Lecę „na” Dominikanę! Czy wy też popełniacie ten błąd?

Dominikana, choć niektórych zdziwimy, nie jest wyspą! Jest krajem na wyspie, którą współdzieli z innym krajem – Haiti. Zatem jedyna poprawna forma to lecę „do” Dominikany i jestem „w” Dominikanie. Poprawną wersją będzie również jestem „w” Republice Dominikańskiej, wybieram się „do” Republiki Dominikańskiej, bo oficjalna nazwa tego karaibskiego państwa to właśnie República Dominicana. Tak więc formę „na Dominikanie” powinien wymazać ze swojego słownika każdy, kto chce być kojarzony z obeznaniem międzynarodowym a nie ignorancją. Wyspa, którą współdzieli Haiti i Dominikana, przez hiszpańskich kolonizatorów została nazwana La Española i do dziś niektóre kraje używają nazwy Hispaniola. W czasach napoleońskich wyspa wróciła do przedkolumbijskiej nazwy Ayiti, co w języku Taíno (przedkolumbijskich mieszkańców wyspy) oznacza „górzysta kraina”. Obecnie Polska, tak jak mieszkańcy wyspy, używa nazwy Haiti. Poprawnie więc powiemy: „Lecę do Dominikany na wyspę Haiti”.

Dominikana na własną rękę to przepiękna przygoda! Gdy zejdziesz z utartego szlaku, okazuje się, że Dominikana to nie tylko rajskie plaże, ale też bajkowe zielone góry, kaniony z turkusową wodą i dzikie wyprawy pełne adrenaliny. Wiemy, że brak informacji w Internecie o wielu wyjątkowych miejscach utrudnia planowanie, a jeśli jeszcze goni Cię czas i masz dylematy, to może wydawać się, że ten wieczny research nie ma końca! Gdzie jest bezpiecznie, a na które miejsca lepiej uważać? Czy warto wynająć samochód? Jeśli tak, to w jakiej wypożyczalni i jaki? Noclegi potrafią być bardzo drogie, ale które są warte swojej ceny? Które noclegi są tanie albo gdzie odpocznę w luksusowym, klimatycznym miejscu, ale z dala od molochów, masówki i zgiełku kurortów? Jakie atrakcje są najciekawsze i jak to wszystko zmieścić w krótkim urlopie? O których miejscach się nie mówi, a są jeszcze piękniejsze niż te w przewodnikach? Na ratunek przychodzą nasze konsultacje podróżnicze online i spersonalizowane plany podróży po Dominikanie. Odezwij się do nas na hej@podrozewnaturze.pl i przeżyj niezapomnianą przygodę w Dominikanie. Chętnie pomożemy Ci tak, żeby jedynym Twoim zmartwieniem było wyrobienie się na samolot ?

Kiedy możemy powiedzieć „na”?

Wiemy już, że w przypadku Dominikany nie zadziała forma „na”. Kiedy jednak będzie to poprawna wersja? Otóż jeśli wyspa jest częścią kraju, to powiemy „na”. Przykładowo lecę „na Sardynię” do Włoch lub „na Kretę” do Grecji. Wszystko jasne? No to piąteczka!

Gdzie leży Dominikana?

Dominikana (Republika Dominikańska) to państwo położone w Ameryce Północnej, w regionie Karaibów. Ten różnorodny kraj oblewają wody Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Karaibskiego. W tym tekście opowiadamy o nim bardzo skrótowo, gdyż głównym zadaniem był bojkot rażącego uszy i podróżniczą duszę „na Dominikanie” i pokazanie geograficznego umiejscowienia kraju. Ale całe mnóstwo informacji o nim znajdziesz na naszym Facebooku oraz Instagramie (jest wiele zapisanych relacji). A za jakiś czas pojawi się nasz przewodnik po Dominikanie 🙂

Dominikana – mapa

Dominikana to aż 31 województw oraz jeden okręg narodowy skupiony wokół stolicy, Santo Domingo. Dla skuteczniejszego zarządzania, pobudzania jego rozwoju i zapewnienia udziału obywatelom kraj podzielony jest na 3 makroregiony. Każdy z nich jeszcze dodatkowo dzieli się na mniejsze ośrodki. Jeśli mielibyśmy na nie spojrzeć z turystycznego punktu widzenia, to nam najbardziej serca skradły te, które na drugiej mapce mają zielony odcień i kilka miejsc w regionach w czerwonej kolorystyce.Spotkajmy się w social mediach! Obserwuj naszą podróż z biletem w jedną stronę.

Dominikana Podróże w Naturze

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *