Zobacz dzikie żubry na Podlasiu!

Województwo podlaskie ma Carską Drogę pełną Łosi zwaną Łosiostradą, kolonie bobrów w Wigierskim Parku Narodowym, ale gdzie najlepiej wypatrywać króla puszczy – żubra?

Żubry zobaczyć można na kilka sposobów. Najbardziej leniwi i niecierpliwi mogą zrobić to w tej chwili, wchodząc na stronę online do obserwowania tych imponujących zwierząt. Nieco bardziej aktywni, ale nie mający w sobie żyłki poszukiwacza, niech skierują się do Białowieskiego Rezerwatu Pokazowego, w którym żubra zobaczy każdy, kto zakupi bilet. Można za to zobaczyć tu również żubronia – mieszańca żubra i bydła domowego. Jeśli zaś jesteś cierpliwy, aktywny i masz w sobie coś z detektywa, to w tym wpisie powiemy Ci, gdzie możesz poszukać żubrów żyjących dziko, jak ich Matka Natura stworzyła.

żubroń białowieża

Kiedy najłatwiej spotkać żubry?

Dobrą porą obserwacji żubrów jest okres jesienno-zimowy. Wtedy żubry wychodzą z lasów i podchodzą bliżej miejsc, w których osiedlili się ludzie. Częściej je można spotkać w okolicach wschodu i zachodu słońca, co również przemawia za ciemniejszą porą roku, bo nie trzeba się z rana zrywać z łóżka. Podzielimy się z Tobą najlepszymi miejscówkami, jakie znamy. Jednak jako, że żubry są dzikie i wolne w decyzjach o tym jak i gdzie spędzają czas, nie możemy dać 100% gwarancji, że zobaczysz je akurat tam. Przejeżdżając jednak całą trasę, Twoje szanse znacząco rosną.

Zobacz żubry w Krynkach

Proponujemy rozpocząć wypad na żubry od miasta Krynki, które poza najdziwniejszym rondem w Polsce słynie z tego, że jesienią można tam obserwować całe stada żuberków.  Tak jest i w tym roku, w momencie kiedy piszemy ten artykuł Internet zalewają zdjęcia żubrzych rodziców pokazujących swoim żubrzątkom pola pod Krynkami.

Zobacz żubry przy zalewie Siemianówka

Do kolejnych miejsc powinieneś skierować się na południe w okolice zalewu Siemianówka. Po drodze warto zatrzymać się w Kruszynianach, zwiedzić tatarski meczet i posilić się w tatarskiej jurcie. Jadąc drogą pomiędzy Siemianówką a wsią Zabrody, udało nam się spotkać żubry dwukrotnie w różnych miejscach. Zatrzymaliśmy samochód na poboczu i ostrożnie podeszliśmy bliżej dwóch żubrów posilających się na przylegającym do drogi polu. Jeśli zachowasz się cicho i nie wykonasz gwałtownych ruchów, to żubry, mimo że dzikie, będą tolerowały Twoją obecność.

Niedaleko znajduje się jeden z najlepszych noclegów, jakich mieliśmy przyjemność doświadczyć w Polsce – Ciche Podlasie. Jest to pełne dobrej energii i uroczych detali miejsce z doskonale dopasowaną nazwą. Za dnia można chodzić po okolicznych lasach w celu wyciszenia, przewietrzenia płuc, zbierania grzybów, a wieczorami w przytulnym ciepłym pokoju popijać herbatę i obserwować przez okno wielką łąkę, na którą lubią wychodzić zwierzęta. Piszemy o tym nie bez powodu. Na łąkę przed Cichym Podlasiem ma w zwyczaju przychodzić żubr o imieniu Gabryś. Swego czasu tam pomieszkiwał, po czym ruszył dalej w podlaskie lasy. Może będziesz miał szczęście i go spotkasz?

Jeszcze głębiej w Puszczę Białowieską – za Dubicze Cerkiewne

Jeśli trafisz jeszcze bardziej na południe od Białowieży, to my kolejne dwa żubry wytropiliśmy między Starzyną a Górnym Grodem, co możecie zobaczyć na naszym filmie z Podlasia. Myśleliśmy, że żubr to ociężałe zwierzę, a sami zobaczycie, że… jak musi to potrafi być zwinny!

Ale żubry w Polsce spotkasz nie tylko na Podlasiu!

Zastaniesz je także na południu Polskiw Bieszczadach – są tam zarówno wolnożyjące żubry, jak i te w hodowlach zamkniętych. Przykładowo w podkarpackiej miejscowości Muczne w nadleśnictwie Stuposiany mieści się pokazowa zagroda żubra. Z kolei na Mazurach dzikie żubry można wypatrzeć w Puszczy Boreckiej, choć tu o spotkanie go nie jest tak łatwo. Dla wielu zaskakujące będzie to, że również na zachodzie Polski można spotkać wolnożyjące stado zachodniopomorskie. Czy któreś z nich udało ci się już zobaczyć?

Jeśli znacie jeszcze jakieś sprawdzone miejscówki do obserwacji żubrów, to napiszcie koniecznie w komentarzu!

Jeśli lubisz podróże blisko natury, dołącz do nas w social mediach!

Podróże w Naturze Polska

4 Komentarze w “Gdzie zobaczyć żubry na żywo? Okolice Białowieży – Podlasie”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *