Sycylii, ale znajomi, którzy te szczęście mieli są zachwyceni.
Ale błędy mi się wkradły. Miało być : Niestety nigdy nie miałam okazji być na Sycylii ;-P
W ogóle nas nie dziwi, że są zachwyceni!!! W ogóle… 🙂
Schody w Noto – mega 🙂 Taka objazdówka po Sycyli też nam się marzy 🙂
<3 tak! i wyobraź sobie, że gdybyśmy zostali kilka dni dłużej to byśmy na ten Festiwal Kwiatów trafili - koosmooos!
Podziwiam za tempo objazdówki, bo jak zobaczyłam ilośc miejsc zaznaczonych na mapce to aż mi szczęka opadła 😀
No! 🙂 Powiem Ci, że było, ale nie czuliśmy, że czegoś nie zobaczyliśmy, że za krótko. Udało się, ale fakt, trzeba mieć tempo chodzenia, nie chcieć leżeć na plaży zbyt długo, tylko jechać zobaczyć następną – pomoczyć się i dalej! Na chill i objazd Sycylii na pewno trzeba z 14 dni 🙂 albo pojechać kilka razy i za pierwszym razem do Trapani i okolic na 5 dni, a następnym razem lot do Catanii i tam zwiedzać – z 6, 7 dni.
Świetne zestawienie. Aż szkoda być tam tylko raz i to na szybko, ja właśnie będę kolejny raz a planuję w przyszłym roku znowu…
Wspaniale! Sycylia jest naprawdę warta tych kilkunastu dni. Całą wyspę objechaliśmy w 11, udało się zwiedzić naprawdę dużo, w zasadzie to, co chcieliśmy. Najlepiej pochylić się nad mniejszymi miejscowościami i przyrodą niż dużymi miastami jak Palermo czy Catania, Mesyna. W takie 11 dni można już dużo zobaczyć, objechać Sycylię, trochę się powylegiwać. Ale jeśli ktoś lubi troszkę dłużej odpocząć w 1 miejscu, np. na plaży i właśnie wszystko zwiedzić to 14 dni murowane! 🙂 Pięknej wyprawy, Magda! 🙂
Ostatnio nasz znajomy był na Sycylii i po powrocie dzielił się z nami podobnymi spostrzeżeniami. A więc, że ciężko się dogadać po angielsku, że najlepiej wynająć samochód i zwiedzać we własnym rytmie. Ale powiedział też, że ludzie są negatywnie nastawieni do turystów, często naciągają. To przeciwieństwo tego co Ty napisałaś, czyli nie jest aż tak źle?
Zazwyczaj w podróżach najbardziej różnią się opinie o ludziach. Powiem Ci, że nie za bardzo wiem, w którym momencie można być naciągniętym – na bazarach są ceny, płacisz więc tyle co lokals, w sklepach również, stacja paliw – nawet gdy pracownik stacji pomógł nam zatankować, to płaciliśmy cenę samoobsługową (sporo niższą). Wejścia do parków narodowych etc., też mają swój cennik wywieszony. Zastanawiam się właśnie, gdzie można zostać naciągniętym. Na pewno biura podróży na miejscu za wycieczki liczą sobie sporo – ale to jak wszędzie, business is business, i wiadomo, że sam taniej sobie to zorganizujesz. Ale na pewno sycylijscy sprzedawcy mają w sobie trochę z takiego arabskiego, ulicznego nawoływania – „ryby, ryby, świeże ryby”, ale do nagabywania to dość daleko – z naszych doświadczeń. Ale faktycznie większość Sycylijczyków utrzymuje się z turystyki i wtedy zachęcają do kupna a to wycieczki, wina czy produktów na targu a to wypożyczenia skutera, ale my odnieśliśmy wrażenie, że robią to z uśmiechem. A, ale w knajpach na pewno wolą jak zamawiasz więcej! Któregoś razu dosłownie na przekąskę wstąpiliśmy i kelner (wydaje mi się), że liczył, że powinniśmy więcej zamówić 😉 Mimo wszystko oceniamy, że to bardzo przyjaźni, pomocni, ciekawi i otwarci ludzie – a ci, którzy mają biznes – czaasami próbują faktycznie zachęcać do spróbowania (a więc i zapłacenia) 🙂
Jak tam jest pięknie! Aż chciałoby się wszystko rzucić i wyjechać!
Zdjęcia robią wrażenie! 🙂
Na Sycylii czas się zatrzymuje… Taka wolność. Idealna właśnie do słynnego już „rzucenia wszystkiego”! 🙂
Świetnie opowiedziana podróż poparta wyjątkowymi zdjęciami.
Mnie zainteresował temat winnicy. Czy możesz podesłać link do google maps z jej lokalizacją?
Wiesz czy można się samemu umówić z właścicielami na takie odwiedziny i ile to kosztuje?
Takie pytanie. Spaliście zawsze w hotelach czy korzystaliście z namiotów? Zastanawiam się nad wycieczką w przyszłym roku 🙂
I tak, i tak 🙂 Namiot a nawet czasami spanie w samochodzie sprawdziły się na Sycylii 🙂
No i oczywiście jak najbardziej polecamy Sycylię, niezależnie od tego, gdzie będziesz spać! 🙂 Tam nocleg pod namiotem jest całkiem dobrym pomysłem, bo jest trochę punktów AGIP i pryszniców, naprawdę dobre stacje benzynowe do jako takiego mycia się są. A hotele też da się spokojnie znaleźć fajne i niedrogie 🙂