Ukraina to częsty temat na naszym blogu, dlatego dziś podpowiemy, jak wygląda wjazd na Ukrainę w czasie COVID-19. Niezależnie od tego, jakim środkiem transportu przekraczasz granicę polsko-ukraińską, a także czy wybierasz się na zwiedzanie Lwowa, czy Kijowa, obowiązują Cię te same zasady wjazdu.

Ukraina a koronawirus – zasady wjazdu. Oto i one.

Zasady wjazdu dla osób zaszczepionych

Turyści zagraniczni (w tym Polacy), posiadający dokument potwierdzający pełny lub jednodawkowy przebieg szczepień szczepionkami Pfizer/BioNTech, Johnson & Johnson’s Janssen, AstraZeneca/Vaxzevria, AstraZeneca/Covishield (Indie), AstraZeneca/SKBio (Korea Południowa), Moderna/Spikevax, Sinopharm, CoronaVac (Sinovac), a także obowiązkową polisę ubezpieczeniową na cały okres pobytu – mogą swobodnie wjechać do Ukrainy bez testów i kwarantanny.

Jedyne, czego potrzebujesz, aby wjazd do Ukrainy przebiegł bezstresowo to:

  • Pobrać z IKP zaświadczenie z kodem QR o przebytym szczepieniu – wystarczy jedna dawka.
  • Wykupić polisę ubezpieczeniową sugerowaną przez ukraiński rząd na cały wyjazd. Koszt na pobyt 3-dniowy: 3,3 EUR (15 zł), każdy kolejny dzień to cena 0,80 EUR (3,65 zł) + 8% prowizji. Zrobisz to online na tej oficjalnej stronie, klikając w przycisk Buy health insurance. Możesz wybrać dowolną firmę z wymienionych, wszystkie są akceptowane. Każda z nich jest wiarygodna, my zaś zdecydowaliśmy się na Kronę, która ma zaufanie także wśród Ukraińców. Ubezpieczenie jest potrzebne nawet, jeśli masz szczepienie. Inna polisa ubezpieczeniowa i covidowa, np. z Polski, nie przejdzie, chyba że dany ubezpieczyciel ma swoją placówkę na terytorium Ukrainy. Tak więc większe firmy ubezpieczeniowe również są rozwiązaniem, jeśli zawierają ubezpieczenie antycovidowe.

Oba te dokumenty są sprawdzane zarówno na granicy po stronie Polski, jak i po stronie Ukrainy. Dotyczy to granicy lądowej, jeśli jedziesz samochodem oraz na lotnisku.

Zasady wjazdu dla osób niezaszczepionych

W przypadku obywateli nieszczepionych pozostaje wymóg opisanej wyżej polisy ubezpieczeniowej oraz negatywnego testu (PCR lub testu antygenowego – RAT, Ag) wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed przylotem do Ukrainy, który powinno się przedstawić w języku angielskim. Co ważne, osoby niezaszczepione mogą przebywać w Ukrainie bez kwarantanny maksymalnie do 72 h (czyli 3 dni). Jeśli przyjeżdżasz na dłużej, wówczas przez 10 dni obowiązuje Cię kwarantanna. Radzimy jeszcze w Polsce pobrać aplikację „Vdoma”, która będzie potrzebna osobom niezaszczepionym.

Czy dzieci potrzebują testu lub potwierdzenia szczepienia?

Dzieci do 12 roku życia nie obowiązuje konieczność posiadania negatywnego wyniku testu lub potwierdzenia szczepienia. Muszą jednak mieć wykupione wspominane już ubezpieczenie.

Aktualne zasady wjazdu do Ukrainy zawsze znajdziesz na oficjalnej ukraińskiej stronie.

Ukraina – jakie obostrzenia dla Polaków? Lwów i Kijów

Ukraina ze względu na wzrost zachorowań i zgonów na koronawirusa wprowadziła pewne obostrzenia. Dotyczą one zarówno Ukraińców, jak i Polaków. Jeśli masz teraz w planach Lwów, Kijów albo inne turystyczne miasta, pamiętaj, że nowe obostrzenia przewidują konieczność pokazywania legalnego zaświadczenia o zaszczepieniu się w miejscach takich jak: restauracje, muzea, metro, często również sklepy spożywcze (szczególnie w centrum). Znaczna część tych miejsc alternatywnie akceptuje testy na covid. Personel w większości tych miejsc publicznych jest już zaszczepiony. A czy zaświadczenie o szczepieniu jest sprawdzane? Zdecydowanie tak, o czym przekonaliśmy się osobiście, bo właśnie wróciliśmy z Ukrainy.

ukraina wjazd koronawirus covid

To nie koniec! Mamy dla Ciebie jeszcze więcej Ukrainy, którą odwiedzam odkąd się urodziłam i jak zsumować, to spędziłam w niej kilka lat życia. Dzięki temu możesz liczyć na informacje z pierwszej ręki 🙂 Tutaj znajdziesz informacje praktyczne takie jak:

A już niebawem kolejne teksty, bo kilka dni temu wróciliśmy z kilkutygodniowej podróży do Kijowa 🙂 Na Instagramie znajdziesz Stories z Kijowa i ze Lwowa. Zostań z nami!

Ukraina

2 Komentarze w “Ukraina a koronawirus – wjazd w czasie COVID-19. Ubezpieczenie, zasady”

A Ty co o tym myślisz?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *