Ile dni przeżyjesz w tych krajach za polską średnią pensję?
Wyobraź sobie, że masz możliwość pracy zdalnej z dowolnego miejsca na Ziemi. Wynajmujesz jednopokojowe mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji i gotujesz sobie samodzielnie, robiąc zakupy w supermarketach. Ile dni w każdym z tych krajów można przeżyć w ten sposób za polską średnią płacę netto wynoszącą 3830 zł? Pakujesz walizkę, wsiadasz w samolot i zamieniasz szary widok za oknem na…
KIRGISTAN – koszty życia
Olśniewający kraj położony w górach Tienszan z najwyższą górą – Pikiem Pobiedy mierzącym aż 7439 m.n.p.m. Tylko sobie wyobraź te widoki! Poza górami znajdziesz tu dzikie konie Przewalskiego i bardzo gościnnych Kirgizów. Jeśli Ci się spodoba, możesz się tu zadomowić i na jednej polskiej średniej pensji przeżyć prawie 3 miesiące!
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 858 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 308 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 1 166 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 88 dni
UKRAINA – koszty życia
Kierunek dla tych, którzy chcą mieć blisko do rodziny przy możliwie niskim koszcie życia. Ale Ukraina, to nie tylko chłodna ekonomiczna kalkulacja. Możesz tu podziwiać bizantyjską architekturę, monumenty socrealizmu, a letnimi wieczorami siedzieć nad Dnieprem lub wybrać się do Lwowa. I to wszystko przez ponad 2 miesiące, za jedną polską pensję.
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 1 418 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 357 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 1 775 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 65 dni
WIETNAM – koszty życia
Ten górski kraj jest jednym z naszych ulubionych. Będziesz spędzać tu całe dnie eksplorując soczyście zielone wzgórza, wpatrując się w tarasy ryżowe, poznając ciekawą wietnamską kulturę. A to najwygodniejsze jest z siedzenia motocykla. Pensja wystarczy Ci na 48 dni, dlatego po pewnym czasie odłożysz na skuter!
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 1 800 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 611 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 2 411 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 48 dni
TAJLANDIA – koszty życia
To jeden z częstszych kierunków emigracji wybierany przez „cyfrowych nomadów”. Wcale nas to nie dziwi! Rajskie wyspy z błękitną wodą, wspaniała kuchnia, dodające energii masaże… Za naszą pensję przeżyjesz w Tajlandii 41 dni, co oznacza, że być może poza mieszkaniem i wyżywieniem, będziesz mógł również wybrać się na masaż.
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 1 961 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 859 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 2 820 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 41 dni
CHORWACJA – koszty życia
To ulubiony kierunek wakacyjny wielu Polaków. A może by tak zostać tu na dłużej? Jeśli planujesz tylko wynajmować mieszkanie, jeść i spędzać czas nad morzem, to masz szansę wyrobić się w jednej polskiej pensji. Ale w Chorwacji chyba nie potrzeba niczego więcej do szczęścia, czyż nie?
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 2 577 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 736 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 3 313 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 35 dni
KOSTARYKA – koszty życia
Kraj o zachwycającej bioróżnorodności, w którym spotkasz niesamowite zagęszczenie roślin i zwierząt. Możesz tu spędzać czas z leniwcami, małpami, odkrywać dżungle, surfować, wspinać się na aktywne wulkany lub wylegiwać się na plaży. Dobra wiadomość – bez dodatkowych wydatków przeżyjesz tu ponad miesiąc.
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 2 642 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 708 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 3 350 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 34 dni
IZRAEL – koszty życia
Cały rok ciepło, dużo hummusu, świeży sok z granatów i obfitość duchowych przeżyć w Jerozolimie. Będzie okazja powylegiwać się brzuchem do góry w wodach Morza Martwego. Niestety nie za długo, bo po 19 dniach skończy Ci się budżet.
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 4 819 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 1 130 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 5 949 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 19 dni
NORWEGIA – koszty życia
Piękna, dzika natura, fiordy i czyste rześkie powietrze. Znajdziesz tutaj ciszę, spokój i będziesz mógł ruszyć np. na Lofoty, by przeżyć przygodę za kołem podbiegunowym. Szkoda, że pieniądze skończą Ci się już po 17 dniach. A w lecie nawet w trakcie dnia… polarnego, który trwa tu od 27 maja do 17 lipca.
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 5218 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 1540 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 6 758 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 17 dni
LUKSEMBURG – koszty życia
Malutki kraj na pograniczu Niemiec, Francji i Belgii. Obecnie to księstwo prężnie rozwija się jako centrum biznesowe, do którego chętnie emigrują Polacy. Jeśli chcesz przeżyć w Luksemburgu za polską pensję, to po 13 dniach będziesz zmuszony szukać pracy na miejscu. Całe szczęście stolicę położoną na malowniczej skale zwiedzisz w 1 dzień.
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 7 767 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 1 221 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 8 988 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 13 dni
SZWAJCARIA – koszty życia
Piękny alpejski kraj, który zachwyci Cię wodospadami, górskimi przełęczami i krystalicznie czystymi jeziorami. To tutaj będziesz mógł nakarmić świstaki mleczami i zrobić sobie zdjęcie z oldschoolowym busem na tle gór. Niestety, już po 12 dniach będziesz zmuszony do wyprowadzki z mieszkania do busa i zdobywania jedzenia wraz ze świstakiem.
- Wynajem mieszkania z opłatami na miesiąc: 7 106 zł
- Jedzenie z marketu na miesiąc: 2 018 zł
- Suma miesięcznych kosztów: 9 124 zł
- Przeżyjesz za średnią polską pensję: 12 dni
Jeśli chcesz sprawdzić aktualne średnie koszty życia: ceny mieszkań, wynajmu mieszkań, restauracji, produktów spożywczych w różnych miejscach na świecie, możesz zajrzeć na portal Numbeo. To właśnie tutaj znajdziesz globalne, uśrednione danie dla każdego kraju, ale możesz też filtrować je po danym mieście czy regionie.
Co Wy na to? 🙂
Cześć 🙂 fajny wpis pokazujący koszty w danym kraju ale moim zdaniem przydałoby się jeszcze napisać gdzie można wynająć mieszkanie w danym kraju ( na jakiej stronie internetowej, ew. jakieś grupy na Facebooku czy coś podobnego) sam tego szukam teraz i nie zawsze airbnb się sprawdza) pozdrawiam Dawid 🙂
Hej! 🙂 Dzięki za rekomendację! Airbnb absolutnie nie zawsze się sprawdza i nie w każdej części świata, chociaż przy wynajmie krótkoterminowym Booking, Agoda, Airbnb to takie topowe portale. Ale już powyżej miesiąca to zdecydowanie lepiej szukać lokalnych stron albo właśnie grup, chociaż tam jest „wszystko” i trzeba uważać na oferty. My na ten moment nie korzystaliśmy z lokalnych wyszukiwarek wynajmu mieszkań, więc też nie chcemy podsuwać nic niesprawdzonego. Obecnie nam się sprawdza na dłuższy wynajem coś takiego: wynajem przez Boooking lub Airbnb na krótszy czas, zorientowanie czy nam się podoba, i potem jak już znamy właścicieli lub mamy kontakt to przedłużamy na lepszych warunkach. To też jakieś rozwiązanie czasami 🙂