Podlaskie trasy – jakość dróg

Podlaskie drogi pokochają miłośnicy podróży samochodowych, motocyklowych i generalnie offroad’u. Zarówno na Podlasie, jak i na Suwalszczyznę ekspresowo dotrzemy dobrymi i szybkimi drogami krajowymi, by potem zboczyć z nich i zabłądzić pośród wiejskich ulicówek, szutrowych dróg, a czasem leśnych duktów. To my wskakujemy do Suzuki i zabieramy Was na beztroską przejażdżkę!

podlasie trasy samochodowe

Jaki samochód się sprawdzi?

Zanim wyruszycie w jakąkolwiek trasę warto rozeznać się, jak wygląda specyfika terenu, w który się wybieracie i jakie są Wasze oczekiwania dotyczące spędzania czasu. W zeszłym roku wybraliśmy się w dwa skrajnie różne roadtripy: pierwszy po dzikich, poprzecinanych rzekami, nieutwardzonych drogach Kostaryki, które pokonywaliśmy terenowym Suzuki Jimny. Z kolei drugi, po idealnie wyasfaltowanych krętych drogach Niemiec, Belgii, Holandii i Luksemburga dwuosobowym, sportowym roadsterem. Gdyby samochody były dobrane odwrotnie, to oba fantastyczne wyjazdy zamieniłyby się w koszmar.

Jak pod tym kątem wypada Podlaskie? Najlepiej sprawdzą się samochody, którymi szybko i ekonomicznie przemieścicie się autostradą i drogami szybkiego ruchu na wschód Polski, aby sprawnie dotrzeć do celu. Następnie będziecie mieli możliwość zjechania w nieco bardziej wymagający teren, gdzie próżno szukać asfaltu, za to piach i błoto często będą stały na drodze do punktów widokowych, wiosek czy same w sobie będą stanowiły atrakcję. Napęd 4×4 i wsparcie silnika elektrycznego (co by było płynniej ruszać i trochę bardziej ekologicznie) będą dodatkowym atutem.

Tak się składa, że wszystkie te warunki spełniły dwa modele Suzuki: SX4 S-Cross Hybrid i Vitara Hybrid. Dokąd je zabraliśmy i jak się sprawdziły?

Pomysł na weekendowe trasy samochodowe i motocyklowe w Podlaskim

Trasa wokół Biebrzańskiego Parku Narodowego

Tylko jedź łośstrożnie, bo to kraina łosia, a ani on, ani Ty nie chcecie, by spotkanie było zbyt bliskie. O łosiach ostrzegać Cię będą urocze znaki drogowe, które już same w sobie są atrakcją. Trasa, którą proponujemy wiedzie wokół największego parku narodowego w Polsce. Mijać będziesz wspaniałe lasy, rzekę Narew i Biebrzę, a także atrakcyjne kładki, przy których możesz się zatrzymać i przejść wśród bagien. Trzymamy kciuki, żebyś tutaj dostrzegł łosia. Więcej o kładkach Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz trasach na dłuższy spacer znajdziesz w tym tekście na blogu. Część tej trasy, jak Carska Droga, będzie pięknie wyasfaltowana, a część szutrowa, gdzie poczujesz w sobie zew odkrywcy. Tutaj sprawdziła się elastyczność SX4 S-Cross, który szybko i wygodnie pokonywał dłuższe asfaltowe odcinki wzdłuż parku i po zmianie trybu na 4×4 płynnie przestawiał się na zmoczony deszczem leśny dukt wiodący do wsi Grzędy.

Trasa Szlakiem Tatarskim – przy granicy z Białorusią

Bardziej na wschód w Polsce pojechać się nie da! Dlatego zalecamy wyłączyć transfer danych, by przypadkiem nie złapać białoruskiej sieci, co może zwiększyć rachunek za telefon. O tym, skąd na polskich ziemiach znaleźli się Tatarzy opowiadamy tutaj. Możemy zapewnić, że to bardzo ciekawa, często pełna dzikich lasów okolica. Trasy wiodą wśród pól, łąk i prawdziwych rubieży – zwykle asfaltowe, ale co rusz możesz zboczyć w obiecujące przygodę szutry. Wspaniałym doświadczeniem jest jeszcze zajrzenie do tatarskich meczetów i skosztowanie tatarskiej kuchni we wsi Kruszyniany lub Bohoniki. Tatarzy to serdeczni ludzie, którzy z przyjemnością opowiadają o swojej fascynującej kulturze. Także oprócz pięknych widoków natury, możesz liczyć na kulturalną podróż – doskonałe połączenie na zaskakujący weekend. A tu nasza propozycja ciekawego noclegu w objęciach natury – Glamping Drzwi do Lasu. Ponownie SX4 S-Cross sprawnie przecinał podlaski krajobraz, w tym rondo w Krynkach, które ma aż 12 odchodzących ulic.    

Trasa wokół Suwalskiego Parku Krajobrazowego

Suwalszczyzna to wciąż ledwo znany i mało doceniany zakątek Polski. Jej tereny obfite są w jeziora, lasy z wysokimi drzewami, mięciutkim, zawsze zielonym mchem – takie rześkie, że chce się po nich spacerować godzinami. Serdecznie polecamy Ci przejechać się drogami wokół jednego z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce – Suwalskiego Parku Krajobrazowego. To park, który odkrywa się właśnie przemieszczając się z jednego punktu do kolejnych. Na trasie zobaczysz piękne jeziora, punkty widokowe, mnóstwo krów na zielonych pagórkach.

Wokół parku wiedzie świetna asfaltowa droga, a odchodzi od niej wiele szutrowych, które pozwalają poczuć się jak na świetnej, pełnej wyzwań wyprawie roadtripowej! Miłośników bezdroży zachęcamy do odwiedzenia tych stron, koniecznie. W Suwalskim Parku Krajobrazowym SX4 S-Cross pokazał, jak bardzo go potrzebowaliśmy. Teren jest polodowcowy, a więc pełen pagórków, kamieni narzutowych, a do wsi Wodziłki wiedzie wąska, polna droga. Zresztą, jedna z bardziej malowniczych w okolicy. Bardzo doceniliśmy napęd 4×4, większy prześwit i… podgrzewane fotele, które ratowały nas po dłuższym pobycie w jesiennej aurze. Na noc zatrzymaliśmy się tutaj.

Trasa przez wsie Podlasia szlakiem kolorowych cerkwi

Podlasie to najbardziej kolorowy region Polski! Dzięki jego bogactwu kulturalnemu i architektonicznemu możesz poczuć się tu jak w dalszej podróży. Samochód, rower, jak i motocykl świetnie sprawdzą się w okolicy Bielska Podlaskiego i Hajnówki. To właśnie tutaj zobaczysz najwięcej barwnych, drewnianych cerkwi. O tej okolicy oraz cerkwiach, które nam się spodobały, poczytasz w tym przewodniku. Każdą cerkiew pokazaliśmy także na zdjęciach, więc sam możesz zdecydować czy chcesz je zobaczyć także na żywo! Polecamy, bo oglądanie podlaskich cerkwi jest uzależniające. W podróż szlakiem kolorowych cerkwi zabrała nas Vitara Hybrid, która do zalet SX4 S-Cross Hybrid dodała jeszcze bardziej zadziorny i terenowy wygląd, ciekawy odcień lakieru i świetny szyberdach, który pozwolił nam na jeszcze bliższe odczuwanie atmosfery wioseczek i złotej polskiej jesieni.   

podlasie trasy samochodowe

Tak jak przy górskim trekkingu i wycieczce na plaże odpowiednio dobrane buty to połowa sukcesu, tak wybierając się w podróż lub decydując się na zakup samochodu, najważniejsze to dopasować go do miejsc i celów, w którym będziesz go używać. Podlaskie oferuje jedne z najwspanialszych tras samochodowych, jakie mieliśmy okazję przemierzać w Polsce. A do pełni szczęścia potrzebny jest samochód, który zamiast stresu i frustracji doda jeszcze więcej emocji i radości. Szerokiej drogi, Dzicy Podróżnicy!

Podróże w Naturze Polska

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *